artykuły

Chipset NVIDII dla Pentium 4 - nForce4 SLI Intel Edition

80
5 kwietnia 2005, 15:00 Paweł Pilarczyk
NVIDIA jest jednym z dwóch najbardziej znanych producentów układów graficznych. Firma nie koncentruje się wyłącznie na grafice. Od kilku lat produkuje także chipsety dla płyt głównych pod procesory Athlon. Jej pierwszym chipsetem był nForce, zaprezentowany w 2001 roku i dedykowany procesorom Duron, Athlon i Athlon XP. Kolejne chipsety to nForce2 dla Athlona XP oraz nForce3 i nForce4 dla Athlona 64. Płyty z układami sterującymi NVIDII cechują się wysoką stabilnością, wysoką wydajnością i bardzo nowoczesnymi parametrami. Dlatego od dawna użytkownicy pytali NVIDIĘ: czemu nie wyda wreszcie chipsetu pod procesory Pentium 4? Firma tłumaczyła się, że technicznie nie ma problemu, ale wszystko rozbija się o licencje... W listopadzie ubiegłego roku Intel i NVIDIA podpisały umowę dotyczącą wzajemnej wymiany licencji. Dziś umowa się materializuje. Swoją światową premierę ma chipset oznaczony jako nForce4 SLI Intel Edition. Wspiera najnowsze procesory Intela (włącznie z układami dwurdzeniowymi), umożliwia instalację dwóch kart graficznych w trybie SLI, udostępnia sprzętową zaporę internetową (Firewall) i wspiera pamięci DDR2 667. Jako pierwsi na świecie przedstawiamy wyniki testów nowego chipsetu NVIDII. W naszym laboratorium przetestowaliśmy zestaw o niebagatelnej konfiguracji: referencyjna płyta główna NVIDII z chipsetem nForce4 SLI Intel Edition, procesor Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz, 1 GB pamięci DDR2 667 Corsair, dwie karty graficzne GeForce 6800 GT pracujące w trybie SLI i dysk twardy WD Raptor 10.000 RPM. Słowem - maszynka marzeń dla każdego gracza. Jak wypada ona na tle komputera z płytą z chipsetem Intel 925XE i pojedynczą kartą graficzną? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Spis treści

nForce4 SLI Intel Edition - kolejny członek licznej rodziny

Swój pierwszy chipset NVIDIA stworzyła... nie, nie dla Athlona, a dla konsoli Xbox. Na zaprojektowanie zestawu układów sterujących firma dostała od Microsoftu niebagatelną sumkę 100 milionów dolarów. NVIDIA nie ograniczyła się do konsol. Blisko 4 lata temu, pod koniec 2001 roku, firma wprowadziła na rynek zmodyfikowany chipset z Xbox'a - nForce - znany też pod kodową nazwą "Crush". Przeznaczony był dla procesorów Athlon XP i w dniu premiery szokował swymi parametrami. Przede wszystkim z pamięcią komunikował się w trybie dwukanałowym, co dawało mu już na starcie wyraźną przewagę wydajnościową nad konkurencyjnymi chipsetami firmy VIA. Miał wbudowany układ graficzny o możliwościach GeForce2 MX. A na dokładkę udostępniał bardzo silny procesor dźwięku (APU - Audio Processing Unit). O możliwościach i funkcjach nForce pisaliśmy w naszej recenzji płyty głównej MSI K7N420 Pro z tym chipsetem - chętnych odsyłamy tutaj.

Kolejnym po nForce był nForce2, zaprezentowany w 2002 roku. Stworzony został także z myślą o procesorach Athlon XP, jednak wzbogacony o nowszy układ graficzny (GeForce4 MX), wsparcie dla FSB 166 i 200 MHz (w późniejszych wersjach) i port AGP 8X. Nasz test płyty Chaintech 7NJS Zenith z nForce2 znajdziecie tutaj. W artykule szczegółowo opisaliśmy chipset nForce2.

nForce2 był ostatnim chipsetem NVIDII dla procesorów Athlon XP. Kolejny, nForce3, przeznaczony jest już dla układów Athlon 64. Co ciekawe, składa się nie z dwóch, a tylko jednego układu (a zatem nie ma w jego przypadku rozróżnienia na mostek północny i południowy).

nForce4, wprowadzony do sprzedaży w ubiegłym roku, to pierwszy chipset NVIDII wspierający PCI Express. Nadal współpracuje on wyłącznie z procesorami AMD. Chipset dostępny jest w kilku wersjach, z których najbardziej zaawansowane udostępniają dwa porty PCI Express x16 (w rzeczywistości pracują one w trybie x8), umożliwiające instalację dwóch kart graficznych. Karty te działają wówczas w trybie SLI (Scalable Link Interface) i dzielą się obciążeniem przy generowaniu każdej klatki obrazu.

O chipsecie NVIDII przeznaczonym dla procesorów Intela pierwsze pogłoski pojawiły się w internecie jeszcze w grudniu. Znana była nazwa kodowa chipsetu - C19. Wiadomo było, że współpracować będzie z najnowszymi układami Pentium 4 pracującymi na szynie QPB 1066 MHz. Spekulowano natomiast na temat nazwy handlowej chipsetu. Internetowi dziennikarze twierdzili, że otrzyma nazwę nForce5. A jednak nie.

Swój nowy chipset NVIDIA nazwała po prostu nForce4 SLI. Powód jest prosty - oferuje on praktycznie te same możliwości, co jego odmiana dla procesorów AMD. Z tą jednak różnicą, że zamiast z pamięciami DDR, współpracuje z modułami DDR2 533 i DDR2 667. Ze względu na niewielkie różnice, NVIDIA zdecydowała się nie nadawać chipsetowi nazwy nForce5, bowiem mogłoby to sugerować, że zestaw układów jest dużo nowocześniejszy od nForce4 dla AMD. A przecież tak nie jest.

Początkowo nForce4 SLI nosić będzie przyrostek "Intel Edition", aby podkreślić, że ta wersja chipsetu przeznaczona jest dla układów Intela. Logo nForce4 SLI jest Wam zapewne znane. Nowością jest małe kółko z dopiskiem "Intel Edition".

W niedalekiej przyszłości (2-3 miesiące) NVIDIA planuje usunięcie z nazwy przyrostka "Intel Edition" - chipset nazywać się będzie po prostu nForce4 SLI. Idea polega na tym, by użytkownik nie zastanawiał się nad nazwami chipsetów. Wystarczy, że zna możliwości nForce4 SLI. Gdy uda się do sklepu i poprosi sprzedawcę o płytę główną z chipsetem nForce4 SLI, sprzedawca zada pytanie: "Czy życzy Pan sobie płytę pod procesor Athlon 64 czy może Pentium 4?". Użytkownik wybierze wówczas interesujący go produkt, który - zarówno w wersji "AMD", jak i wersji "Intel", oferować będzie podobne funkcje.

Strona:
SztopaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sztopa2005.04.05, 15:24
Niższe wyniki CPU test przy SLI to nie jakieś wielkie zaskoczenie. Karty są dwie, więc sterownik musi zadecydwać co która ma robić (chociażby przeplot adresacji) a więc wymaga to dodatkowej mocy obliczeniowej.
ZybeksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zybeks2005.04.05, 15:28
Ciekawy chipset zrobila nvidia dla pentiumkow... czyzby przeskoczyli samego intela?
SzprychuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szprychu2005.04.05, 15:34
już się nie moge doczekać jak się kręci smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2005.04.05, 15:51
Jak ładnie i jak szybko! Gratuluję. Odnosi się to do artykułu, ale równie dobrze mógłbym mówić o opisywanym chipsecie.

Po pierwsze wydaje się, że od czasu i440BX, Intel nie zrobił chipsetu, który nadawłby się do używania przez dłuższy czas. Wiem, od tego czasu wszystko pieielnie przyśpieszyło i ludzie (zwłaszcza gracze komputerowi) raczej nie chcą korzystać z jednej i tej samej płyty głównej dłużej niż przez rok, czy dwa. Choc drenaż kieszeni jest potworny.

A wracajac do omawianego chipu - zdaje się, że mimo wszystko nForce4 w wersjach zarówno dla Athlonów64, jak i dla Pentium4, jest bardzo perspektywiczny. Pewnie będzie obsługiwał procesory, które wyjdą po dwurdzeniowcach. Przynajmniej oby. Choć trzeba brać poprawkę na fakt, że chipzilla od dawna cierpi na biegunkę pomysłów i podstawki zmienia przy byle okazji smilies/smile.gif

Tak czy siak wyniki testów robią pozytywne wrażenie. A na testy podkręcania czekam smilies/smile.gif
cebitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cebit2005.04.05, 15:53
Juz sam wstęp mnie powalił smilies/bigsmile.gif

teraz czas na reszte smilies/bigsmile.gif


Pozdro
CarnAgeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CarnAge2005.04.05, 16:09
przeczytałem...i własnie miałem już w głowie błyskotliwy komentarz w stylu "GF6800GT w SLI to śmiech na sali" ale zobaczyłem ostatnie wykresy... D3 i FC... dobra...idę się schować do mojej budy hau hau hau.....
KowalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kowal2005.04.05, 16:22
CYTAT(CarnAge @ Apr 5 2005, 16:09)
przeczytałem...i własnie miałem już w głowie błyskotliwy komentarz w stylu "GF6800GT w SLI to śmiech na sali" ale zobaczyłem ostatnie wykresy... D3 i FC... dobra...idę się schować do mojej budy hau hau hau.....hehe o tym samym pomyslałem , ogladając ostatnie wykresy zmieniłem zdanie, ale chcąc byc upierdliwy dlaczego 2xgf6800GT nie są wydajniejsze 2x od pojedynczego gf6800GT smilies/szczerbaty.gif smilies/szczerbaty.gif smilies/szczerbaty.gif
*Konto usunięte*2005.04.05, 16:29
Hmmmm.... wydajność wydajnością, ale niech ktoś mi powie jaki ten komputer ma zasilacz? Nigdzie się tego nie doczytałem a prąd pobierany przez to monstrum musi być potworny...

Swietny artykuł, bardzo fajnie się go czyta

PCLab zaskoczył bardzo pozytywnie "pierwsi na swiecie" - jak to pięknie brzmi smilies/szczerbaty.gif
peterpzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
peterpz2005.04.05, 16:31
"NVIDIA Firewall w akcji" - zły link do obrazu nad tym napisam Pila. smilies/wink.gif
FlashManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FlashMan2005.04.05, 16:42
Recka świetna smilies/thumbup.gif Miażdząca przewaga SLI nad pojedyńczą wersją! Dla mnie to żadna niespodzianka smilies/smile.gif

No właśnie, jaki jest tam zasilacz? Pewnie conajmniej 550 watowy? Jakiej firmy? <- Wiedziałem! Myślałem że Antec lub Topower. Jednak Enermax smilies/bigsmile.gif No i niewiele się pomyliłem co do jego mocy smilies/tongue.gif

CYTAT(peterpz @ Apr 5 2005, 16:31)
"NVIDIA Firewall w akcji" - zły link do obrazu nad tym napisam Pila. smilies/wink.gif

Wszelkie błędy w artykułach zgłaszaj w PM-kach do Piły. Rednacz, prosił o to niedawno Piła w komentarzu pod jedym z ostatnich artykułów (nie mam czasu teraz go szukać). Zresztą już mu zgłosiłem ten błąd i został poprawiony smilies/smile.gif

edit: dopisek o zasilaczu.
Zaloguj się, by móc komentować
1