artykuły

Sonic, Typhoon i Beetle - trzy giganty chłodzące od Thermaltake

44
25 maja 2005, 12:27 Tomek Surmacz
Thermaltake Big Typhoon

Nazwą proszę się nie sugerować, jest ona tylko w połowie uzasadniona. Ten cooler jest tylko duży ;-)Opakowanie podobne jak powyżej. Z przodu wgląd na cooler, z tyłu krótka specyfikacja.Elementów jest nieco mniej. Big Typhoon nie posiada żadnego regulatora obrotów. Wśród akcesoriów znajdziemy tylko instrukcję, elementy montażowe oraz zwykłą pastę termoprzewodzącą.

Jak widać, Big Typhoon jest zawodnikiem wagi ciężkiej. Duży radiator, 12-centymetrowy wentylator, sześć ciepłowodów. To wszystko wróży niezłą wydajność.Big Typhoon jest rozwinięciem koncepcji słynnego XP-120. W tym przypadku jednak podstawa, poza sześcioma ciepłowodami, nie ma kontaktu z górną częścią. Ciepłowody zorganizowane są w dwie sekcje, w każdej po trzy rurki. Dla każdej sekcji przypada osobne użebrowanie. Łącznie w radiatorze mamy 140 aluminiowych żeber, co daje olbrzymią powierzchnię oddawania ciepła, w przybliżeniu 7000 cm2 (dla porównania Zalman CNPS 7000 ma ponad dwa razy mniejszą powierzchnię). Tyle materiału niestety negatywnie odbiło się na masie coolera. Big Typhoon, razem z wentylatorem waży 813 g.

Zestaw jest kompatybilny ze wszystkim platformami sprzętowymi, włączając w to stary Socket A. W każdym przypadku cooler jest montowany śrubami bezpośrednio do płyty głównej. Nie obciąża więc ani podstawki (w przypadku Socket A), ani plastikowych koszyków (Socket 478/754/949). Niemniej duża koncentracja masy w górnej części oznacza duży moment zginający i wysokie naprężenia na krawędziach procesora. Posiadacze procesorów AMD na podstawce Socket A będą musieli uważać.

Instalacja jest prosta, aczkolwiek czasochłonna, bo wymaga demontażu płyty głównej. Big Typhoon posiada podobny kanał na zapinkę, jak wcześniej opisywany model Beetle. Widać, że firma Thermaltake starała się jak najbardziej ujednolicić zestaw części.Podstawa Typhoona jest przeciętna. Widać ryski, do lustra daleko. Niemniej jest równa - co ma duże znaczenie dla procesorów z odpromiennikami ciepła (Pentium 4, Athlon 64).Wentylator to model o wymiarach 120 x 120 x 25 mm. Kręci się ze stałą prędkością 1300 obr/min. Nie jest kompletnie niesłyszalny, ale jest bardzo cichy. Przy otwartym oknie i delikatnym szumie drzew praktycznie go nie słychać. Wentylator nie sprawia problemów przy podłączeniu na 5 V. Wtedy jest już kompletnie niesłyszalny, ale też trudno nazwać jego pracę „dmuchaniem”, ot, mieli leniwie powietrze.Big Typhoon jest zdecydowanie skierowany dla fanów ciszy z zacięciem overclockerskim. Radiator, dzięki sporej masie i olbrzymiej powierzchni oddawania ciepła, bez problemu powinien sobie poradzić nawet z procesorami o mocy 120 W. A po wymianie wentylatora na szybszy, nie powinno być problemu z odbiorem jeszcze większych ilości ciepła. W planach mieliśmy zastosowanie szybszego wentylatora, jednak nasz procesor testowy (Athlon 64 3000+) nie okazał się zbyt mocną grzałką dla tego coolera i wzrost wydajności byłby znikomy.

Krótka specyfikacja:
Wymiary: 122x122x103 mm
Masa: 812 g
Wentylator: 120 x 120 x 25 mm, 1300 obr/min, 54,4 CFM
Orientacyjna cena: około 200 zł (narazie niedostępny w Polsce)


2