Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 13.03.2011 | 14838 odsłon | 43 komentarze
Cena z kosmosu wzmocni konkurencję? Przeznaczony na rynek tabletów procesor powinien przede wszystkim pobierać możliwie jak najmniej energii. Inną ważną cechą jest cena, która także powinna być jak najniższa. Jak twierdzi serwis Fudzilla, w przypadku procesora Intel Atom Z670, mającego należeć do platformy Oak Trail, z tym może być poważny problem. więcej »
Piotr Gontarczyk | 31.05.2010 | 35903 odsłony | 70 komentarzy
Zmiana polityki NVIDII oraz spojrzenia na świat komputerów stają się coraz bardziej wyraziste. Szef NVIDII raz po raz uderza w Intela twierdząc, że produkuje powolne, energożerne procesory oparte na przestarzałej architekturze. Od czas do czasu dostaje się też AMD, z podobnych powodów. więcej »
Piotr Gontarczyk | 17.12.2009 | 26528 odsłon | 44 komentarze
Google jest coraz bliżej momentu, w którym trudno będzie opędzić się od oprogramowania oraz sprzętu tej firmy. Ekspansja na rynku sprzętu komputerowego ruszy wraz z przygotowywanym już netbookiem Google, który sprzedawany będzie z systemem operacyjnym Chrome OS.

Według serwisu TechCrunch, nieoficjalne źródła podają, że Google współpracuje z co najmniej jednym producentem komputerów przenośnych. Współpraca ma oczywiście dotyczyć ewentualnej produkcji netbooka, wyłącznie dla Google.

Obecnie prace nad projektem nie są jakoś specjalnie szybkie, gdyż firma planuje wejść z nim na rynek przed okresem świątecznym 2010 roku.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 07.12.2009 | 2680 odsłon | 6 komentarzy
Według serwisu Digitimes, firma Acer już przygotowuje nowe netbooki oraz nettopy, oparte na nowej platformie NVIDIA ION 2. Nowe rozwiązanie NVIDII przeznaczone jest do wykorzystania z procesorami Intel Atom, a także całą gamą układów korzystających z podstawki LGA 775.

ION 2 w ofercie Acera ma być wykorzystana z procesorami Intel Atom N450 i N470 (netbooki) oraz D410 i D510 (nettopy). Mimo że wszystkie nowe CPU Intela mają mieć zintegrowane GPU, to Acer i tak zdecydował się wykorzystać układy NVIDII, w celu zapewnienia bardziej efektywnej akceleracji HD, a także większej wydajności w grach. Mimo że wszystko pozostaje w sferze układów zintegrowanych, to każde, nawet teoretyczne 10% ma znaczenie.

Acer jeszcze nie zapowiedział żadnych, konkretnych nettopów, ani netbooków z ION 2, ale niewykluczone, że zasłona milczenia zerwana zostanie na styczniowych targach CES 2010. Wtedy na pewno zobaczymy najnowsze nettopy i netbooki z procesorami Intel "Pineview", ale także powinniśmy zobaczyć nowe "jony" NVIDII.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 21.06.2009 | 10201 odsłon | 22 komentarze
Redakcja serwisu Bright Side of News postanowiła sprawdzić, jakie możliwości podkręcania tkwią w platformie NVIDIA ION - konkretnie w płycie głównej Zotac ION z dwurdzeniowym procesorem Intel Atom 330 (1,6 GHz) oraz procesorem grafiki NVIDIA ION (GeForce 9400M).

Do testów użyto zestawu dwóch modułów pamięci RAM DDR2-800 CL5 (2x 1 GB). Korzystając z fabrycznie montowanego systemu chłodzenia domyślny zegar procesora udało się podnieść z 1,6 GHz na 2,2 GHz, a więc o 600 MHz.

Procesory Atom mają zablokowane mnożniki (model 330 ma x12), a więc podkręcanie można przeprowadzać przez regulację częstotliwości magistrali FSB. Z domyślnej wartości 133 MHz (QDR) zmieniono ją na 185 MHz (QDR), co dało zegar CPU wynoszący 2,2 GHz. Wszystko to bez zmiany napięcia procesora.

BIOS przetestowanej płyty umożliwia regulację napięcia modułów pamięci RAM (do 2,1 V) oraz układu logiki (maksymalnie +0,2 V). Ostatecznie system może pracować stale z zegarem CPU wynoszącym 2 GHz. Sytuację jeszcze skuteczniej poprawiłaby możliwość regulacji napięcia procesora.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 28.04.2009 | 2506 odsłon | 12 komentarzy

Niecałe trzy tygodnie temu firma Acer ogłosiła uruchomienie sprzedaży swojego miniaturowego komputera, AspireRevo, opartego na platformie NVIDIA ION. Rozwiązanie NVIDII najwyraźniej powoli zyskuje popularność.

W przyszłym miesiącu na rynek ma trafić nowy model produktu ION firmy ASL. Nowa platforma oparta będzie na dwurdzeniowym procesorze Intel Atom N330, procesorze grafiki NVIDIA GeForce 9400M z obsługą technologii PureVideo HD, CUDA i PhysX.

Płyta główna ma mieć: cztery porty USB, port eSATA, wyjścia HDMI i DVI i optyczne wyjście dźwięku.

Taka konfiguracja z pewnością sporo wyprzedza standardową platformę Intela, z procesorem grafiki GMA950 i bez wielu nowoczesnych interfejsów, takich jak na przykład eSATA czy HDMI.

Nowa płyta będzie dostępna dla producentów nettopów, a więc niebawem możemy zobaczyć gotowe produkty na niej oparte.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 26.12.2008 | 6659 odsłon | 22 komentarze

Platforma Ion niezagrożona. Kilka dni temu po internecie rozlała się informacja o tym, że Intel przygotował dla NVIDII świąteczny prezent, w postaci zablokowania drogi rozwoju nowej platformy Ion. W wydanym oświadczeniu firma Intel zaprzecza doniesieniom o tym, że chce uniemożliwić producentom netbooków i nettopów wykorzystywanie jednocześnie procesorów Atom i chipsetów NVIDII, ze zintegrowanymi procesorami grafiki - GeForce 9400M.

Intel dodaje, że procesory Atom są oferowane postaci "zestawu" z chipsetami serii 945, ale teraz można je też nabyć jako produkty samodzielne. Oznacza to tyle, że platforma NVIDIA Ion nie była, i nie jest w żaden sposób zagrożona skutkami praktyk, które Intel miał rzekomo zacząć stosować.

Dotychczas Intel sprzedawał Atomy z chipsetami serii 945 (bez możliwości kupienia samych procesorów) tylko dlatego, że po prostu nie było żadnych innych układów logiki, które byłyby z nimi w pełni zgodne.

Ostatecznie wychodzi na to, że skoro NVIDIA ma własny chipset dla procesorów Intel Atom, to producenci netbooków i nettopów mają w pełni wolną rękę w dobieraniu podzespołów.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 17
Najdroższy All-in-One na świecie. 32
Z Kaby Lake Refresh i opcjonalnym GPU Nvidii. 5
Zapowiada się całkiem solidny sprzęt. 4
Stal i maty wygłuszające na bokach. 8
Szybsze ładowanie gier. 13
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Kolejna usługa strumieniowania na naszym rynku. 23
Szybsze ładowanie gier. 13
Moc w najczystszej postaci. 53
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 17
Rok sztucznej inteligencji. 10
Sprzęt zostawia konkurencję daleko w tyle. 28
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Rekordowa gra wchodzi w fazę wydania. 15
To jedno z ważniejszych usprawnień nowego systemu Google. Android 8.1. 9
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 17
Pod tym ekranem ukrywa się AMD Vega. 23
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 8
Dużo tu rowów i dziurek. 10
Najnowszy partner biznesowy AMD. 16
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 19
Walec go przejechał. Zotac przedstawił swój najnowszy komputer dla gracza - MEK1. 7
Szybsze ładowanie gier. 13
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Facebook
Ostatnio komentowane