Poradnik
Lenovo Yoga
Mateusz Skrycki, Środa, 4 marca 2015, 13:48

Pierwsze chwile z Androidem często bywają trudne. Kogoś, kto nie miał z nim wcześniej do czynienia, mnogość dostępnych opcji lub konieczność logowania się do różnych usług może przyprawić o ból głowy. Dlatego przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Oto przewodnik po Androidzie dla początkujących.

Krok 4. Klawiatura ekranowa

Bardzo ważną (choć często niedocenianą) cechą Androida jest możliwość zmiany klawiatury ekranowej. To, która będzie dostępna w fabrycznej konfiguracji, zależy od producenta sprzętu. W „czystym” Androidzie aż do wersji 4.4 (KitKat) włącznie wyglądała tak:

...i nie była zbyt funkcjonalna, a od 5.0 (Lollipop) wygląda tak:

...i jest znacząco lepsza od poprzedniczki. Nie oznacza to, oczywiście, że w Google Play nie ma jeszcze lepszych opcji. Spośród alternatywnych narzędzi tego typu najbardziej znane są dwa: SwiftKey...

...oraz Swype:

Gdyby niniejszy poradnik powstawał kilka miesięcy temu (zanim udostępniono Lollipopa), tobyśmy kategorycznie zalecali zmianę domyślnej klawiatury na alternatywną, która jest przynajmniej wyposażona w mechanizm autokorekty. Klawiatura z Lollipopa niby umie już podpowiadać słowa (a nawet obsługuje funkcję „mazania” po wirtualnych klawiszach), ale czyni to dość nieporadnie, więc i tak szczerze zalecamy wypróbowanie jednej z pozostałych opcji.

Jakie są główne zalety SwiftKey czy Swype? To choćby rozbudowany słownik, algorytm uczenia się stylu pisania i słów użytkownika, duże możliwości konfiguracji i zmiany wyglądu oraz funkcja „mazania”, z której to właściwie Swype od początku był znany, a którą konkurencja następnie wprowadziła do własnych produktów. Dzięki rozbudowanej autokorekcie można bardzo zwiększyć szybkość pisania (szczególnie na smartfonach), ponieważ wystarczy mniej więcej trafić w wirtualny klawisz z odpowiednią literą, a mechanizm korekty zajmie się resztą i zasugeruje, o jakie słowo mogło chodzić. Oczywiście, wraz ze wzrostem liczby wprowadzonych słów autokorekta staje się dokładniejsza, więc nie ma co się zrażać, jeśli na początku nie będzie się sprawować idealnie.

Powtarzamy, że standardowo dostępna klawiatura może się różnić w zależności od producenta. Część firm (np. Asus, HTC, LG, Samsung, Sony) modyfikuje Androida poprzez nakładkę systemową i zmiany dotyczą również klawiatury, która najczęściej jest lepsza od tej podstawowej, jednak wciąż nie dorównuje zaproponowanym przez nas alternatywnym opcjom.

Ocena poradnika:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane