Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 4 lutego 2013, 12:10

Tak jak w katalogu Intela najpopularniejszą platformą jest LGA1155, tak w ofercie AMD jest nią AM3/AM3+. Choć jest ogólnie mniej wydajna od rozwiązań z obozu niebieskich, znajduje wielu nabywców, przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny płyt głównych i procesorów. Dzisiaj pokażemy, jak podkręcać platformę AM3+ z użyciem zarówno nowszych płyt, wykorzystujących UEFI, jak i tych starszych, wyposażonych tylko w BIOS. Zaczynamy!

Podkręcamy (w UEFI)... AMD Phenom II X4 (lub inne z zablokowanym mnożnikiem)

W tej części poradnika omawiamy tylko funkcje w UEFI, które są odpowiednikami funkcji w BIOS-ie. Na poradnik „krok po kroku” zapraszamy na poprzednią stronę.

Podkręcamy przez zmianę częstotliwości HTT!

Aby to zrobić, musimy wejść w zakładkę M.I.T.\Advanced Frequency Settings, gdzie znajduje się opcja BLCK Clock Control, której wartość ze standardowych 200 MHz zwiększamy do 250 MHz.


Kliknij, aby powiększyć

Podniesienie częstotliwości bazowej na początek o 25% nie powinno sprawić najmniejszych problemów, należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu ustawień RAM-u oraz procesora. Przy HTT taktowanej z szybkością 250 MHz nominalna częstotliwość naszego testowego procesora (AMD Phenom II X4 975) wynosiłaby 4500 MHz (mnożnik 18 × HTT 250 MHz). Teraz zależy nam na sprawdzeniu stabilności pamięci oraz procesora po przetaktowaniu HTT, ale w taki sposób, aby procesor miał warunki pracy możliwie bliskie nominalnym.


Kliknij, aby powiększyć

Aby to zrobić, musimy obniżyć mnożniki kolejno dla procesora i pamięci. Parametr CPU Clock Ratio ustawiamy na 14,00, co da taktowanie procesora na poziomie 3500 MHz. Mnożnik pamięci ukrywa się pod parametrem System Memory Multiplier, którego wartość ustawiamy na 5,33. Płyta GIGABYTE poniżej wyświetla częstotliwości taktowania, które osiągną poszczególne podzespoły po zapisaniu zmian. Sprawdzamy raz jeszcze, czy ekran wygląda tak jak ten poniżej:


Kliknij, aby powiększyć

Po pomyślnym teście stabilności przyspieszamy HTT o dalszych 25 MHz, zarazem pilnując mnożników procesora i pamięci. Obniżamy o jeden (do ×13) mnożnik procesora, tak jak na zrzucie ekranu poniżej, i ponownie testujemy stabilność.


Kliknij, aby powiększyć

A oto ustawienia dla HTT taktowanej z szybkością 300 MHz:


Kliknij, aby powiększyć

Ocena poradnika:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane