Informacja prasowa
Kaspersky Lab Polska, Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 12:48
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane
z redakcją PCLab.pl czy Grupą Onet.pl SA. Redakcja PCLab.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść poniższej publikacji.

Użytkownicy narażają swoje cenne i poufne dane poprzez sposób, w jaki dzielą się z innymi swoimi informacjami oraz zawierającymi je urządzeniami.

Raport Kaspersky Lab ujawnia zwyczaje w zakresie współdzielenia danych i wskazuje, że osoby, które udostępniają innym swoje informacje oraz urządzenia, mogą być narażone na zagrożenia takie jak utrata danych i problemy z funkcjonowaniem smartfonów. Problemy takie występują znacznie rzadziej u osób, które unikają udostępniania informacji i sprzętu.

W przypadku osób, które współdzielą swoje dane z innymi, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w ich życiu cyfrowym — na przykład niemal połowa użytkowników, którzy udostępniają swoje dane online, doświadczyło utraty informacji na swoich smartfonach (47%). Z kolei prawdopodobieństwo utraty danych jest stosunkowo niewielkie wśród osób, które nie współdzielą swoich danych z innymi — jedynie 13% takich osób utraciło informacje ze swoich smartfonów. Ryzyko związane ze współdzieleniem danych jest jeszcze wyższe w przypadku osób, które udostępniają swoje informacje nieznajomym — 59% użytkowników smartfonów, którzy udostępnili w taki sposób swoje dane, przyznało, że utraciło informacje.     

Osoby, które współdzielą swoje cenne dane cyfrowo, zgłaszają również szeroki wachlarz problemów dotyczących samych urządzeń. W przypadku smartfonów do najbardziej rozpowszechnionych należą: nachalne reklamy (51% w porównaniu z 25% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych), problemy z żywotnością baterii (41% w porównaniu z 17% osób, które nie współdzielą swoich danych), aplikacje, które działają na urządzeniu bez zgody właściciela (19% w porównaniu z 6% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych) oraz infekcje szkodliwym oprogramowaniem (14% w porównaniu 4% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych). Wyniki te pokazują silny związek pomiędzy współdzieleniem danych a problemami z urządzeniami — osoby, które mają taki zwyczaj, w większym stopniu ryzykują wystąpieniem problemów w swoim życiu cyfrowym w porównaniu z osobami, które nie współdzielą danych. 

Ponadto badanie wskazało na występowanie tej samej korelacji w przypadku osób, które powierzają swoje urządzenia fizyczne pod opiekę innych — np. przekazują smartfona innym na pewien czas, pozostawiają urządzenie w miejscu publicznym bez zablokowania go, ujawniają swoje PIN-y itd. Tacy użytkownicy również są bardziej narażeni na utratę danych — ponad połowa (65%) osób, które udostępniły swój smartfon innym osobom, doświadczyła utraty danych, w porównaniu z 34% osób, które tego nie zrobiły.     

Z naszego badania wynika, że gdy ludzie udostępniają zbyt wiele danych cyfrowo, w większym stopniu narażają się na problemy z urządzeniem i utratę informacji, co utrudnia ich życie cyfrowe – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Problem ten staje się jeszcze większy w przypadku udostępniania urządzeń innym osobom, w tym nieznajomym. Zdajemy sobie sprawę, że użytkownicy z pewnością nie przestaną udostępniać swoich cennych danych innym użytkownikom online — to jeden z przywilejów świata cyfrowego. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mieli większą świadomość potencjalnych zagrożeń, na jakie narażają swoje informacje i urządzenia. Zachęcamy do wyboru ochrony, która może być dostosowana do potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, w jakim środowisku się znajdują. Tego rodzaju ochrona powinna pozwalać identyfikować współczesne zaawansowane zagrożenia, oferować użytkownikom wskazówki bezpieczeństwa i pomagać zmniejszyć potencjalne szkody.

Przykładem takiego rozwiązania bezpieczeństwa jest Kaspersky Total Security, który zapewnia ochronę komputerów PC oraz Mac, iPhone’ów i iPadów, a także urządzeń mobilnych z systemem Android. Funkcje takie jak kopia zapasowa oraz szyfrowanie zabezpieczają dane użytkowników przed uszkodzeniem. Ponadto moduły: ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, usuwanie zbędnego oprogramowania oraz menedżer aplikacji dbają o to, aby urządzenia działały maksymalnie wydajnie.       

Raport pt. „Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych” opiera się na badaniu online przeprowadzonym przez firmę badawczą Toluna oraz Kaspersky Lab w styczniu 2017 r. W badaniu oceniono postawy 16 250 użytkowników internetu w wieku powyżej 16 lat z 17 państw na całym świecie. Pełne wyniki badania są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab – Kaspersky Daily: https://kas.pr/q9mZ.  

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Ocena :
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Konsumenckie SSD mocno zaskakują. 0
Nowe coolery wchodzą do sprzedaży. 7
Największy wzrost zaliczy segment „inteligentnych ubrań”. 4
Twórcy podzielili się planami na przyszłość. 5
Porażka ambitnego zespołu. Polskie gogle Cmoar VR niestety nie trafią na rynek. 11
Nowe wyniki wydajności procesora. 29
Smartfony zaraziły inne platformy. 20
Górnicy tym razem (może) nic nie popsują. 27
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Specjalna wersja dla górników. 51
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Górnicy tym razem (może) nic nie popsują. 27
Aż trudno uwierzyć, że platforma działała tak długo. 8
Chipy tańsze nawet o ponad 50%. 39
Wszyscy chętni mogą już testować nowości. 14
Lenovo przez blisko dwa lata milczało. 21
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Smartfony zaraziły inne platformy. 20
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Górnicy tym razem (może) nic nie popsują. 27
Trzy produkty do obliczeń. 14
Nowe coolery wchodzą do sprzedaży. 7
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Najmniejsza stacja robocza na świecie. 11
Porażka ambitnego zespołu. Polskie gogle Cmoar VR niestety nie trafią na rynek. 11
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane