Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 3 lipca 2017, 03:20

Pigułka na uspokojenie. Tydzień temu przez internet przetoczyła się wieść o błędzie w mikrokodzie procesorów Intel Core szóstej (Skylake) i siódmej (Kaby Lake) generacji. Błąd był związany z działaniem techniki Hyper-threading, a jego skutki miały ujawniać się w bardzo specyficznych sytuacjach.

Źródłem całego zamieszania był informacja, którą opublikował Henrique de Moraes, jeden z twórców Linuksa Debian. Przekazy tej informacji wzbudziły sporo emocji, zwłaszcza że samo źródło twierdziło, że sposobem na uniknięcie skutków opisanego błędu jest wyłączenie Hyper-threadingu w BIOS-ie.

Okazuje się, że cała sprawa była naciągana, zwłaszcza że poprawka do mikrokodu procesora to nic nowego, ani nadzwyczajnego. Jak twierdzi sam Intel, potwierdzając oczywiście wystąpienie błędu, prawdopodobieństwo padnięcia jego ofiarą jest niskie, gdyż wystąpienie jego skutków wymaga jednoczesnego zadziałania skomplikowanego zestawu warunków.

Druga kwestia jest taka, że Intel o błędzie wiedział wcześniej, a stosowną poprawkę mikrokodu zaczął udostępniać już w kwietniu bieżącego roku. Poprawki konsumenci mogą uzyskiwać poprzez aktualizacje BIOS-ów swoich płyt głównych, na których mają osadzone procesory Skylake lub Kaby Lake. Oznacza to, że od kwietnia wszystko jest w rękach producentów płyt głównych i to od nich należy oczekiwać aktualizacji BIOS-ów.

Użytkownicy nie powinni więc poddawać się panice, wyłączając Hyper-threading, jak sugerował Henrique de Moraes, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia skutków błędu, o który rozpętała się afera, jest niewielkie. Co z tymi, dla których płyt głównych producenci nie udostępnią aktualizacji BIOS-ów? Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że procesory Skylake na rynku są już od blisko dwóch lat i dopiero po tym jak Intel zrobił poprawkę dla określonego błędu, ktoś go w ogóle zauważył.

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
petertech (2017.07.03, 04:41)
Ocena: 20

0%
Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że procesory Skylake na rynku są już od blisko dwóch lat i dopiero po tym jak Intel zrobił poprawkę dla określonego błędu, ktoś go w ogóle zauważył.


Może były przypadki występowania błędu tylko nikt nie potrafił znaleźć przyczyny ;)
Markiz88 (2017.07.03, 06:59)
Ocena: 13

0%
Jak twierdzi sam Intel, potwierdzając oczywiście wystąpienie błędu, prawdopodobieństwo padnięcia jego ofiarą jest niskie, gdyż wystąpienie jego skutków wymaga jednoczesnego zadziałania skomplikowanego zestawu warunków.

Niskie ryzyko to nie w cale takie małe, jak by występował tylko w laboratorium to tak. Tym bardziej że błąd ten nie powodował w żadnym wypadku zawieszenia systemu, więc jak mogą oni mówić o skali występowania problemu?
Setnik (2017.07.03, 07:38)
Ocena: 12

0%
Stopień występowania tego błędu jest 100% przy wirtualizacji na procesorze kilku maszyn. Piszą tak by uspokoić ludzi. Mamy w firmie około 500 sztuk stanowisk do obsługi zdalnej i problem występuje zawsze przy włączeniu maszyn wirtualnych na procesorach. Sprawa w sądach z Dell kilkukrotnie wyczyściło dane( backup) i po sprawie lecz wielokrotnie zmienia dane w bazach danych, a to cholerstwo żeby sprawdzić już trzeba kilku dni.
Assassin (2017.07.03, 07:39)
Ocena: 4

0%
Daremny trud. I tak w komentarzach będą teraz jeszcze przez pół roku pisali, że 'Intel każe wyłączyć HT' ;)
Dabman (2017.07.03, 07:48)
Ocena: 4

0%
wylaczyc HTC, dobre to. Jezeli jest to glowna metoda i jedyna skuteczna, czy intel da mozliwosc zwrotu procesorow i ew. plyt glownych?
No nie mozna zmusic ludzi to tego aby pozbyli sie jakiejs opcji badz zmniejszyli wydajnosc swojej maszyny po to aby blad nie wystepowal.
Kenjiro (2017.07.03, 08:22)
Ocena: 11

0%
Przede wszystkim nieprawdą jest stwierdzenie, że:
dopiero po tym jak Intel zrobił poprawkę dla określonego błędu, ktoś go w ogóle zauważył

Gdyż jeden z błędów odkryli deweloperzy Debiana:
http://www.zdnet.com/article/debian-linux-...yper-threading/
A fix dla tego błędu został przygotowany w maju i wydany w czerwcu (paczka 3.20170511.1), a nie w kwietniu i co więcej, jest dostępny dla Debiana w gałęzi non-free, ale już nie dla Windowsa i innych systemów.
Warto przejrzeć listę poprawek Intela:
https://www.intel.com/content/www/us/en/pr...pec-update.html
Gdyż jak wynika z aktualnej listy, to oficjalnie te błędy są cały czas nienaprawione.
Edytowane przez autora (2017.07.03, 08:25)
NomadDemon (2017.07.03, 08:50)
Ocena: 13

0%
ta.. a jak phenomy mialy blad, to 4 miesiace trabili o tym wszyscy...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Po trzy modele dla urządzeń mobilnych i desktopów. 9
To jedno z ważniejszych usprawnień nowego systemu Google. Android 8.1. 9
Dobra wiadomość dla posiadaczy konsol Microsoftu. 4
Firma ujawnia swoje plany na przyszłość. 7
Największa inwestycja w historii firmy. 25
Microsoft zachęca do zakupów przed świętami. 16
Dużo tu rowów i dziurek. 9
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 18
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane