Aktualność
Piotr Gontarczyk, Niedziela, 10 września 2017, 04:47

Dużo niewiadomych, ale przyszłość wydaje się oczywista. Karty graficzne Radeon RX Vega od rynkowego debiutu są trudno dostępne. Według doniesień jednym z ważniejszych powodów jest to, że karty te są wysysane z rynku przez górników kryptowalut. Przyczyną nie najlepszej podaży ma być natomiast niezadowalający uzysk na poziomie firmy ASE (Advanced Semiconductor Engineering), która odpowiada za składanie procesorów grafiki Vega 10 z układami pamięci typu HBM2.

Mówi się też, że także na etapie produkcji samych krzemowych rdzeni Vega 10 są problemy z uzyskiem, a to ze względu na ich ogromny rozmiar (powierzchnia 484 mm2). Od dawna jasne jest to, że im większy i bardziej skomplikowany jest krzemowy rdzeń, tym trudniej jest go produkować. Większy rdzeń jest bowiem bardziej podatny na wady aniżeli mniejszy. Ponadto nawet jeśli na dwóch krzemowych rdzeniach mielibyśmy po pięć wadliwych rdzeni, to większa piątka oznacza większe straty finansowe, bo zajęła większą część wafla.

AMD od lat mocno stawia na produkowanie swoich krzemowych rdzeni w fabrykach GlobalFoundries, ale nie raz już pojawiały się doniesienia o problemach z uzyskiem u tego producenta. Warto jednak zauważyć, że GlobalFoundries najwyraźniej bardzo dobrze radzi sobie z produkcją rdzeni krzemowych z architekturą Zen, a więc przeznaczonych np. dla procesorów serii Ryzen. Te rdzenie jednak są bardzo małe, a powierzchnia jednego to zaledwie 192 mm2. W świecie wydajnych CPU to bardzo mało. Wygląda więc na to, że GlobalFoundries ma problemy tylko z dużymi rdzeniami.

Z nieoficjalnych doniesień źródeł Digitimesa wynika, że firma AMD ma wprowadzać zmiany w kwestii producentów zarówno rdzeni krzemowych, jak i gotowych układów scalonych. ASE (firma składająca układy scalone) w samym sierpniu zanotowała wzrost przychodów o 10%, a w tym miesiącu właśnie zadebiutowały procesory RX Vega. Według źródeł AMD zmniejsza liczbę układów Vega 10 składanych przez ASE, przenosząc więcej zleceń do firmy SPIL (Siliconware Precision Industries), u której składana ma być też większość procesorów Vega 11.

Vega 11 spodziewany jest jako tańsza wersja Vegi 10, przeznaczona na rynek masowy, mająca zastąpić w ofercie AMD procesory Polaris, stosowane na kartach Radeon RX 500. Co ciekawe, w innym doniesieniu Digitimes twierdzi, opierając się na swoich źródłach, że procesory Vega 11 też będą wyposażane w układy pamięci typu HBM2. Oznaczałoby to, że karty "masówki" z układami Vega 11 nie miałyby mieć układów GDDR5. Akurat ta informacja wydaje nam się być bardzo podejrzana. Ze względu na to, że pamięć HBM2 wciąż jest droższa niż GDDR5, a do tego dochodzą znacznie wyższe koszty składania HBM2 z GPU w jednej obudowie, no i wreszcie problemy z uzyskiem na etapie składania, trudno w to uwierzyć. Nie wierzę w ten przekaz, ale skoro się pojawił, z dziennikarskiego obowiązku Wam go przekazuję. HBM2 w mainstreaimie ze strony AMD, moim zdaniem, to samobójstwo AMD. Nie wierzę, że to prawda. Po prostu, nie wierzę.

Wracając do uzysku z produkcji samych rdzeni krzemowych, to jeszcze inne źródło twierdzi, że AMD zmieni głównego producenta 7-nanometrowych procesorów grafiki Vega 20, przeznaczonych do zastosowań AI. Układy te miałyby być produkowane nie przez GlobalFoundries, a przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), która zresztą już zgarnęła zamówienia na produkcję układów "AI" Nvidii i Google'a. Zamówienia u TSMC wskazują, że możliwości produkcyjne tej firmy, jeśli chodzi o litografię 7-nanometrową oraz technikę CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) są duże, ewentualne zainteresowanie ze strony AMD tylko by to wszystko potwierdzało. Nie wiadomo jeszcze jednak, jak taki ruch ze strony AMD wpłynąłby na obowiązującą do końca 2020 roku poprawkę do umowy o współpracy z GlobalFoundries, jako producentem rdzeni krzemowych.

Warto przypomnieć, że AMD już oficjalnie wskazywało, iż architekturę Navi cechować mają skalowalność oraz pamięć nowej generacji. Możemy więc spodziewać się kolejnego rozwinięcia techniki HBM. Jeśli zaś chodzi o skalowalność, to ta cecha architektury Navi pozostaje zagadką. Warto jednak zauważyć, że już w Vedze firma AMD po raz pierwszy zastosowała połączenia wewnętrzne Infinity Fabric, znane z procesorów Epyc oraz Threadripper. Niewykluczone, że seria Vega będzie ostatnią z wielkimi monolitycznymi GPU, a Navi (to tylko nasza spekulacja) będzie składać się z małych rdzeni GPU, które byłyby łączone w obudowach tak, jak obecnie jest to w procesorach z architekturą Zen. To z pewnością rozwiązałoby sporo problemów, także po stronie GlobalFoundries.

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Khorni (2017.09.10, 06:27)
Ocena: 12

0%
Jeśli AMD mogłoby rozwiązania architektoniczne z CPU przenieść do GPU (jak np IF) z sukcesem, to mogłoby to pomóc nowej architekturze. Myślę oraz mam nadzieję, że Vega pomimo swoich wielu wad była, w pewnym sensie, sukcesem AMD, ponieważ wnioski wyciągnięte z tej porażki wywrą pozytywny wpływ na następcę.
AMD - trzymam kciuki. Póki co zbieram kasę na nvidie
Grave (2017.09.10, 06:28)
Ocena: 10

0%
Może jakieś porównanie na pcl Infinity Fabric vs NV link? ;-)

A w kwestii planów AMD to powrót do TSMC jak najbardziej na plus zwłaszcza że część winy za porażkę Vegi ponosi Global na którego z niewiadomych powodów zdecydowało się AMD mimo że zawsze dla GPU korzystali z fabryk TSMC.
rpdshr (2017.09.10, 08:49)
Ocena: 12

0%
wrekawek @ 2017.09.10 08:18  Post: 1093786
Grave @ 2017.09.10 06:28  Post: 1093782


A w kwestii planów AMD to powrót do TSMC jak najbardziej na plus zwłaszcza że część winy za porażkę Vegi ponosi Global na którego z niewiadomych powodów zdecydowało się AMD mimo że zawsze dla GPU korzystali z fabryk TSMC.

Ale czy to nie oznacza, że nowy proces globala (w którym ma być m.in. zen2) nie będzie taki fajny jak zapowiadają?

Nie musi tak być. Po prostu GPU to zupełnie inna klasa układów scalonych. Inna budowa, inne upakowanie inna charakterystyka pracy.
rpdshr (2017.09.10, 09:05)
Ocena: 13

0%
Żywy @ 2017.09.10 08:59  Post: 1093788
Jakos NV nie ma najmniejszych problemow z dostarczaniem chipow o powierzchni 471mm^2 (1080Ti)... Problemem bylo, jest i bedzie HBM, ktore w konsumenckich kartach wprowadza wiele wad, a przy tym ani jednej zalety, i widac glaby nic sie nie nauczyly i dalej beda w to brnac.

Takze Navi najprawdopodobniej podzieli losy Fury i Vegi, bo co z tego ze zastosuja kilka malych rdzeni, jak ciagle bedzie problem z uzyskiem HBM3 oraz spiecia go z GPU.

Będą brnąć w HBM, gdyż są współtwórcami tej technologii (razem z Hynixem). Od razu, po dwóch generacjach, się z niej nie wycofają. Źle wizerunkowo by to wyglądało, a ponadto, pewnie wiąże ich jakiś mądry zapis w umowie z drugim współautorem...
irmo (2017.09.10, 09:15)
Ocena: 9

0%
Czyli Vega 11 zastąpi Polarisy. Ile bloków zostawią 48? Może efektywność energetyczną wypadnie korzystniej to i górnicy będą przyjmować całymi tirami a dla graczy dostępność bez zmian.
Stefan999 (2017.09.10, 10:08)
Ocena: 9

0%
Z nieoficjalnych doniesień źródeł Digitimesa wynika, że firma AMD ma wprowadzać zmiany w kwestii producentów zarówno rdzeni krzemowych, jak i gotowych układów scalonych. ASE (firma składająca układy scalone) w samym sierpniu zanotowała wzrost przychodów o 10%, a w tym miesiącu właśnie zadebiutowały procesory RX Vega. R
Według źródeł AMD zmniejsza liczbę układów Vega 10 składanych przez ASE, przenosząc więcej zleceń do firmy SPIL (Siliconware Precision Industries), u której składana ma być też większość procesorów Vega 11.

ASE i SPIL to już praktycznie ta sama firma. ASE prawie posunął się do wrogiego przejęcia, ale w końcu udało się im dogadać.
Edytowane przez autora (2017.09.10, 10:12): Dodałem kursywe
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Dla ekranów w notebookach i monitorach komputerowych. 11
Gigant z Cupertino potwierdził krążące po sieci plotki. 8
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 6
Po trzy modele dla urządzeń mobilnych i desktopów. 13
To jedno z ważniejszych usprawnień nowego systemu Google. Android 8.1. 9
Moc w najczystszej postaci. 53
Bitcoin upada... coraz wyżej. 30
Google ma finalną wersję oprogramowania. 24
Nie skorzystacie z „cudownego” mostka za 600 dolarów. 21
Drugie wejście do tej samej rzeki. 24
Szybciej, lepiej, z mniejszą mocą. 26
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 6
Dużo tu rowów i dziurek. 10
Bitcoin upada... coraz wyżej. 30
Hybrydowy tablet ze Snapdragonem 835. 4
Szybciej, lepiej, z mniejszą mocą. 26
Drugie wejście do tej samej rzeki. 24
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 19
Walec go przejechał. Zotac przedstawił swój najnowszy komputer dla gracza - MEK1. 7
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
O autorze
Facebook
Ostatnio komentowane