Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 13 października 2017, 04:21

Ktoś chyba się właśnie obudził. Informacja o tym, że Microsoft kończy z rozwijaniem systemu operacyjnego Windows 10 Mobile nie była wielkim zaskoczeniem. Mobilny Windows, jeszcze gdy nazywał się Windows Phone, na rynku radził sobie bardzo słabo i tylko w niektórych krajach na jakiś czas zdołał osiągać dwucyfrowe udziały. Teraz szef Microsoftu, Satya Nadella przyznał, że mobilny Windows nie miał szans w starciu z iOS-em i Androidem.

Przemawiając na GeekWire Summit 2017, Satya Nadella oświadczył, że Microsoft teraz chce się skupić na aplikacjach dla iOS i Androida, tak aby użytkownicy usług firmy mogli z nich korzystać niezależnie od tego, na jakiej platformie programowej pracują.

Microsoft był już niejednokrotnie krytykowany za to, że niektóre ze swoich aplikacji wprowadza najpierw na iOS i Androida, a dopiero potem przenosi je na platformę Windows. Szef firmy zwrócił uwagę na to, że Office jest dowodem na to, że można osiągać sukcesy nawet gdy oprogramowanie w pierwszej kolejności trafia na platformę konkurencyjną wobec Windowsa. Office od dawna zazwyczaj debiutuje na platformie Mac OS, a dopiero potem pojawia się w wersji dla Windows.

Satya Nadella wyjaśniał, że obecne udziały rynkowe mobilnego Windowsa nie pozwalają firmie Microsoft na to, aby widzieć sens w dalszym jego rozwijaniu, a więc i inwestowaniu w niego. Firma ograniczy się jedynie do rozwijania Windowsa 10 Mobile pod kątem użytkowników korporacyjnych. Warto jednak zauważyć, że brak konsumenckich produktów z mobilnym Windowsem może skutecznie zniechęcić producentów do inwestowania w produkcję modeli biznesowych. Dość prawdopodobne jest to, że niebawem także korporacyjna strona Windowsa 10 Mobile zejdzie ze sceny.

Firma HP niedawno ujawniła, że pracuje nad paroma nowymi smartfonami z systemem Windows 10 Mobile, ale po wieściach od Microsoftu wyrzuciła wszystkie projekty do kosza. HP Elite X3, który już pojawił się w sprzedaży, z oferty producenta ma zostać wycofany w 2019 roku. Oznacza to też zakończenie wsparcia technicznego dla tego urządzenia.

Windows Vista, Zune, Windows 8, Groove,  Windows RT, Windows Phone, Windows 10 Mobile, itd., itd. Czy Microsoft lubi kasować własne projekty? Czy po to je tworzy? Nawet Windows 10 jest wciąż w fazie beta. Pytanie brzmi: kiedy Windows 10 przestanie być "ostatnim Windows" z bloatware?

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
lukasz166 (2017.10.13, 06:53)
Ocena: 5

0%
Mimo wszystko szkoda. Pod względem spójności interfejsu WM bije na głowę Androida.
topiq (2017.10.13, 07:19)
Ocena: 33

0%
Nie miał szans, bo choć idea była całkiem ok, to wykonanie leżało i kwiczało. Cały ten program Insider, który miał pomóc, a tak naprawdę i tak w MS nikt nie brał zgłoszonych błędów pod uwagę. Obietnice, że każda Lumia z x2x, x3x dostanie W10M a potem nagle, zmiana decyzji. Jeżeli platforma to nic pewnego, to wiadomo, że nikt się w nią nie będzie pchał do sklepu. A tam niestety pustki. Nie powiem sam W10M jest wygodny w użytkowaniu i dość szybki, co z tego jak każda aktualizacja coś rozwalała. A to kafel przestał działać, a to kontakty wcięło, a to pogoda przestała się pokazywać na ekranie wygaszacza. Obiecane funkcjonalności przesuwane o rok albo nigdy nie weszły do systemu. O polskiej Cortanie to już nawet nie ma co marzyć. Za to mowę polską z WP8 wywalili. Nawet durnej diody powiadomień w L735 nie potrafili ożywić, co się udało chłopakom z XDA. Działa to świetnie, bo uruchomiłem żonie i jest zadowolona. Miał być ekosystem, możliwość wysyłania sms z PC za pośrednictwem połączonego konta MS przez komórkę, takie prawdziwe continuum, guano z tego wyszło. Wiele obietnic i mydlenia oczu, bo jak się daje system do napisania stażystom z indii, to niestety wychodzi jak z W10M. Szkoda, naprawdę szkoda, mieli swoją szansę i jak zwykle nie wykorzystali. MS od kiedy przestał nim kierować Gates, stacza się po równi pochyłej, nawet szalony Ballmer lepiej ich prowadził. Szkoda HP, MS nieźle ich wyr...ał, a fajne smartfony mają.
Jacek Piast (2017.10.13, 08:21)
Ocena: 15

0%
Czyli wychodzi, że całe to męczenie ludzi kafelkami (gdzie są te dotykowe monitory...) od wersji W8 było idiotycznym pomysłem tak jak wielu użytkowników mówiło. Steve też miał rację bo mówił, że nie ma sesnu mieszania systemu na urządzenia mobilne z systemem na komputry. Mogli normalnie rozwijać siódemkę i dać obsługę nowszego sprzętu i cyzelować delikatnie wygląd to nie. Musieli wszystko popsuć i stracili sympatię wielu użytkowników, m.in. moją. I co teraz W10 jest mutantem z kafelkami. Czy usuną to całkowicie w przyszłości? System jest wymieszaniem systemu na pc razem z elementami mobilnymi i rozłazi się graficznie. Do tego jest usługą więc nie jest własnością użytkowników. Cała kopnięta filozofia Microsoftu. Niech wrócą do idei W7 i sprzedają program nie usługę, program o przejrzystym interfejsie. I tak zarabiają krocie więc niech im kasa nie uderza do głowy.
Andree (2017.10.13, 09:22)
Ocena: 11

0%
Warto wiedzieć że Windows CE było obecne na rynku od 1996 r. do 2013 r. (jako Embedded Compact 2013). Niestety MS zrezygnował z tego ogromnego dorobku aplikacji i niebagatelnego udziału rynkowego, stawiając na kafelki Modern UI, które się nie przyjęły ani na pecetach, ani na urządzeniach przenośnych. Jednak Windows 10 dla PC ratuje to, że użytkownicy wymogli przywrócenie menu Start, ponadto można zainstalować darmowy Classic Shell i niemal zapomnieć o kafelkach.
w.p. (2017.10.13, 09:24)
Ocena: 9

0%
Trudno żeby miał szanse jak własna matka dzieciaka trzymała w piwnicy i tylko mu jedzenie przynosiła...
Miałeś chamie złoty róg jak to mawiają.
Po prostu MS dało ciała i tyle. Pomysł bym dobry i innowacyjny. Tylko ktoś na górze od razu stwierdził że nie warto. Znam parę osób które używają WM i sobie chwalą. Fakt że nie używają setek aplikacji jak ludzie na A czy iOS, ale jako system z podstawowymi funkcjami smartfonowymi naprawdę dawał radę. Sam przesiadłem się z budżetowej Lumii 550 na iPhone i nadal uważam że to był dobry system który nawet na takim słabym sprzęcie chodził w zadowalający sposób. Oczywiście że wolę IP - tylko że on kosztuje jakieś 5 razy więcej. A tak naprawdę np. moi rodzice nie potrzebują IP żeby używać go jako telefon, czasami wrzucić jakieś zdjęcie na maila czy FB. Do tego WM by im wystarczył a do tego system jest łatwy w obsłudze.
Eh. Microsoft Microsoft...
Zas (2017.10.13, 09:28)
Ocena: 7

0%
Jak się tworzy prymitywny system dla emerytów z Parkinsonem, to od początku jest dla każdego jasne, że nie ma szans... A jak się ciskali niektórzy, gdy pisano po premierze WP7, ze to jakiś dramat i padnie.Teraz został nam Windows 10 z niedorozwiniętym UI i kaflami, nie wiadomo do czego potrzebnymi, oraz pokraczny interfejs aplikacji UWP, stworzony tylko i wyłącznie na potrzeby wersji mobilnej...

Ja się właściwie cieszę, to daje nadzieję na normalny Windows na PC w przyszłości. Przecież te swoje bieda-aplikacje UWP MS może olać z dnia na dzień.
Edytowane przez autora (2017.10.13, 09:37)
kanon7 (2017.10.13, 09:29)
Ocena: 9

0%
Microsoft co nie dotknie, to zepsuje:

- kupno Nokii (Microsoft Lumia)-> porażka
- Windows Phone/Mobile -> porażka
- Windows 10 -> idea usługi, błędów -> porażka
- laptopy Surface -> porażka
- windows RT -> porażka
- sklep Windows -> porażka
- microsoft Edge -> porażka
Buksior (2017.10.13, 09:46)
Ocena: 11

0%
Nadela najpierw doprowadził do tego, że win10 ma tak żałosny udział w rynku, a teraz bredzi, że przy tak małym udziale nie opłaca się kontynuować prac...
h63619 (2017.10.13, 10:01)
Ocena: 9

0%
Miał szanse tyle, że balmer i nadella je spieprzyli.
Od samego początku niepotrzebnie skasowali Windows Mobile 7 I gdy zaczeli pracę nad Windows Phone 7. Trzeba było zatrudnić więcej pracowników i równolegle pracować nad oboma systemami bo WM7 można było wypuścić o rok wcześniej niż WP7 i na dwa lata by starczył a wóczas mogli by bardziej dopracować WP przed premierą i wypuścić go jako WP8 przy okazji dopracować bardziej Windows 8 i wypuścić oba systemy na raz.
Kolejnym błędem były wysokie ceny licencji na niedopracowany WP7. Trzeba było rozdawać za darmo by skusić klientów niższą ceną.
Kolejnym błędem było porzucenie WP7 w chwili wprowadzenia WP8. Trzeba było przez jakiś czas rozwijać oba systemy oferując bardzo tanie modele z WP7 a flagowce i średnie z WP8 pilnując by większość aplikacji była w pełni kompatybilna.
Kolejnym błędem była współpraca z Nokią na preferencyjnych warunkach, co zniechęciło HTC i Samsunga. Lepszym modelem było zlecenie Noki, HTC i Samsungowi wyprodukowania kilku modeli, które Microsoft by kupił w odpowiedniej ilości i zajął się ich dystrybucją w ten sposób Nokia by dołączyła do producentów WP ale nie na preferencyjnych warunkach.
Kolejnym błędem było pozwolenie Nokii na gmeraniee w systemie i wypuszczanie własnych przeróbek. Nokia swoim gmeraniem w Symbianie doprowadziłą się do upadku a Microsoft pozwolił im na to samo z WP.
Problemem Nokii było skupianie się na fotografii i hipsterach a Microsoft powinien się skupiać na klientach biznesowych.
Kolejnym błędem było kupienie Nokii a następnie likwidacja marki.
Kolejnym błędem jest Windows 10 i to nie tylko mobilny. Ale to już jest wina nadelli, który skupia się tylko na azurze i powoli likwiduje wszystko inne w Microsofcie.

Po WP/WM przyjdzie kolej na rezygnację z UWP i sklepu a korporacje będą powoli przechodzić z aplikacji desktopowych na webowe a do nielicznych zastosowań gdzie potrzeba desktopowych będą je robili na Macki. W efekcie Windows stanie się niepotrzebny bo do większości zadań wystarczy ChromeOS lub Android i iOS a do reszty MacOS. Następnie przeniosą backend z Azure do Amazon AWS i z Microsoftu nic nie zostanie.
Soulburner (2017.10.13, 10:07)
Ocena: 2

0%
Bardzo szkoda, że tak potoczyły się losy Windows w wersji mobilnej. Był taki moment w szczycie popularności Windows Phone 8.1, że zapowiadało się, że wszystko będzie dobrze i nawet jeśli nie zawojują rynku, to będzie to licząca się platforma. Niestety, zabrakło aplikacji. MS próbował pomagać developerom najpopularniejszych appek, nawet chciano im za to płacić, a i tak nic z tego nie wyszło. Wielka szkoda, bo był to system przejrzysty (nawet pomimo początkowego wrażenia, że w ustawieniach panuje jeden wielki burdel), bardzo wydajny (tam, gdzie Android by nawet nie ruszył, WP8 chodził bardzo znośnie, zdaje się, że był to też pierwszy system mobilny, który używał GPU do rysowania całego interfejsu)...

Jeśli chodzi o kafelki, o których wspomniano w komentarzach, to nigdy nie byłem ich przeciwnikiem i są nawet całkiem fajne. Nie sądzę, żeby miały w przewidywalnej przyszłości zacząć znikać, choć przyznaję, że ich przydatność jest dość przeciętna (zerkam czasem w Starcie na kalendarz i prognozę pogody ;)). Bardziej przydatne są 'nakładki', np. kiedy na przypiętej do paska zadań aplikacji poczty widać liczbę nieprzeczytanych wiadomości.

Największym znakiem zapytania jest rozwój i popularyzacja UWP. Całym sensem jego istnienia było to, aby twórca programu napisał jeden kod działający na każdym urządzeniu i przygotował tylko odpowiednio dopasowany interfejs dla telefonu, tabletu, peceta, xboksa itd. Jedno kliknięcie i appka dla wszystkich urządzeń siedzi w sklepie Windows. Teraz UWP, choć ma pewne zalety nad 'normalnymi' aplikacjami Win32 z punktu widzenia programisty, stracił mocno na znaczeniu.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Jeżeli pasjonujesz się technologiami i sprawnie władasz piórem, zgłaszaj się! 73
Half-Life 3 dla marzycieli. 3
Ciekawa gra do wzięcia. 1
Programujesz, kombinujesz i dobrze główkujesz? 0
Ruszył Black Friday, czyli ogólnoświatowy dzień przecen i wyprzedaży. 0
W tym celu otwierają drugie, duże studio. 6
Z oknem lub bez. Sharkoon ogłosił dodanie do swojej oferty obudów S1000 i S1000W. 3
Niedrogi monitor dla graczy. 4
Ma to usprawnić aktualizowanie modułów systemu. Dzięki użytkownikowi Twittera o nicku Ducky! 8
Dobry czas na zakup elektroniki. 31
Są LED-y, jest i wentylator na VRM. 13
Microsoft tym razem się nie postarał. 9
Pięciu naszych czytelników prosimy o założenie gogli. No dobra, trzech. OK, kogokolwiek? 28
Tragiczny wynik, którego każdy się spodziewał. 30
Przepraszają, ale za plecami krzyżują palce. 54
Niedroga hybryda z Core M3. 21
Bot zobaczył, łapki w górę nie dał. 5
Intel Optane będzie mieć rywala. 27
Dobry czas na zakup elektroniki. 31
Czarny Piątek we wtorek. 4
Jeżeli pasjonujesz się technologiami i sprawnie władasz piórem, zgłaszaj się! 73
Pięciu naszych czytelników prosimy o założenie gogli. No dobra, trzech. OK, kogokolwiek? 28
Niebieska komunikacja na nowo. 6
Więcej terabajtów do wykorzystania. 5
Mikrotransakcje są teraz passé? 19
Stal i hartowane szkło. 7
Bot zobaczył, łapki w górę nie dał. 5
Intel Optane będzie mieć rywala. 27
Zasilacz Surface Dock mu nie wystarcza. 7
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane