Aktualność
Rafał Kurczyński, Piątek, 12 maja 2017, 14:12

Wszystkiemu winne wymagania dotyczące silników przeglądarek. Okazuje się, że za sprawą wymogów sklepu Windows przeglądarki firm zewnętrznych muszą korzystać z tych samych silników HTML i Javascript, których używa Edge. To oznacza, że przeglądarki oparte m.in. o niezwykle popularny silnik Chromium nie zostaną zainstalowane w urządzeniach z Windows 10S.

Podczas premiery Windows 10S stało się jasne, że ograniczona wersja systemu operacyjnego Microsoftu nie pozwoli zmienić domyślnej przeglądarki, jaką jest Edge. Teraz dowiadujemy się, że w ogóle nie zainstalujemy innych browserów, które nie pojawią się w sklepie.

Windows 10S nie pozwala na instalację programów spoza sklepu. Plusem tego jest zmuszenie programistów do przeniesienia swoich klasycznych aplikacji w kontenery z piaskownicą. Dzięki nim programy odizolują się od systemu operacyjnego, co ograniczy poziom zaśmiecania systemu doinstalowywanymi bibliotekami dll oraz zminimalizuje szanse na zawirusowanie systemu operacyjnego.

Sklep Windows.

Sam proces umieszczania klasycznej aplikacji win32 w nowoczesnym kontenerze AppX nie należy do specjalnie skomplikowanych. Problem rodzi się w momencie publikacji programu w sklepie Windows. Aplikacja musi zmierzyć się z wymogami narzuconymi przez Microsoft.

Za pomocą wymuszenia na przeglądarkach korzystania z silnika Edge Microsoft stara się poszerzyć niewielką bazę użytkowników swojego browsera. Zagrywka może spotkać się z krytyką użytkowników nowego systemu, a co za tym idzie, możliwe, że za jakiś czas wymaganie zostanie zniesione. Z drugiej strony, podobną decyzję jakiś czas temu podjęło Google, wyłączając możliwość instalacji innych przeglądarek w systemie Chrome OS.

Źródło: OnMSFT
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
jarekalt (2017.05.12, 14:36)
Ocena: 1

0%
Nawet Apple ze swoim zamkniętym środowiskiem nie jest takie głupie. To strzał w stopę dla Microsoftu. Powtarzają historię jak z IE6 - znów dla web deweloperów będzie to kamień u szyi.
Vendeur (2017.05.12, 14:39)
Ocena: 1

0%
Moim marzeniem jest, aby powstała realna konkurencja dla tego syfiastego systemu MS. Niewiarygodne, że do tej pory nikomu się nie udało, albo nie chciało udać. MS upadł na rynku telefonów, w przeglądarkach, oby i w PC coś się zmieniło.
TheRaphel (2017.05.12, 14:55)

0%
terminat0r @ 2017.05.12 14:29  Post: 1064606
To juz na bank bedzie na pewno rokiem dla linuxa. Kto chce korzystac z systemu w ktorym na sile zmuszaja ludzi do korzystania takiego gowna jakim jest Edge?


Moim zdaniem Edge nie jest wcale taką złą przeglądarką, choć wiadomo - do Chrome mu jeszcze daleko ;)
TheRaphel (2017.05.12, 14:55)

0%
Stjepan @ 2017.05.12 14:35  Post: 1064612
Pójdzie pozew i koniec, na świecie istnieje kilka dobrych przeglądarek, a nie tylko jedna słuszna jaką sobie wymyśli M$.


I Google.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 7
Dużo tu rowów i dziurek. 10
Bitcoin upada... coraz wyżej. 30
Szybciej, lepiej, z mniejszą mocą. 26
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 19
Walec go przejechał. Zotac przedstawił swój najnowszy komputer dla gracza - MEK1. 7
Model do typowych zastosowań. 15
Facebook
Ostatnio komentowane