artykuły

Porównanie 37 wentylatorów dla Pentium 4

26 lipca 2004, 17:09 Tomasz Surmacz
Pentagram Freezone QC-80 Cu

Pentagram to marka należąca do firmy Multimedia Vision. Produkty z logo Pentagram zaliczane są do niskobudżetowego segmentu. Wśród nich znaleźć można sporo elektroniki użytkowej – aparaty cyfrowe, modemy, tablety itp. Kilka miesięcy temu asortyment produktów sprzedawanych pod marką Pentagram został poszerzony także o wentylatory.

Model Pentagram Freezone QC-80 Cu pakowany jest w przezroczyste opakowanie.


W środku znajdziemy sporo elementów. Oprócz samego coolera, producent zaopatrzył nas w elementy do montażu na wszystkich popularnych podstawkach (Socket A, Socket 478, Socket 754). Jest też kontroler obrotów, instrukcja montażu (po polsku) i pasta termoprzewodząca.


Wygląda to wszystko znajomo? Kilka stron wcześniej można było zobaczyć prawie to samo przy opisie Cooleteka CT48-Cu. Oba coolery są miniaturami Zalmana 7000A Cu i jednocześnie bliźniakami między sobą. Różnią się jedynie kolorem opakowania, naklejką na wentylatorze i przetłoczeniami na żebrach, które posiada Pentagram, a których Cooltekowi oszczędzono.


Konstrukcja coolera jest podobna do Zalmana 7000A Cu i wcześniej opisywanego bliźniaka firmy Cooltek. Między dwa aluminiowe bloki włożone są 43 miedziane blaszki. Ściśnięte ze sobą i powyginane na boki, tworzą razem 86 cienkich żeber.


Podstawa jest dobrze wykonana. Nie tak jak u Zalmana, ale nie ma też na co narzekać. Jest raczej nieduża – przykrywa cały rdzeń Athlonów XP, jednak zostawia odsłonięte brzegi blaszki ochronnej (heatspreadera) występującej w procesorach Pentium 4.


Wentylator jest odpowiednikiem typowych konstrukcji 80×80×25mm. Jest dość cichy. Przy maksymalnych obrotach prezentuje głośność typowego coolera (może nawet ciut ciszej). Przy minimum jest praktycznie niesłyszalny.

Instalacja modelu Freezone QC-80Cu polega na wsadzeniu aluminiowych „szyn” między otwory plastikowej ramki, a następnie wkręceniu w te szyny zapinki radiatora. Zapinka jest raczej średnio sztywna, a cooler ciężki (616 g), więc przy przenoszeniu komputera należy uważać.

Krótka specyfikacja:
Radiator: miedziany, masa 616 g
Wentylator: 80×80×25 mm, 1750-2800 obr/min, brak danych o przepływie powietrza

18