Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 22 stycznia 2016, 03:19

Microsoft udostępnił drugą w tym roku kompilację rozwojową usługi Windows 10 "Redstone", oznaczoną numerem 11102. Poprzednia kompilacja miała numer 11099, a więc już samo to powinno sugerować, iż nie należy spodziewać się istotnych zmian - zwłaszcza tych widocznych gołym okiem.

Z przedstawionej oficjalnie informacji wynika, że Windows 10 w kompilacji 11102 zawiera tylko jedną zmianę w interfejsie użytkownika. Dokładnie chodzi o przeglądarkę internetową Microsoft Edge, w której dodano nowe menu historii przeglądania. Rozwiązanie to ponoć było często wskazywane przez uczestników programu Windows Insider. Przyciski Dalej i Wstecz w przeglądarce Edge reagują teraz na kliknięcie prawym przyciskiem myszki poprzez wyświetlenie menu kontekstowego, w którym znajdują niedawno odwiedzane strony internetowe w ramach otwartej karty.

Z widocznych nowości to tyle. Naprawdę, tyle wprowadza druga w 2016 roku kompilacja rozwojowa usługi Windows 10. Microsoft skupia się obecnie na zmianach w jądrze systemowym, w ramach projektu zwanego OneCore, który w efekcie ma doprowadzić do stworzenia ujednoliconego jądra usługi Windows 10, które byłoby wspólne dla smartfonów, tabletów, konsol Xbox oraz komputerów osobistych. O rozwiązaniu tym mówi się już od dwóch lat, ale do dziś Microsoft nie był w stanie przedstawić w tej kwestii konkretów. Firma najwyraźniej dopiero teraz nabiera rozpędu, ale to wiąże się z wpływem na inne projekty. Niektórzy obserwatorzy branży spekulują, że dotyczy to m.in. obsługi rozszerzeń w nowej przeglądarce internetowej Edge, która pomimo starań Microsoftu nie cieszy się dużą popularnością. Parę dni temu pojawiła się informacja o tym, że Microsoft tak bardzo chce wprowadzić jedno jądro systemowe dla wszystkich platform Windows 10, że skutkiem będzie odłożenie w czasie nowych funkcji zaplanowanych dla tegorocznej aktualizacji Redstone. Microsoft na rynku smartfonów radzi sobie bardzo źle, ale firmy i tak to nie powstrzymuje przed wprowadzaniem do Windowsa, znanego wcześniej jako system operacyjny, a obecnie jako usługa, rozwiązań pasujących bardziej do urządzeń trzymanych w dłoni aniżeli na biurku.

Microsoft jednak zastrzega, że kompilacja 11102 zawiera błędy, o których osoby chcące ją zainstalować powinny wiedzieć. Przez zainstalowaniem kompilacji 11102 zastanowić się powinni przede wszystkim gracze, gdyż niektóre gry mogą zawieszać się w trakcie przełączania ich pomiędzy trybem okienkowym i pełnoekranowym, a także w trakcie uruchamiania. Microsoft w ramach własnych testów problemy zaobserwował w kilku grach, takich jak Wiedźmin 3, Fallout 4, Tomb Raider, Assassin's Creed oraz Metal Gear Solid V. Firma przestrzega, że problemy mogą występować także w innych grach.

Windows 10 w kompilacji 11102 to także problemy z działaniem aplikacji Narratora oraz Lupy, a także podobnych, pochodzących od firm trzecich narzędzi ułatwiających obsługę komputera. Aplikacje te mogą działać niepoprawnie lub się zawieszać. Niektórzy użytkownicy kompilacji 11102 mogą też po zalogowaniu się widzieć komunikat o błędzie związanym z plikiem WSClient.exe. Istnieje jednak tymczasowe rozwiązanie. Jak wskazuje Microsoft, w przypadku występowania tego problemu w wierszu poleceń z prawami administratora należy uruchomić schtasks /delete /TN “\Microsoft\Windows\WS\WSRefreshBannedAppsListTask” /F.

Inny problem polega na tym, że po dokonaniu aktualizacji kompilacja 11102 systemu Windows 10 może informować o tym, że używany kontroler Wi-Fi nie jest kompatybilny z usługą Windows 10. Obecnie jedyne rozwiązanie polega na pobraniu najnowszego sterownia ze strony internetowej producenta urządzenia lub komputera. Do tego może być oczywiście potrzebne inne urządzenie z dostępem do Internetu. Ostatni problem, na jaki wskazuje Microsoft jest taki, że w Centrum Akcji może nie wyświetlać się przycisk Połącz.

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już pobierać kompilację 11102 usługi Windows 10, o ile przyłączyli się do tzw. Szybkiego Kręgu. Biorąc pod uwagę to, że oficjalna lista problemów jest znacznie dłuższa niż lista zmian i nowości, trudno nam polecać jej pobieranie i instalację. Pozostaje zadać pytanie o to czy uczestnicy programu Windows Insider powinni być obdarowywani kompilacjami testowymi, które wprowadzają tak drobne, pojedyncze zmiany, przy jednoczesnym dodatku tak poważnych błędów? Usługa Windows 10 Redstone ma pojawić się w czerwcu bieżącego roku.

Źródło: Microsoft, opr. wł.
Ocena aktualności:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
KroczekMalutki (2016.01.22, 04:06)
Ocena: 77

0%
Czy ja dobrze rozumiem, że oni chcą aby testerzy pobierali circa 3 GB instalacji aby zobaczyć jedno nowe menu? Współczuję leszczom, którzy za friko biorą udział w takiej farsie.
Milf Hunter Anal Tornado (2016.01.22, 04:16)
Ocena: 28

0%
Windows 10 to crap
marek1999valo (2016.01.22, 05:01)
Ocena: 39

0%
Da się jakoś na PClabie zbanować wszystkich newsmanów poza Gontarczykiem???? Jeden pisze non stop o Samsungu, inny niejaki Kotowski pisze tak że oczy bolą, a o reszcie to szkoda gadać.

Kiedyś dostałem bana za to że napisałem coś obelżywego na temat Gontarczyka, ale już jakiś czas temu zmieniłem zdanie. Śledzę kolesia na blogu i widzę, że ma misję dbania o konsumentów, wbrew wizjom wielkich korporacji.
TheMr. (2016.01.22, 05:45)
Ocena: 8

0%
A ja dalej siedzę na poprawce z listopada, bo Windows update mówi ze nie ma nowym aktualizacji :E Chyba nawet nie mam pierwszego redstone.
operatorkomputera (2016.01.22, 06:16)
Ocena: 16

0%
A jak krzyczalem ze za steam pójdą kolejni to mówili: Ale to wygoda. To teraz będziemy kupowali nie programy a usługi.

W sumie to ma ręce i nogi. Placisz ms za prowadzenie xi systemu a oni wszystko o tobie wiedza. Usluga.
Marcin-prv (2016.01.22, 06:46)
Ocena: 38

0%
Gdyby któryś z pracowników Microsoftu skompilował DirectX 12 pod Windows 7 (pewnie jest to możliwe, bo sam odblokowywałem różne elementy, np. MSE w Windows 8 lub ReFS), to mielibyśmy koniec Windows 8/10. Niestety, by 'ponownie' sprzedać ten sam produkt wmawia nam się, że coś nie będzie działało na starszych wersjach. Ogólnie jestem maniakiem wszelkich nowości, ale to co ostatnio robi Microsoft z nowymi komplikacjami udowadnia mi, że albo w tej firmie pracują idioci, albo dostosowują się do coraz głupszych użytkowników.
adul (2016.01.22, 06:51)
Ocena: 20

0%
Usługa Windows 10 Redstone ma pojawić się w czerwcu bieżącego roku.
Dobitne.

Przyciski Dalej i Wstecz w przeglądarce Edge reagują teraz na kliknięcie prawym przyciskiem myszki poprzez wyświetlenie menu kontekstowego
Czy pamięta może ktoś, która wersja Firefoxa (Phoenixa? Firebirda?) wprowadzała takie coś?
Edytowane przez autora (2016.01.22, 06:54)
SajlorMun (2016.01.22, 06:51)
Ocena: 12

0%
KroczekMalutki @ 2016.01.22 04:06  Post: 943806
Czy ja dobrze rozumiem, że oni chcą aby testerzy pobierali circa 3 GB instalacji aby zobaczyć jedno nowe menu? Współczuję leszczom, którzy za friko biorą udział w takiej farsie.

Raczej chodzi o testy jądra i podstawowych komponentów oraz wyłapanie potencjalnych niezgodności przez deweloperów, bo jak sam Microsoft zauważa, takie problemy mogą się pojawić. Żaden system nie oferuje 100% zgodności wstecznej choćby dlatego, że aplikacje często wykorzystują specyficzne funkcje dostępne w danym momencie, a nie rozwiązania bardziej uniwersalne.

Cały program jest kierowany raczej do twórców aplikacji oraz ciekawskich miłośników sprzętu, a nie do przeciętnego nastolatka czy zielonego uzytkownika PC. Tak więc nie jest to wymuszanie instalacji niestabilnej poprawki. Niektórzy jednak Insidera traktują jako sposób pozyskiwania aktualizacji przed innymi i chyba tylko dla lansu wyższym numerkiem w informacjach o systemie. Wtedy nie dziwią mnie podobne komentarze do twojego.

Sam wyczekuję na nowe funkcje. Szczególnie ciekawi mnie integracja telefonów z desktopem. Pełen dostęp do smartfona, rozmów i wiadomości jest świetną sprawą. Tak samo wymiana danych pomiędzy nimi bez korzystania z zewnętrznych mechanizmów. Mogliby też wprowadzić w końcu swobodną edycję skórek interfejsu i ogólnie troche uporządkować ustawienia. Poza tym system zapewnia właściwie wszystko. Jeśli oczekujesz czegoś więcej to zawsze możesz posiłkować sie aplikacjami narzędziowymi, co od zawsze było praktykowane w branży.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Wyniki trzech modeli procesorów Ryzen. 71
Ryzen, Ryzen, wszędzie Ryzen. 33
Konstrukcja dla wymagających graczy. 14
Zdjęcia najważniejszych komponentów konsoli. 23
Serwis ma być bardziej przyjazny dla użytkowników i reklamodawców. 20
Phil Spencer o planach na przyszłość. 29
Gracze powinni zmienić systemy operacyjne. 18
Mały komputer do wideo w rozdzielczości 4K. 15
Następny model z podstawką AM4. 10
Nowy flagowiec serii GeForce coraz bliżej. 33
5-gigabitowy Ethernet w dwóch modelach. 14
Nowa usługa strumieniowania wideo z całkiem dobrą ofertą. 20
Miłość do kart graficznych, Rosja, alkohol - przepis na tragedię. 89
Wyniki trzech modeli procesorów Ryzen. 71
Układy pojawiły się w jednym z belgijskich sklepów. 79
Są też informacje o Ryzen 5 1300. Kolejny dzień i kolejny przeciek na temat nowych procesorów AMD. 107
Procesory AMD Ryzen mają mieć odblokowane mnożniki, co znacząco ma ułatwiać ich podkręcanie. 61
Dodano także nową opcję abonamentową. 22
Drivery Game Ready z optymalizacjami dla trzech nowych tytułów. 14
W końcu nieco więcej danych na temat procesora. 48
Serwis ma być bardziej przyjazny dla użytkowników i reklamodawców. 20
Wszystkie wpłaty zostaną przekazane na cele charytatywne. 19
Lista zmian jest naprawdę bardzo długa. 20
Sony rezygnuje ze wsparcia dla innych urządzeń. 12
Kolejna płyta główna z AM4. 22
Nowy monitor z automatyczną regulacją parametrów obrazu. 19
Następny model z podstawką AM4. 10
Nowa karta do komputera HTPC. 11
24 cale lekkości i wagi piórkowej. 11
Wyniki trzech modeli procesorów Ryzen. 71
Znany laptop z nowym wnętrzem. 13
5-gigabitowy Ethernet w dwóch modelach. 14
Gracze powinni zmienić systemy operacyjne. 18
Są też informacje o Ryzen 5 1300. Kolejny dzień i kolejny przeciek na temat nowych procesorów AMD. 107
Miłość do kart graficznych, Rosja, alkohol - przepis na tragedię. 89
Tegoroczna konferencja Microsoftu zapowiada się wyjątkowo interesująco. 53
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook