Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 20 października 2017, 04:45

Windows, jako usługa, znowu zmorą użytkowników. Posiadacze laptopów firmy Razer nie mają powodów do zadowolenia po tym, jak system operacyjny Windows 10 pobrał i zainstalował aktualizację Fall Creators Update, która oprócz różnych nowości przywiała ze sobą poważne problemy.

Jak wynika z wielu wpisów na forum dyskusyjnym Razera, które aktualnie nie działa, posiadacze laptopów skarżą się, że część modeli marki Razer nie jest w pełni kompatybilna z kompilacją 16299.15 systemu Windows 10, której dystrybucja ruszyła w ostatni wtorek.

Pierwszy zaczął skarżyć się użytkownik kryjący się pod pseudonimem Kokorone twierdzący, że po zainstalowaniu Fall Creators Update jego komputer przestał poprawnie współpracować z wszystkim peryferiami. Po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia nie działa klawiatura, gładzik oraz porty USB i jedyne co można zrobić, aby wszystko wróciło do normy, to ponowne uruchomienie systemu. Według użytkownika nie pomaga ani ponowna instalacja sterowników, ani kontakt z działem wsparcia technicznego firmy Razer.

Zobacz najniższe ceny laptopów dla graczy.

Początkowo mogło wydawać się, że to odosobniony przypadek, ale z czasem na forum Razera takich samych opisów problemów zaczęło przybywać. Użytkownik o nazwie GoldMetallicDIAMOND917 zwrócił uwagę na inną sprawę. Zauważył, że o ile wcześniej w trakcie przeglądania internetu pobór mocy procesora wynosił od 10 do 15 W, a po zainstalowaniu Fall Creators Update pobór wzrósł znacząco i zaczął zawierać się w zakresie od 17 do 24 W, negatywnie wpływając na czas pracy laptopa przy zasilaniu z akumulatora.

Firma Razer przekazała informację o tym, że obecnie bada doniesienia użytkowników. Niewykluczone, a nawet prawdopodobne jest to, że źródło problemów tkwi w sterownikach. Jeżeli tak, to sprawa Razera pozwala zastanowić się nad tym, czy kontrolowany wyłącznie przez Microsoft model dystrybucji dużych aktualizacji do Windowsa 10 jest słusznym podejściem. W sieci przybywa doniesień o problemach z dźwiękiem po instalacji Fall Creators Update. Dotyczą one m.in. braku dźwięku z kart Sound Blaster Z, czy wadliwego działania Dolby Audio na laptopach Acera. W internecie można też znaleźć sporo doniesień o spadkach wydajności, zwiększonym poborze energii, nie działającym Menu Start, i innych problemach.

Przy Fall Creators Update Microsoft może i myślał o "twórcach", tylko czy nie zapomniał aby o... użytkownikach? Microsoft w swoim podejściu próbuje naśladować to, co Apple wypracowało grubo ponad dekadę temu. Sęk w tym, że Apple wdrażając program aktualizacji (wtedy) systemu Mac OS X planowało to nie tylko dla własnego systemu, ale też dla własnych komputerów. Komputerów, które firma mogła łatwo sprawdzać pod kątem kompatybilności. Windows natomiast występuje na niezliczonej liczbie konfiguracji sprzętowych.

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
rops (2017.10.20, 06:10)
Ocena: 0

0%
Mi po najnowszej aktualizacji windows 7 nie chce wejść w stan hibernacji - monitor się wyłącza i komp zawiesza. Nie wiem właśnie czy to nie problem nowej klawiatury ROCCAT.
Bladzioch (2017.10.20, 06:55)
Ocena: 5

0%
Beta testerzy lecą w najlepsze.
topiq (2017.10.20, 07:09)
Ocena: 11

0%
Jak rozumiem, laptop jednego producenta ma problemy ze sterownikami a psy wieszają na MS za aktualizację? Bo szanowny producent olał wersje testowe i nie przygotował kompatybilnych sterowników. Co najlepsze, mój staroć już prawie 7 letni Asus, ma sterowniki od touchpada robione jeszcze pod Win 8.1 i bez problemu działają z najnowszą aktualizacją. Może niech po prostu producent laptopa weźmie się do roboty i zrobi kompatybilne sterowniki? Mogę się założyć, że użytkownicy tych laptopów wymusili aktualizację do FCU. U mnie na desktopie Dell Vostro w aktualizacji nie mam FCU, bo prawdopodobnie jeszcze nie przeszedł pozytywnych testów. Zresztą firmowy system też pewnie by działał w miarę poprawnie, ale lepiej przetestować niż żeby potem mieć problemy ze stabilnością. Taka ciekawostka. Stareńkie oprogramowanie do kierownic Logitech G27 robione chyba pod Windows 7 bezproblemowo działa na najnowszej aktualizacji. Czyli napisać dobrze sterowniki można? No tylko trzeba chcieć.
LoCtoR (2017.10.20, 07:15)
Ocena: 12

0%
I to jeszcze nie koniec. Dwa pierścienie aktualizacji, ponad milion beta testerów i MS jeszcze nie wydał żadnej aktualizacji do W10, która nie sprawiałaby problemów. Takie uroki wiecznej beta usługi - żeby przekonać świat, że tyle potu i krwi wylewają na wsparcie muszą przepuścić odpowiednią ilość błędów. Tym samym zapewniają sobie nie kończącą się robotę, problemy z pierdołami odwracają uwagę od rzeczy bardziej istotnych, zalew łatek pozwala łatwiej przemycić te etyczne inaczej no i W10 od premiery praktycznie nie schodzi z 'pierwszych stron gazet'. Byłoby genialne gdyby nie było tak nachalnie oczywiste.
Edytowane przez autora (2017.10.20, 07:22)
mozilla007 (2017.10.20, 07:33)
Ocena: 8

0%
Bladzioch @ 2017.10.20 06:55  Post: 1103121
Beta testerzy lecą w najlepsze.

Ms nie zatrudnia beta testerów bo po co, użytkownicy to za darmo robia.
RaThek (2017.10.20, 07:45)
Ocena: 9

0%
Zainstalowałem FCU na 3 komputerach i zero problemów. Natomiast Razer to syf jakich mało i nie dziwię się że jest z tym problem.
Aargh (2017.10.20, 07:51)
Ocena: 16

0%
Przecież to wszystko to wina sterowników a nie samego Windowsa - te firmy miały czas od maja (?), by przygotować aktualizacje.
Giovanne (2017.10.20, 08:45)
Ocena: 0

0%
U mnie updatey Win10 non stop coś psują, a cały sprzęt mam ze znaczkami Win10 Ready.
Zawsze jak klikam w Zaktualizuj i zamknij, to się zastanawiam co tym razem nie będzie działać gdy ponownie włączę kompa.
snipes (2017.10.20, 08:56)
Ocena: 3

0%
U mnie po aktualizacji pojawił się zarazie jeden problem, a mianowicie podczas uruchomienia kompa mam czarny obraz z kursorem w lewym górnym rogu, jak nacisnę reset na obudowie uruchamia się ale już normalnie. wygląda jak by nie mógł załadować boot chociaż nie ma błędów partycji możne ktoś ma podobny problem i rozwiązał go proszę o rade.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Najdroższy All-in-One na świecie. 41
Z Kaby Lake Refresh i opcjonalnym GPU Nvidii. 6
Zapowiada się całkiem solidny sprzęt. 5
Stal i maty wygłuszające na bokach. 8
Szybsze ładowanie gier. 13
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Kolejna usługa strumieniowania na naszym rynku. 23
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Szybsze ładowanie gier. 13
Moc w najczystszej postaci. 53
Rok sztucznej inteligencji. 10
Sprzęt zostawia konkurencję daleko w tyle. 28
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Najdroższy All-in-One na świecie. 41
Rekordowa gra wchodzi w fazę wydania. 15
To jedno z ważniejszych usprawnień nowego systemu Google. Android 8.1. 9
Stal i maty wygłuszające na bokach. 8
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Pod tym ekranem ukrywa się AMD Vega. 23
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 8
Dużo tu rowów i dziurek. 10
Szybsze ładowanie gier. 13
Najnowszy partner biznesowy AMD. 16
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 19
Walec go przejechał. Zotac przedstawił swój najnowszy komputer dla gracza - MEK1. 7
Facebook
Ostatnio komentowane