Platforma Intela z niewielkim energooszczędnym procesorem Atom to podstawa większości komputerów opisywanych jako netbooki i nettopy. Nazwy te oznaczają, odpowiednio, niewielkie maszyny przenośne, podobne do notebooków, ale mniejsze, oraz sprzęt stacjonarny, który jednak zupełnie nie przypomina sporych komputerów stojących pod biurkami. To, co decyduje o zaletach zdobywających popularność miniaturowych komputerów, częściowo determinuje ich możliwości. Pierwsza fala „pecetów” uzbrojonych w układy Atom współgrające ze zintegrowanymi rdzeniami graficznymi tego samego producenta to akurat tyle, ile potrzeba do zaspokojenia podstawowych potrzeb użytkowników sieci. Jednak ich możliwości nie wystarczają, aby zadowolić tych, którzy chcieliby korzystać z nowoczesnych multimediów.
więcej »Nowej platformy nie zobaczymy ani pod koniec bieżącego roku, ani na styczniowych targach CES 2010. Na CES nowa platforma będzie obecna, ale dostępna tylko dla wybranych partnerów.
Obecnie NVIDIA planuje premierę ION 2 na końcówkę pierwszego kwartału przyszłego roku. Według nieoficjalnych źródeł przyczyną opóźnienia nie są jednak jakiekolwiek problemy z produkcją, czy działaniem nowego rozwiązania.
więcej »Chiński serwis Zol.com.cn opublikował test referencyjnej platformy NVIDIA Ion. Miniaturowy komputer NVIDII przetestowano w kilku grach chcąc sprawdzić, jak dwurdzeniowy procesor Intel Atom będzie sprawował się w towarzystwie procesora grafiki, którym jest GeForce 9400 firmy NVIDIA.
Konfiguracja przetestowanej platformy przedstawia się następująco:
- Procesor: Intel Atom N330 1,6 GHz (dwurdzeniowy)
- Układ logiki: NVIDIA GeForce 9400
- Cechy GPU: 16 procesorów strumieniowych, obsługa DirectX 10, wyjścia: HDMI, DisplayPort, DVI i D-Sub
- Pamięć RAM: 2 GB DDR3-1066
- Dysk twardy: 200 GB Serial ATA (2,5")
- Kontroler dźwięku: HD Audio z przetwornikiem Realtek ALC888S
- Kontroler sieci przewodowych 1 Gbps
W programie 3DMark 2006 ta konfiguracja uzyskała 1324 punkty. W 3DMarku Vantage wyniki były następujące: 1677,41 (Entry Test), 2559 (Game Score) i 1004 (CPU Score).
Komputer przetestowano też w grach: Cryostasis, Call of Juarez, Company of Heroes, Crysis, Devil May Cry 4, Far Cry 2 i PT Boats. Okazuje się, że we wszystkich grach, przy niskich rozdzielczościach (i bez szaleństw z jakością grafiki) takie maleństwo radzi sobie całkiem nieźle.
Ion bardzo dobrze radzi sobie też z filmami w wysokich rozdzielczościach. W trakcie odtwarzania materiału z próbkowaniem na poziomie aż 40 Mb/s, średnie obciążenie procesora jest poniżej 25%.
więcej »Raptem kilka dni temu pojawiła się informacja o tym, że NVIDIA przygotowuje chipsety dla procesorów Intel Atom, a już okazuje się, że słowo ciałem się stało. Serwis Anandtech zaprezentował nową platformę NVIDII - Ion. Przygotowano nawet prototypowego nettopa.
Zaprezentowany miniaturowy komputer oparto na dwurdzeniowym Atomie, wspomaganym przez specjalnie do niego dostosowanych chipset NVIDIA MCP79, ze zintegrowanym procesorem grafiki.
Układ generujący grafikę to GeForce 9400M oferujący pełną obsługę interfejsu programowania DirectX 10. W prototypowym komputerze umieszczono też slot pamięci RAM typu DDR3-1333, kontroler dźwięku HD Audio 7.1 (z możliwością odtwarzania strumieni ośmiokanałowych LPCM przez port HDMI!), kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s, sześć portów USB, port Serial ATA, dwa porty eSATA, a także wyjścia obrazu: analogowe D-Sub i cyfrowe DVI i HDMI.
W komputerze można zainstalować dysk twardy 2,5", a na nim system operacyjny Windows Vista. Całość bez problemów radzi sobie z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości Full HD (1080p). Obciążenie procesora wynosi wtedy niecałe 30%.
Jeżeli do zestawu dorzucimy dysk SSD to uzyskać możemy całkiem wydajną platformę do pracy, a także do słuchania muzyki, czy oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Znacznie szybszy niż GMA950 Intela procesor grafiki GeForce 9400M, w połączeniu z dwurdzeniowym Atomem może wystarczyć też dla niezbyt wymagających graczy.
Platforma NVIDIA Ion wygląda bardzo obiecująco, przede wszystkim ze względu na jej wydajność, a także małe wymiary. Można zatem spodziewać się, że niebawem zobaczymy netbooki z procesorami Atom i chipsetami NVIDII.
więcej »Wygląda na to, że architektura ARM z jednej strony, a systemy iOS i Android z drugiej, nie będą zagrożone jeszcze przez długi długi czas. A przynajmniej przez najbliższe pół roku, bo według najświeższych doniesień, pierwsze tablety z procesorami Intela i systemem Windows 8 pojawią się dopiero późnym latem lub jesienią.
więcej »Jest dobrze, jest dobrze, nie najgorzej jest. Przed kilkoma dniami na indyjskim rynku zadebiutował pierwszy w historii smartfon z procesorem x86, specjalnie odchudzoną wersją jednordzeniowego układu Intel Atom. Urządzenie trafiło do rąk ekipy serwisu Anandtech, który skrupulatnie go przetestował. Dzięki temu wiadomo już, jak procesor Intela radzi sobie na tle konkurencyjnych w tym segmencie układów ARM.
więcej »Serwis Fudzilla dowiedział się, nieoficjalnie, od firmy Intel, że ta planuje wprowadzenie na rynek dwóch następców procesorów Atom "Medfield". Miałyby one pojawić się już niebawem.
więcej »Z nieoficjalnych doniesień wynika, że firma Galaxy chce na nich montować procesory Atom N230 (1,6 GHz, 45 nm), którym towarzyszyć mają chipsety Intel 945GC, z mostkiem południowym ICH7. Skoro w rolę chipsetu wciela się układy 945GC to oznacza, że płyty mają mieć zintegrowane kontrolery grafiki - Intel GMA950.
Dodatkowo na płytach tych będzie po jednym slocie PCI Express x16 i po pieć slotów PCI. Na tylnym panelu we/wy producent umieszcza:
- Jeden port sieciowy (RJ-45)
- Wyjścia dźwięku (7.1)
- Cztery porty USB
- Wyjście obrazu (D-Sub/VGA)
- Port COM
- Dwa porty PS/2
Sugerowana cena detaliczna ma wynosić 100 dolarów, choć można przypuszczać, że płyty (przynajmniej początkowo) nie będą dostępne dla odbiorców indywidualnych, a raczej dla odbiorców związanych z przemysłem. Nic nie jest jeszcze pewne, bo taka konstrukcja mogłaby służyć jako bardzo oszczędny, pełnowartościowy serwer domowy.
więcej »Po pierwsze chiński "Air" dostępny jest nie tylko w kolorze białym i srebrnym, ale także czarnym, czerwonym i brązowym. Dodatkowo logo firmy Apple (nadgryzione jabłko) zastąpiła parasolka. Trudno stwierdzić, o co chodziło pomysłodawcy ale trzeba przyznać, że koncepcja niezła.
Komputer oznaczony symbolem DI 1201 został wyposażony w podświetlaną diodami matrycę o przekątnej 11,6 cala i natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz), 1 GB pamięci RAM typu DDR2, dysk twardy o pojemności 160 GB, tuner radiowy CMMB (standard stosowany niemal wyłącznie w Chinach), kamerę internetową, kontroler WiFi 802.11b/g, oraz akumulator o pojemności 3200 mAh (3-komorowy).
DI 1201 ma wymiary 30 x 20 x 2,5 cm, ale waga nie jest znana. Można z góry założyć, że jest lekki. Jego cena to około 360 dolarów za sztukę.
więcej »- Dell szykuje dwa tablety z Windows 8 – jeden zwykły i jeden convertible 11
- 27-calowy monitor QHD firmy Samsung 40
- Sound Blaster z innej planety? 50
- Nowe "Efiksy" trafią do produkcji w trzecim kwartale 42
- Diablo III bije rekordy sprzedaży 96
- Zadziwiające statystyki z rynku grafik 39
- Tablety z nowym układem Nvidii i Androidem 4.0 będą kosztować 200 dolarów? 17
- Notebook HP z procesorem AMD "Trinity" już możliwy do kupienia 24
- Max Payne 3 - zmiana planu. USA nie dostaną tej gry wcześniej niż inne kraje 16
- GeForce GTX 680 w wersji UltraCharged 11
- Nowe VAIO S13 i S15 3
- W przyszłym roku pół miliarda ludzi będzie korzystać z systemu Windows 8? 59
- 23-calowa Regza Toshiby z "Ivy Bridge" 7
- Nowy Galaxy Tab z czterordzeniowym procesorem 15
- Dell szykuje dwa tablety z Windows 8 – jeden zwykły i jeden convertible 11
- Windows 8, czyli żonglowanie interfejsami użytkownika 50
- 27-calowy monitor QHD firmy Samsung 40
- Windows 8 Release Preview do pobrania już 1 czerwca. Z wbudowanym Flashem 40
- Jak przeciętny Polak wybiera laptopa? 62
- Nowe VAIO S13 i S15 3
- Zadziwiające statystyki z rynku grafik 39
- Sound Blaster z innej planety? 50
- Diablo III bije rekordy sprzedaży 96
- Manta PowerTab MID07 – rzut oka 22
- V-Sync w Keplerze powoduje mikroprzycięcia. Poprawka w przyszłym miesiącu 43
- Tablety z nowym układem Nvidii i Androidem 4.0 będą kosztować 200 dolarów? 17
- Nowe "Efiksy" trafią do produkcji w trzecim kwartale 42
- Max Payne 3 - zmiana planu. USA nie dostaną tej gry wcześniej niż inne kraje 16
- APC – miniaturowy komputer z Androidem kosztujący 50 dolarów 25
- GeForce GTX 680 w wersji UltraCharged 11
- Mysz z wentylatorkiem, czyli gadżet dla spoconych 24
- Arctic Accelero Extreme III już dostępny 18
- Blok wodny dla karty GeForce GTX 690 9
- GeForce GTX 680 w wersji UltraCharged 11
- Max Payne 3 - zmiana planu. USA nie dostaną tej gry wcześniej niż inne kraje 16
- V-Sync w Keplerze powoduje mikroprzycięcia. Poprawka w przyszłym miesiącu 43
- Samsung ChromeBox - ChromeBook bez ekranu? 8
- Nvidia wydała sterowniki w wersji 301.42 WHQL 21
- Nowe "Efiksy" trafią do produkcji w trzecim kwartale 42
- Windows 8, czyli żonglowanie interfejsami użytkownika 50
- Notebook HP z procesorem AMD "Trinity" już możliwy do kupienia 24
- Mysz z wentylatorkiem, czyli gadżet dla spoconych 24
- Manta PowerTab MID07 – rzut oka 22
- 27-calowy monitor QHD firmy Samsung 40
- Jak przeciętny Polak wybiera laptopa? 62
- Sound Blaster z innej planety? 50
- Zadziwiające statystyki z rynku grafik 39
- Nie masz Mango? Nic nie pobierzesz ze sklepu Marketplace 24
- Nowe oblicze starego chłodzenia - Scythe Katana 4 1
- Spam w kwietniu 2012 r. wg Kaspersky Lab 0
- AirLive G.DUO - Nadal Hitem! 2
- Pendrive USB 3.0 - szybki i tani 5
- Etui Cygnett Action Armband – iPhone na sportowo 0
- Nowe ultrabooki na naszym rynku 1
- Czym jeszcze zaskoczy nas klawiatura? 0
- Agito.pl - duże monitory LCD najpopularniejsze 0
- Znani goście na wernisażu Jana Lebensteina 1
- Monster ma brzmienie, o którym myślał artysta 2
- Prezenty komunijne - tablet zamiast jeża pigmejskiego 4
- Płyty GIGABYTE z serii 6 gotowe do obsługi Ivy Bridge 3
- Najważniejsze POI związane z Euro 2012 w Twojej nawigacji 0
- Mechaniczny gryzoń Leetgion Hellion 0
- Wszystkie mecze EURO na Twoim laptopie 0
- HMX-QF20 SMART - mała kamera Full HD z modułem WiFi
- Nowy zestaw głośników Microlab M 223U
- Kolejne sprzęty Pioneer z obsługą AirPlay i DLNA
- Wysokiej jakości słuchawki nauszne marki Focal
- Silicon Micro prezentuje nowe okulary Full HD
- Pierwsze mówiące radio HD?
- MPM wprowadza nową płytę indukcyjną MPM-60-IM-03
- Mała i wytrzymała kamera Full HD marki Samsung
- Słuchawki nauszne Pioneer dla miłośników basów
- 226648Picasa 3.9.136.1 2
- 210762Mozilla Firefox 12 3
- 208538Realtek High Definition Audio Codecs R2.68 0
- 195122Gadu-Gadu 10.5.2.13164 0
- 160443AMD Catalyst Software Suite 12.4 0
- 159449SpeedyFox 2.0.2 Build 64 1
- 3978WinRAR 4.20 beta 3 0
- 23216foobar2000 1.1.12a 0
- 11968Easy CD-DA Extractor 16.0.6 0
- 46284CCleaner 3.19.1721 0
- 3022Universal USB Installer 1.8.9.8 1
- 2589calibre 0.8.53 0
- 0Sprzedam Komputer, telefon, części sportowe do skutera07:21 | Norbeert
- 0Coś ala swype dla windows07:18 | zgreg
- 3Opinia o Coolingu i Hard PC07:15 | rps
- 575Diablo 3 - Guest Pass'y07:09 | MacRam
- 1Fractal Define XL, Noctua NH D-14, AGP 5500 FX 256mb07:07 | FMA
- 2oploty na zasilacz07:06 | chrupPL
- 18Fractal Design Arc vs CoolerMaster CM 690 II Lite07:06 | rps
- 109Sesja letnia 201207:04 | neonek
- 3[modernizacja] Procesor, płyta główna, ram 269zł07:03 | muffin118
- 7026World of Tanks07:03 | Kreeg
- 575Diablo 3 - Guest Pass'y07:09 | MacRam
- 109Sesja letnia 201207:04 | neonek
- 7026World of Tanks07:03 | Kreeg
- 10910Diablo 3 - oficjalny temat07:03 | Bulsky
- 9782Steam - Temat Główny + FAQ06:52 | scratix
- 790Max Payne 306:46 | leszek85
- 6390FAQ: AMD BULLDOZER FX (Zambezi, Interlagos) nowa architektura procesorów AMD06:44 | mooon
- 167Resident Evil 5 benchmark06:35 | unknown_solider
- 290Afera wokół TV Trwam05:55 | Return of Gordon Lameman
- 3268WĄTEK ZBIORCZY - Lista polecanych zasilaczy05:39 | bic44
























