Informacja prasowa
Kaspersky Lab Polska, Piątek, 17 marca 2017, 11:17
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane
z redakcją PCLab.pl czy Grupą Onet.pl SA. Redakcja PCLab.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść poniższej publikacji.

Z nowego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wynika, że sektor bezpieczeństwa IT ignoruje całe pokolenie cyberobrońców, opierając kluczowe decyzje rekrutacyjne na spełnieniu wymagań związanych z doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną bez uwzględniania entuzjazmu, umiejętności czy istotnych cech charakteru.

To niebezpieczne podejście tworzy kulturę, która nie docenia talentu młodszego pokolenia, przyczyniając się do dalszego pogłębienia ogólnoeuropejskiego kryzysu niedoboru wykwalifikowanej kadry zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Badanie obejmujące 12 000 klientów i specjalistów IT ze Stanów Zjednoczonych i Europy pokazało, że jedna trzecia (30%) specjalistów IT uważa, że udowodnione doświadczenie w omawianej dziedzinie stanowi najcenniejszy atut kandydata na stanowisko związane z bezpieczeństwem IT. W dalszej kolejności brana jest pod uwagę znajomość systemów IT (24%). Jednak z doświadczenia Kaspersky Lab i badania wynika, że brak dającego się udowodnić doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa IT jest nadrabiany przez osoby będące świeżo po studiach, posiadające cechy osobowości, które idealnie predysponują je do kariery związanej z cyberbezpieczeństwem.     

Jak pokazuje badanie, najważniejsze cechy, którymi według specjalistów IT powinny wyróżniać się osoby pracujące w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, to umiejętność nieszablonowego myślenia (44%) oraz pracy poza typowym środowiskiem biznesowym (39%) i poza formalnymi strukturami (38%). Jedna trzecia (35%) zgadza się również, że ważne jest także naturalne zaciekawienie tym, jak działają różne rzeczy.    

Ogromna większość specjalistów IT uważa, że młodzi ludzie posiadają te kluczowe cechy. Trzy czwarte z nich (76%) twierdzi, że potrafią oni myśleć w sposób nieszablonowy. 72% utrzymuje, że pracują poza typowymi środowiskami, a 80% — poza formalnymi strukturami. 81% zgadza się, że młodzi ludzie są naturalnie ciekawi, jak działają różne rzeczy.

Sektor bezpieczeństwa IT musi skonfrontować się z realiami, jeśli chodzi o rosnący niedobór umiejętności, który stanowi problem w rekrutacji na stanowiska w branży bezpieczeństwa — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska. Kaspersky Lab obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. W ciągu ostatnich dwóch dekad branża cyberbezpieczeństwa osiągnęła dużą dojrzałość, jednak pod innymi względami zrobiliśmy niewielkie postępy. Pomijając młodych ludzi, branża nie wykorzystuje w pełni cennego i powiększającego się zasobu. Jak wynika z naszego badania, jest to paradoks, ponieważ młodym ludziom powszechnie przypisuje się cechy, które są istotne w tej branży. Pora podjąć działania, które zlikwidują ograniczenia, jakie występują w zakresie rekrutacji na stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem, zanim będzie za późno.

Niechęć do zatrudniania w branży bezpieczeństwa młodych ludzi, którzy posiadają cechy przydatne w walce z cyberprzestępczością, prowadzi do niewykorzystania potencjału. 71% młodych respondentów badania nie jest świadomych możliwości zatrudnienia świeżych absolwentów w branży bezpieczeństwa, a 73% nigdy nie rozważała kariery na tym polu. Niemal połowa (47%) młodych ludzi w niewielkim stopniu orientuje się lub nie wie wcale, czym zajmuje się ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.      

Jeśli nie zachęcimy młodego pokolenia do podjęcia kariery w dziedzinie bezpieczeństwa, może to mieć bardzo poważne konsekwencje. Obecne zasoby talentu w dziedzinie bezpieczeństwa zostaną kiedyś wyczerpane. Dlatego aby wypełnić tę lukę, niezbędne jest połączenie młodości i doświadczenia. Ponieważ zakres i skala cyberzagrożeń zmieniają się z dnia na dzień, zwycięstwo w tej walce wymaga współpracy i zespołu złożonego z ekspertów w branży. Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) działający w ramach Kaspersky Lab jest dowodem na to, że potężną siłę w walce z cyberprzestępczością można stworzyć, łącząc osoby z różnym wykształceniem i w różnym wieku — dodał Piotr Kupczyk.  

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Ocena :
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać! Zostałem nowym wydawcą portalu PCLab.pl. 134
Jest drożej, niż moglibyśmy oczekiwać. 26
Hakerzy mogą dostać dostęp do Twoich danych. 3
Program uTorrent z dużymi usprawnieniami. 19
HTC U 11 zastąpi zeszłorocznego smartfona HTC 10. 3
Intel przyspiesza ładowanie wszystkich dział. 75
W tym miesiącu mały odpoczynek od dużych hitów. 5
Tani notebook z Windows 10. Marka Kiano zaprezentowała dzisiaj swój nowy notebook SlimNote 14.2. 12
Kolejny monitor do kolekcji. 31
Twój procesor już nie jest zbyt nowy. 53
USB 3.1 bez dodatkowego kontrolera. 33
Czy niskobudżetowe GPU nie miały aby wyginąć? 7
Wychudzony GTX 1070 także dla Europy. 11
Chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać! Zostałem nowym wydawcą portalu PCLab.pl. 134
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane