Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 30.05.2009 | 11272 odsłony | 78 komentarzy

Pomysłowość niemile widziana? Cztery dni temu informowaliśmy o domniemanym zerwaniu współpracy pomiędzy należącym do firmy Palit Gainwarda, a firmą AMD. Skutkiem tego ma być zaprzestanie produkcji kart graficznych Radeon.

Niektórzy komentatorzy wietrzyli w tym spisek NVIDII. Serwis X-bit Labs przynosi raport na temat tego, co zaszło między Gainwardem a AMD. Okazuje się, że brak Radeonów HD 4770 i HD 4890 w ofercie Gainwarda wynika z tego, że AMD w ogóle ich nie dostarczyła.

Przyczyną sporu pomiędzy firmami okazuje się być niereferencyjny model karty graficznej Radeon HD 4850 firmy Gainward, od wielu innych odróżniający się wykorzystaniem kości pamięci RAM typu GDDR5. Te AMD rezerwowała w swoich specyfikacjach dla modelu HD 4870.

Firma Palit stara się wypełnić rynek wieloma różnymi modelami kart graficznych, także w wersjach ze zmienionymi płytkami PCB, podzespołami, systemami chłodzenia oraz częstotliwościami pracy najważniejszych elementów. Radeon HD 4850 GDDR5 był produktem bardzo odróżniającym się od tych, które oferowała konkurencja.

Z punktu widzenia AMD jej stanowisko jest zrozumiałe. Model ten nie spodobał się firmie, która uznała go za konkurencyjny dla Radeonów HD 4870. Zamazywał on różnice wydajnościowe pomiędzy nimi i jednocześnie był tańszy.

Od strony Gainwarda (Palita) pomysł ten był bardzo dobry, ale firma AMD uznała, że może on szkodzić innym producentom, których karty mogłyby przez niego sprzedawać się gorzej. W efekcie mogliby przestać zamawiać nowe procesory grafiki, a na tym straciłaby AMD.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że niereferencyjne karty graficzne wśród klientów są bardzo popularne, między innymi ze względu na to, że bywają bardziej wydajne i tańsze niż ich referencyjne odpowiedniki. Jeszcze dekadę temu firmy 3dfx i ATI mocno upierały się przy tym, że same powinny produkować karty graficzne i nie pozwalały nikomu tworzyć konstrukcji niereferencyjnych. W tym samym czasie NVIDIA dawała producentom kart wolną rękę, co owocowało bardzo bogatą ofertą kart RIVA i GeForce, występujących w różnych odmianach.

Biorąc pod uwagę fakt, że 3dfx zbankrutował i stał się ostatecznie częścią NVIDII trudno oprzeć się wrażeniu, że polityka tej ostatniej zapewniła jej rynkowy sukces.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 01.01.1970 | Brak odsłon | Brak komentarzy

Dziś Nvidia prezentuje nową generację kart graficznych, której pierwszymi przedstawicielami są GeForce GTX 980 i GeForce GTX 970. W obu przypadkach mamy do czynienia z nową architekturą Maxwell, a więc dziesiątą generacją GPU firmy Nvidia. Już przy Keplerze starano się poprawić sprawność energetyczną, ale Maxwell idzie dalej. Pokazał to już układ GM107 w kartach GeForce GTX 750 i GeForce GTX 750 Ti. Przyszła kolej na większy procesor, GM204, wykorzystujący ulepszonego Maxwella. Czy flagowe karty serii GTX 700 doczekały się godnych następców, z których Nvidia może być dumna? Zobaczmy!

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Ostatnie podwyżki w Polsce to mógł być tylko początek. 112
Sytuacja jednak powoli się stabilizuje. IDC opublikowało właśnie kolejny raport dotyczący rynku PC. 31
W przypadku polskiej dystrybucji trzeba dopłacić kilkaset złotych. 42
Informacji na temat urządzeń udzielił DJ Koh, szef działu urządzeń przenośnych. 8
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 22
Poprawa sytuacji dopiero na wiosnę, być może. 85
Producent obudów mógł zrobić tylko jedno. 27
Świetna wiadomość dla fanów konsol retro. Hyperkin, firma odpowiedzialna za m.in. 8
Pięć nowych modeli. Targi CES 2018 obfitowały w premiery sprzętu. 1
Poprawa sytuacji dopiero na wiosnę, być może. 85
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 22
Może da się nie oślepnąć. 35
Producent obudów mógł zrobić tylko jedno. 27
Podczas trwających właśnie w Las Vegas targów CES Mercedes zaprezentował zupełnie nowy kokpit swoich samochodów, kontrolowany przez nowy interfejs MBUX (Mercedes-Benz User Experience). 26
Ostatnie podwyżki w Polsce to mógł być tylko początek. 112
Facebook
Ostatnio komentowane