Poradnik
Lenovo Yoga
Mateusz Skrycki, Środa, 4 marca 2015, 13:48

Pierwsze chwile z Androidem często bywają trudne. Kogoś, kto nie miał z nim wcześniej do czynienia, mnogość dostępnych opcji lub konieczność logowania się do różnych usług może przyprawić o ból głowy. Dlatego przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Oto przewodnik po Androidzie dla początkujących.

Krok 2. Instalowanie programów i zarządzanie nimi

Urządzenie z Androidem zaraz po wyjęciu z pudełka najczęściej zapewnia dość skromny zestaw oprogramowania. Oczywiście, ponownie wszystko zależy od producenta, na przykład Samsung wręcz lubuje się w uszczęśliwianiu na siłę użytkownika przez dodawanie narzędzi dosłownie do wszystkiego. Jednak możliwość instalowania dodatkowych programów to jedna z głównych różnic między sprzętem z Androidem a tradycyjnymi komórkami. Zupełnie jak w zwykłym komputerze można instalować gry oraz programy użytkowe, których funkcjonalność jest ograniczona wyłącznie kreatywnością twórców. Zaryzykujemy wręcz stwierdzenie, że trudno byłoby znaleźć zadanie, któremu nie podoła żadne narzędzie ze sklepu Play. Na ekranie  smartfona czy tabletu można bez problemu edytować dokumenty, sprawdzić rozkład jazdy komunikacji miejskiej, opłacić rachunki lub podzielić się zdjęciem ostatniego posiłku w witrynie społecznościowej.

Podstawowym narzędziem do pobierania m.in. nowych programów jest sklep Google Play. Dostęp do niego można uzyskać za pomocą preinstalowanego narzędzia bądź z poziomu przeglądarki internetowej, pod adresem https://play.google.com. By z niego skorzystać, trzeba mieć konto Google – i już na poprzedniej stronie wspominaliśmy, jak ważne jest ono w Androidzie. Co ważne, w Google Play oprócz programów użytkowych znajdziemy gry, filmy, muzykę oraz książki. Ogromną zaletą jest bardzo duża liczba bezpłatnych pozycji, które wcale nie muszą ustępować płatnym odpowiednikom. Często programiści przygotowują dwie wersje swojego produktu: darmową oraz płatną, o powiększonej funkcjonalności. Dzięki temu użytkownik może zadecydować, czy narzędzie jest warte swojej ceny.

Sposobów płacenia jest kilka. Najprościej jest podać numer karty, a wtedy opłata zostanie pobrana bezpośrednio z konta bankowego, jednak osoby szczególnie dbające o swoją prywatność, by zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, mogą użyć jednej z kart debetowych typu pre-paid, oferowanych przez niektóre banki czy w witrynach aukcyjnych.

Drugą opcją jest dopisanie kwoty do rachunku za telefon, na co pozwala każdy z czterech czołowych polskich operatorów. Odracza to pobranie środków z konta: płacimy dopiero wraz z najbliższym rachunkiem, choć w razie nierozsądnego korzystania ze sklepu kwota do zapłaty łatwo może się okazać zaskoczeniem. Opcja ta może być również dostępna użytkownikom ofert na kartę, ale po szczegóły odsyłamy do regulaminu usługi konkretnego operatora.

Ostatnią możliwością jest skorzystanie z kart upominkowych Google Play, które można kupić w wybranych punktach sprzedaży. W Polsce jest to możliwe m.in. w sieci HDS (InMedio, Relay, 1 minute). Pozwalają one doładować konto określoną kwotą, którą można później wykorzystać na zakupy w sklepie Google.

Jednak po zainstalowaniu zbyt dużej liczby programów może się okazać, że zajęta jest spora część pamięci operacyjnej (RAM) lub wbudowanej, a sprzęt w efekcie zdecydowanie zwolnił. Remedium jest odinstalowanie zbędnych pozycji z poziomu sklepu Google lub z menu Aplikacje w ustawieniach systemowych...

...bądź przeniesienie części z nich na kartę pamięci SD (oczywiście, o ile w urządzeniu można ją zamontować), co pozwoli odzyskać część miejsca. W wielu wersjach Androida można to zrobić po wyświetleniu szczegółowych informacji o programie...

...albo za pomocą narzędzia Przenieś na kartę SD, dostępnego w sklepie Play.

Ocena poradnika:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane