Aktualność
Mateusz Brzostek, Piątek, 13 stycznia 2017, 13:24

Firma Cavium, producent serwerowych procesorów w architekturze ARM, przejęła nieukończony procesor Broadcom Vulcan.

Jeden z programistów Cavium, zaangażowany we wbudowanie obsługi procesorów Cavium w kompilator GCC, nadesłał segment kodu, który włącza wszystkie poczynione do tej pory optymalizacje dla architektury Vulcan do marki ThunderX.

Prace nad układem Vulcan trwały od kilku lat. Już w 2015 roku pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że prace znacznie się opóźniają, lub nawet że Broadcom porzucił ten projekt. W maju 2015 Broadcom został przejęty przez Avago, a o Vulcan słuch zaginął. Avago stopniowo pozbyło się części biznesu, które uważało za nieperspektywiczne: dział IoT sprzedano Cypress Semiconductors, a procesor Vulcan – Cavium.

Użycie architektury ARM w serwerach do tej pory wykorzystujących procesory Intela (który ma obecnie niemal wyłączny udział w rynku procesorów serwerowych) jest od kilku lat stale prognozowane na „już niebawem”. Wiele firm, między innymi AMD, AppliedMicro, HiSilicon, Phytium, Marvell, Qualcomm i właśnie Cavium jest zainteresowanych rozwinięciem tej części rynku, jednak większość prowadzonych do tej pory przedsięwzięć albo się opóźniała, albo dawała niezadowalające wyniki. Procesory AMD Opteron A1100 (nazwa robocza Seattle) trafiły na rynek bardzo późno i tylko w charakterze platform testowych i deweloperskich. Jeden z pionierów, firma Calxeda, zaoferowała 4-rdzeniowe procesory do projektu HP Moonshot, ale niedługo później zakończyła działalność. Cavium Networks jako jedna z dwóch (obok AppliedMicro) firm osiągnęła do tej pory pewien stopień komercyjnego sukcesu, oferując procesory Cavium ThunderX, przeznaczone do maszyn sterujących ruchem sieciowym i magazynami danych. Do tej pory pokazała się pierwsza generacja układów ThunderX; została przetestowana przez redaktorów Anandtech i opisana jako obiecująca. Choć Cavium od kilku lat stale wykazuje niewielkie straty, spowodowane głównie inwestycjami i przejęciami innych firm z branży sieciowej, najwyraźniej ciągle ma zaufanie inwestorów i unika losu Calxedy.

Być może szanse Vulcana na komercyjny sukces zostały nisko ocenione ze względu potencjalnie dużą konkurencję oraz na działania dużych chińskich klientów i samego licencjodawcy – ARM. Po przejęciu przez japoński bank SoftBank firma ARM zaoferowała kilku nieujawnionym partnerom dostęp do projektu nowego rdzenia przygotowanego z myślą o serwerach. Chińscy dostawcy serwerów (m. in. Inspur, Lenovo, Huawei) ostatnio zwrócili się ku mikroarchitekturze Cortex (Alibaba), nadchodzącym procesorami Qualcomma lub własnej mikroarchitekturze zgodnej z ARM (procesor Phytium Mars z mikroarchitekturą Xiaomi – podobieństwo do producenta smartfonów jest przypadkowe).

Cavium do tej pory planowało oferować procesory ThunderX2 zbudowane w swojej własnej architekturze. Układy Vulcan dołączą do tej rodziny jako seria ThunderX2 CN9900.

Źródło: GCC
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
miekrzy (2017.01.13, 18:36)

0%
O, ostatnio znowu zastanawiałem się co z Vulcanem i w końcu coś wiadomo...
Markiz88 (2017.01.13, 18:52)
Ocena: 2

0%
Ciekawe swoją drogą co z projektem K12 od AMD?

Dobrze by było jak by architektura ARM wywalczyła trochę miejsca na innych rynka, to dałoby szanse na bardziej dynamiczny rozwój procesorów.
mbrzostek (2017.01.13, 20:01)

0%
Szefem rozwoju nowych procesorów i SoC-ów w AMD jest od zeszłego roku Nazar Zaidi, wcześniej inżynier Broadcoma zaangażowany w Vulcana. K12 rzekomo wciąż jest szykowane na 2017 rok, ale obstawiam, że AMD najpierw skupi się na serwerowym Zen i na swoim joint venture w Chinach, które też ma robić serwerowe SoC.
LeacH (2017.01.14, 16:58)
Ocena: 2

0%
i tak do momentu aż nie powstaną pełne rozwiązania software'owe nie ma to żadnego sensu puszczać na rynek.
Jedynie gdzie ARM może dać radę na tą chwilę to ruch sieciowy i storage - jeżeli zapewnią odpowiednią ilość lini PCI-EX dla kontrolerów. Reszta to za słabe rdzenie i brak oprogramowania dla typowego użytkownika serwerów.
ZIB2000 (2017.01.14, 18:13)
Ocena: 0

0%
storage ale na tanich NAS - ARM za cienki w uszach do obsługi poważnych macierzy - tam się pcha wielordzeniowe intele
Rybaczek Koziołka (2017.01.19, 10:42)
Ocena: 1

0%
Markiz88 @ 2017.01.13 18:52  Post: 1032713
Ciekawe swoją drogą co z projektem K12 od AMD?

Dobrze by było jak by architektura ARM wywalczyła trochę miejsca na innych rynka, to dałoby szanse na bardziej dynamiczny rozwój procesorów.


to nie pytaj ale poszukaj :) 1m30s szukania i masz, możesz kupić: http://www8.hp.com/us/en/hp-news/press-rel...html?id=1800094 . Ale to się bardziej nadaje do maszynek które nie wymagają wysokiej wydajności, za to mają wiele równoległych strumieni przetwarzania, np. serwery web. Żre to też znacznie mniej prądu, w serwerowni bardzo istotne. nawet już do tego czegoś dostosowali linux redhat i opensuse
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Do "górników", w zawyżaniu cen kart, dołączyli producenci VRAM. 44
Mała niespodzianka dla pecetowców. 2
Duże usprawnienie dla Map Google. 1
High-endowy smartfon z logiem Nokii. 9
Złóż sobie niewielkiego peceta. 3
Potrzebny jest czas na doszlifowanie produkcji. 7
25 cali i wybór - rozdzielczość, albo odświeżanie. 9
Nowa gra Bungie pojawi się w październiku. 0
Produkt kierowany do graczy. Asus ROG Strix XG27VQ w końcu trafił do sprzedaży. 23
Dla tych, którzy cenią wygodę. Samsung zaprezentował właśnie nowy, przenośny model SSD. 4
Świetna wydajność i wysoka trwałość. 10
Wcześniej coś się pokiełbasiło. 48
Drivery z optymalizacjami dla najnowszej gry studia Volition. 7
Jaki GPU to ogarnie? 18
Legenda w nowej odsłonie. 24
Internauci nie akceptują agresywnych materiałów promocyjnych. 56
Zła wiadomość dla użytkowników Windowsa 10. 30
Do "górników", w zawyżaniu cen kart, dołączyli producenci VRAM. 44
Nvidia już ma, więc czas na ruch AMD. 22
Nowa gra Bungie pojawi się w październiku. 0
Coffee Lake, Cannon Lake, Ice Lake i Tiger Lake? 30
Wersja ekshibicjonistyczna. 6
Czekacie na oficjalne testy? 15
Laptop dla overclockera. 18
Bez wentylatorów waży ponad kilogram. 12
Do "górników", w zawyżaniu cen kart, dołączyli producenci VRAM. 44
Jaki GPU to ogarnie? 18
Nvidia już ma, więc czas na ruch AMD. 22
Legenda w nowej odsłonie. 24
Wcześniej coś się pokiełbasiło. 48
Internauci nie akceptują agresywnych materiałów promocyjnych. 56
Artykuły spokrewnione
Facebook