Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 16 czerwca 2017, 17:26

Rockstar próbuje nieudolnie tłumaczyć decyzję swoich właścicieli. Take-Two wymusiło na twórcach narzędzia OpenIV, służącego do tworzenia modyfikacji dla gier z serii GTA, wycofania go z rynku pod groźbą procesu sądowego. Tym sposobem przedsiębiorstwo praktycznie zabiło scenę modderską dla GTA V, a do kosza poszło sporo ciekawych i rozbudowanych projektów. 

Całą sprawę naświetlił GooD-NTS, lider zespołu pracującego nad rozwojem OpenIV. W swoim poście na forum gry GTA wyjawił, że Take-Two po raz pierwszy skontaktowało się z nim mailowo 19 maja tego roku z żądaniem natychmiastowego zaprzestania dystrybucji narzędzi, a także wstrzymania rozwoju projektu „Liberty City in GTAV”. Na pytanie, jakie konkretnie prawa naruszono modder nie otrzymał żadnej wiadomości, choć firma początkowo potwierdziła, że niezbędne informacje prześle mu w kolejnym mailu.

GTA V

Zamiast tego 5 czerwca otrzymał od kancelarii prawniczej reprezentującej w Rosji (skąd pochodzi sam GooD-NTS) Take-Two oficjalny list z żądaniem zaprzestania działalności. W przypadku niedostosowania się do warunków w nim zawartych, właściciel firmy Rockstar miał wejść na drogę sądową przeciwko grupie modderów. Jak tłumaczy GooD-NTS z ich perspektywy jedynym sensownym wyjściem było przystanie na żądania Take-Two. Jego zdaniem grupa mogłaby oczywiście wykazać przed sądem, że rzeczywiście nie łamie żadnego prawa, a OpenIV nie jest narzędziem nielegalnym, ale przeraziła ich perspektywa wielomiesięcznego procesu i wysiłku, jaki członkowie zespołu musieliby włożyć w przygotowanie się do rozpraw.

Do sprawy postanowił się ustosunkować Rockstar. Jak można się było spodziewać podmiot broni decyzji o uderzeniu w modderów, ale trzeba przyznać, że robi to w bardzo dziwny sposób. Według niego, działania Take-Two nie były kierowane przeciwko społeczności tworzącej mody dla trybu jednoosobowego. Blokada miała wynikać z tego, że w opinii twórców GTA V narzędzie OpenIV pozwala na tworzenie szkodliwych modów do GTA Online. Firma ma zastanawiać się nad tym, jak rozwiązać sytuację, by nadal wspierać społeczność twórców, a jednocześnie chronić graczy grających w trybie sieciowym.

Problem z oficjalnym stanowiskiem Rockstara jest niestety taki, że przedsiębiorstwo wprowadza nim w błąd opinię publiczną. Jak podaje GooD-NTS, nie ma możliwości uruchomienia GTA Online z zainstalowanymi przy użyciu OpenIV modyfikacjami dla trybu sieciowego. Dostępne na rynku cheaty działają w inny sposób (m.in. przez „wstrzyknięcie” pliku .dll). GooD-NTS zapewnia, że Rockstar o tym doskonale wie, a stanowisko firmy to tylko wymówka. Co więcej, w samym liście, o którym wspomnieliśmy wcześniej, nie było nawet słowa o GTA Online, a wszystkie zastrzeżenia dotyczyły modów do trybu dla jednego gracza. 

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Crew 900 (2017.06.16, 17:33)
Ocena: 37

0%
CO za mendy
legoras (2017.06.16, 17:41)
Ocena: 33

0%
Po prostu nie mogli się pogodzić z płynącymi $$$$ które MOGLI by zarabiać na modach.

Nie zdziwiłbym się, gdyby za jakis czas szumnie ogłosili 'bezpiecznego' oficjalnego Mod Loadera za jedynie 5$.
Crew 900 (2017.06.16, 18:03)
Ocena: 32

0%
poprostujakub @ 2017.06.16 18:01  Post: 1073976
No wreszcie! Po każdej aktualizacji przez tydzień nie dało się grać w online, bo stada baranów na czitach rozwalały wszystkie sesje!
Ja się o bana otarłem, bo jakiś debil mnie teleportował po mapie i wysadzał w powietrze wszystkich graczy na raz, przy czym mój nick przedstawiał jako zabójcę.

Rockstar zobaczył, że gracze uciekają, to musiał podjąć kroki. Znów większość będzie miała frajdę z gry a nie mniejszość.


Ty idi*to, czity a mody to zupełnie inna para kaloszy. POza tym OpenIV służy jedynie do modowania gry dla pojedynczego gracza i jeżeli miałeś to zainstalowane to ci się GTA Online nie właczało...
Edytowane przez autora (2017.06.16, 18:05)
Kitu (2017.06.16, 18:31)
Ocena: 8

0%
Ciężko by im było zrobić możliwość wynajmu prywatnego serwera pod ewentualne mody.. Blokada na przenoszenie pieniędzy, domów, samochodów i broni pomiędzy oficjalnymi i prywatnymi serwerami i nie ma problemu. Nie dość, że kasa pewnie by poleciała, to jeszcze graczy by trzymali. A tak.. Siedlisko cheaterów i ludzi strzelających z czołgów we wszystko co się rusza.
ja__ (2017.06.16, 18:37)
Ocena: 12

0%
ot takie ich korpo wymysly. sami nie zrobia nic ale mody ukroca...porazka
Pentium D (2017.06.16, 19:26)
Ocena: 20

0%
Mody przedłużają życie i zainteresowanie grą.
Kris194 (2017.06.16, 19:40)
Ocena: 15

0%
Sami dodatku fabularnego nie zrobią a boli ich to, że ktoś tworzy narzędzie, które umożliwia tworzenie dodatkowej zawartości dla pojedynczego gracza. Od czasu premiery GTA V czyli momentu, kiedy wprowadzili mikropłatności w grach nieźle im odwaliło.
Adasiu (2017.06.16, 19:56)
Ocena: 21

0%
Głupio wychodzi jak zwykli gracze potrafią zrobić gierkę lepiej niż korpo warte miliardy, ale jeszcze głupiej wychodzi gdy się do tego przyznają strasząc jakimiś pozwami.
yendrek (2017.06.16, 20:34)
Ocena: 10

0%
Pewnie poszło o to, że moderzy okazali się lepszymi designerami, niż całe studio, no i ucięli temat - w rosji poszło łatwo, bo nikt przy zdrowych zmysłach, bez góry kasy i armii prawników za plecami, nie chciał by się tam po sądach włóczyć.

Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Testy próbki inżynieryjnej. 14
Do premiery kolejnego modelu jeszcze daleka droga. 4
Szczegóły na temat sześciordzeniowych jednostek. 11
Intel traci ważnego specjalistę. 30
Nowy laptop hybrydowy z procesorem Intel Coffee Lake. 0
HDR jak niegdyś 3D - magnes na konsumentów. 28
Miniaturowy komputer z Apollo Lake. 18
Świetny wynik platformy Azure, bardzo słaby działu mobilnego. 22
Obudowa do najbardziej rozbudowanych zestawów komputerowych. 13
Koniec z czasem na herbatkę lub papierosa (ew. pół paczki). 50
Świetny wynik platformy Azure, bardzo słaby działu mobilnego. 22
Poziom żenady - ponad 9000. 119
Sprzęt chłodzony w pełni pasywnie. 11
HDR jak niegdyś 3D - magnes na konsumentów. 28
Pierwsze zdjęcia i brak specyfikacji. Atari wraca na rynek konsol z urządzeniem o nazwie Ataribox. 40
Więcej zła - teraz za darmo. 20
Miniaturowy komputer z Apollo Lake. 18
Intel w końcu ujawnił taktowanie swojego procesora. 41
Testy próbki inżynieryjnej. 14
Więcej zła - teraz za darmo. 20
32-calowy monitor z HDR10. 24
Koniec z czasem na herbatkę lub papierosa (ew. pół paczki). 50
Poziom żenady - ponad 9000. 119
HDR jak niegdyś 3D - magnes na konsumentów. 28
Obudowa do najbardziej rozbudowanych zestawów komputerowych. 13
Sprzęt chłodzony w pełni pasywnie. 11
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane