Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 19 maja 2017, 00:31

Nowa architektura nie zaliczyła opóźnienia. W trakcie ostatniego Financial Analyst Day kolejni przedstawiciele AMD, z szefową dr. Lisą Su na czele, przedstawiali dane oraz plany finansowe firmy na najbliższe lata. W trakcie tej konferencji także przedstawiono i zapowiedziano nowe serie lub generacje produktów. Wśród nich był Radeon Vega Frontier Edition. Model ten wykorzystuje nową architekturę GPU, wyczekiwaną już od długiego czasu, ale nie jest on przeznaczony na rynek konsumencki. No właśnie, co dzieje się Vegą dla graczy? Czy jest opóźnienie? Spójrzmy na fakty.

Podczas konferencji sprzed kilku dni pokazano, że procesory oparte na architekturze Vega są gotowe i świetnie radzą sobie w grach, w rozdzielczości 4K. Raja Koduri z Radeon Technologies Group zapewnił, że Radeon Vega Frontier Edition to tylko początek, a niebawem dołączą do niego tańsze, przygotowane dla graczy modele konsumenckiej serii Radeon RX. Do tej pory spodziewano się, że kolejność będzie odwrotna, a więc najpierw pojawią się produkty "Vega" konsumenckie, a dopiero potem profesjonalne. Raja Koduri w trakcie swojego wystąpienia poinformował, że Vega Frontier Edition pojawi się w czerwcu, a na modele dla graczy będziemy musieli jeszcze troszkę poczekać.

16 maja Raja Koduri powiedział "Dziś zapowiadamy pierwszy z kilku produktów opartych na architekturze Vega, które będą wprowadzane tego lata i już wkrótce wprowadzimy Vegę w postaci Radeona Instinct, Radeona Pro oraz Radeona RX". W swoim kwartalnym i jednocześnie rocznym sprawozdaniu finansowym firma AMD w styczniu deklarowała, że produkty GPU z architekturą Vega powinny zacząć pojawiać się w drugim kwartale 2017 roku. Sięgając jeszcze dalej w przeszłość docieramy do marca ubiegłego roku. Już wtedy, w trakcie konferencji Capsaicin zapowiedziano, że architektura Vega pojawi się w pierwszej połowie 2017 roku.

W internecie można znaleźć sporo narzekań na to, że AMD spóźnia się z Vegą, że ma problemy z produkcją, że Vega jest tak słabą architekturą, że firma kombinuje co może, byle wycisnąć z nowych GPU jak najwięcej MHz, aby marzyć o rywalizowaniu z Nvidią. Biorąc pod uwagę fakty, a więc przytoczone powyżej cytaty, trzeba naprawdę się uprzeć aby twierdzić, że AMD zaliczyło jakąś obsuwę. Firma oficjalnie deklarowała, że w drugim kwartale zacznie dostarczać pierwsze produkty z Vegą. Nigdy nie mówiono, że będą to karty konsumenckie.

Nie można jednak powiedzieć, że wokół Vegi wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jedyna niepewność jednak nie ma swoich źródeł w AMD, a firmie SK Hynix, a więc producencie stosów pamięci HBM2 dla układów Vega. Warto przypomnieć, że dawniej harmonogram SK Hynix wskazywał, że HBM2 będzie gotowe w trzecim kwartale 2016 roku. AMD najwyraźniej mając doświadczenie z pierwszą generacją HBM, wyciągnęło wnioski i Vegę od początku zapowiadało z rozsądnym przesunięciem czasowym. Teraz wiemy, że firma AMD bardzo słusznie zrobiła nie spinając harmonogramu Vegi wprost z planowanym pojawieniem się stosów HBM2.

Firma SK Hynix pierwotnie planowała dwa typy stosów HBM2 - 2 Gb/s i 1,6 Gb/s. Ze względu na problemy z produkcją i kolejnymi opóźnieniami, zdecydowała o rezygnacji z tego pierwszego. Przynajmniej na razie. Aktualny harmonogram producenta nadal wskazuje, że stosy o pojemności 4 GB (1,6 Gb/s) wciąż nie są dostępne, ale mają pojawić się w drugim kwartale. To idealnie tłumaczy, dlaczego AMD w pierwszej kolejności zapowiedziało, na końcówkę czerwca, produkt "Vega" w postaci karty Frontier Edition. Mówimy o drogim produkcie, którego sprzedaż ilościowo raczej nie będzie specjalnie duża - zwłaszcza na tle kart konsumenckich. Także tu AMD bardzo rozsądnie podchodzi do możliwości produkcyjnych Hyniksa. Konsumenckie karty Radeon RX Vega pojawić się mają troszkę później, a więc już po uruchomieniu masowej produkcji stosów HBM2. Ostateczny wniosek jest jednak jeden - architektura Vega nie jest opóźniona. Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z zapowiedziami AMD.

AMD Vega – szczegóły architektury i organizacji pamięci w następnej generacji kart graficznych

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
GandalfG (2017.05.19, 00:40)
Ocena: 9

0%
No to do kompletu odpowiedzi szefa RTG na dzisiejszej AMA dot. Vegi
https://www.reddit.com/user/gfxchiptweeter
yendrek (2017.05.19, 00:56)
Ocena: 25

0%
Jeśli już, to lepiej zaliczyć obsuwę, niż wtopę.
Zodiac (2017.05.19, 01:19)
Ocena: 17

0%
Harmonogram harmonogramem, ja tylko chciałbym zauważyć, że już trochę czasu minęło od kiedy nVidia odpaliła GP104 i później GP102, na które AMD po dziś dzień nie przedstawiło żadnej konkurencji.

Rozpoczęcie sprzedaży Vegi, która wydajnością może się do tych układów zbliżyć i raczej ich (znacząco) nie wyprzedzi na kilka miesięcy przed konkurencją w postaci Volty to nie jest ruch, jakiego się spodziewałem.

Oglądałem konferencje AMD i niestety poza przechwalaniem się 'jakie fajne technologie wymyśliliśmy', zabrakło konkretów: wyników wydajności z gier czy daty premiery wersji dla graczy. Model 'Pro' to tylko mydlenie oczu, a pokazywanie go jako konkurencji dla Titana Xp (podobnie jak pokazanie konkurencji dla Epyc w postaci 2 procesorowej maszyny Intela zamiast najmocniejszej 1 procesorowej) to dla osób mających trochę wiedzy w tematach technicznych jasny sygnał, że ktoś tutaj nagina rzeczywistość.
B0BS0N (2017.05.19, 06:32)
Ocena: -1

0%
Czyli dostępność na jesień-zimę. Śmiech na sali, bo zapowiada się wydajność na poziomie Pascali, a w q1 '18 NV wyda Volte, która znowu zamiecie te radki pod dywan. Po cholerę im te HBM były to nie wiem. Tym bardziej że już GDDR6 za pasem.
HΛЯPΛGŌN (2017.05.19, 06:50)
Ocena: 4

0%
W zasadzie premiera może i nie jest opóźniona, ale to jest zamydlanie oczu kartami, które będą bardzo słabo dostępne i bardzo drogie. Robią wszystko, żeby na papierze się zgadzało i akcje nie leciały w dół.
Markiz88 (2017.05.19, 06:53)
Ocena: 5

0%
a co z kościami samsunga
http://pclab.pl/news67970.html
mają jakiś zakaz sprzedaży pamięci dla AMD?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Czeka nas zalew imigrantów ze wschodu. Colorful rośnie w siłę. 1
Pierwsze modele ujawnione. 0
Czosnkowe działo kontra Kamehameha. 0
Czy Intel ma czego się bać? 2
Czas na szybkie płatności online. 2
Firma myśli tylko o tym, jak wyciągnąć od klientów więcej pieniędzy. 23
Firma nawiązała współpracę z Microsoftem. 2
Sterowniki z obsługą nadchodzących hitów. 8
Windows, jako usługa, znowu zmorą użytkowników. 68
Nie jest to jednak rozwiązanie, na które czekają użytkownicy. 30
Jeszcze trochę ponad doba by złapać okazję. 12
Wprowadzenie płatności w złotówkach coraz bliżej. 15
Urządzenie zapowiedział CEO firmy. 4
Aktualizacja sprawia pierwsze problemy. 40
Wszyscy gotowi, można zaczynać? 39
Prototypowy egzemplarz ujawniony. 12
Może będzie taniej, ale, no właśnie, ale. 24
Xbox odkryje, że jest pecetem. 31
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
O autorze
Facebook
Ostatnio komentowane