Aktualność
Bartosz Czechowicz, Piątek, 15 stycznia 2016, 18:22

Google, jak co miesiąc, opublikowało w sieci nowe statystyki dotyczące systemu operacyjnego Android. Z udostępnionych przez firmę informacji wynika że naprawdę dużym udziałem w rynku może już pochwalić się wydanie Lollipop, z którego korzysta około 32,6% posiadaczy smartfonów i tabletów z promowanym przez firmę oprogramowaniem. Trudno jednak nie zauważyć że OS pod względem popularności wciąż przegrywa z pochodzącą z 2013 roku wersją KitKat, a dużo osób dalej korzysta z jeszcze starszego Jelly Beana.

Najczęściej używaną wersją Androida jest obecnie wydanie KitKat, które może pochwalić się 36,1% udziałem w rynku. Zaraz za nią znajduje się wspomniany wcześniej Lollipop (32,6%), podczas gdy na trzecim miejscu plasuje się Jelly Bean (24,7%). Co ciekawe, statystyki opracowane za pośrednictwem sklepu Google Play uwzględniają także warianty Gingerbread, Ice Cream Sandwich i Froyo. Korzysta z nich odpowiednio 3%, 2,7% oraz 0,2% użytkowników smartfonów i tabletów posiadających sprzęt z przygotowanym przez Mountain View systemem operacyjnym. Na rynku obecna jest już także wersja Marshmallow, jednak aktualnie pod jej kontrolą pracuje zaledwie 0,7% wszystkich urządzeń z Androidem.

Niestety, opublikowane przez Google statystyki po raz kolejny nie świadczą zbyt dobrze o rozwijanym przez firmę oprogramowaniu. Android dalej cechuje się bardzo dużą fragmentacją i nie widać, żeby Mountain View starało się w jakikolwiek sposób z tym zjawiskiem walczyć. Należące do firmy urządzenia z serii Nexus oraz Android One są wprawdzie regularnie aktualizowane, ale sytuacja dużo gorzej wygląda już w przypadku smartfonów i tabletów dostarczanych na rynek przez innych producentów.

Źródło: Google
Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
romel2 (2016.01.15, 19:19)
Ocena: 16

0%
Ale o co kaman? komu to przeszkadza. Mam komórkę z KitKat i ona z tym systemem umrze. Zmienię na nowszą to będzie miała aktualny system który zostanie z nią już do końca. Przecież KitKat nie wymaga aktualizacji - działa prawidłowo i temat zamknięty. Na starych PCtach też nie ma sensu uruchamiać nowego systemu bo będzie muliło.
yossarian666 (2016.01.15, 19:35)
Ocena: 11

0%
romel2 @ 2016.01.15 19:19  Post: 942228
Ale o co kaman? komu to przeszkadza.

Nie chodzi o to komu przeszkadza, a kogo interesuje. Programistów interesuje, jaka jest popularność poszczególnych API (czyli do ilu użytkowników mają potencjalny dostęp). Użytkowników częściowo też może to interesować, bo mogą przewidywać, kiedy ich API przestanie być wspierane przez nowe apki. Na moim Desire S (stockowy Ginger, bo stockowy ICS jest nieużywalny) z takich apek jak Here Maps nie pokorzystam (uzasadnieniem tego jest tabelka w artykule). Jak ktoś ma JB+, to pewnie na razie nie ma się czego obawiać.
Edytowane przez autora (2016.01.15, 19:37)
Wedelek (2016.01.15, 19:52)
Ocena: 10

0%
Niestety problem fragmentacji trzyma się mocno :( Wszystkiemu winni producenci, którzy celowo olewają aktualizację, wymuszając na klientach zakup nowego urządzenia. Kasa musi się zgadzać. Zresztą co się dziwić, skoro większość sprzedawanych obecnie urządzeń nigdy wersji 6.0 nie otrzyma. Dobrze chociaż, że część producentów podchodzi do sprawy poważnie. Dla przykładu mój Shield Tablet K1 działa na wersji 6.0 Marshmallow, a kosztował mnie 849zł. Co ważniejsze jest to odświeżona odmiana wersji zaprezentowanej przez Nvidię rok temu i ubiegłoroczna edycja, która notabene jest niemal identyczna z tegoroczną (przynajmniej pod wzg. spec. technicznej), również nowego Androida dostała. Da się? Da się.
Wedelek (2016.01.15, 20:15)
Ocena: 6

0%
To żeś chłopie błysnął. Porównywanie firemki, która wypuszcza pojedyncze urządzenia na Androidzie do firm, które wypuszczają minimum kilkadziesiąt rocznie. Nie mam zamiaru nikogo bronić, ale wbrew pozorom aktualizacje Androida, to nie takie hop - siup jak się niektórym wydaje, o czym świadczą liczne bugi w aktualizacjach dostępnych na flagowce.


Owszem, nie jest to 'hop-siup' jak to ująłeś, ale też sprzedawane urządzeń nowych z przestarzałą wersją oprogramowania bez nadziei na 'apdejt' to zwyczajne lekceważenie klientów. Ilość dostępnych w ofercie urządzeń nie ma tu nic do rzeczy. To zwykła wymówka. Nic więcej. Ba, powiem więcej. Najwięksi producenci powinni nawet szybciej reagować na wypuszczenie nowej wersji robota, bo mają większe doświadczenie niż taka Nvidia, która na dobrą sprawę zajmuje się głównie produkcją GPU i SoC, a jej opisywany produkt to tylko taki rodzynek.
Wraithost (2016.01.15, 20:32)
Ocena: 4

0%
Aktualizacje dostają prawie wyłącznie flagowce. Ja kupiłem telefon z KitKatem, mam teraz tego nowszego Lillipopa i na tym chyba będzie koniec historii oficjalnych aktualizacji mojego telefonu. I tak nieźle, bo zanim Lollipop przestanie być popularny (i co za tym idzie przestaną na niego działać aplikacje) to już dawno zmienię telefon na nowy. I o to tu tak naprawdę chodzi - żeby nie mieć telefonu z wersją androida, która została już całkowicie zmarginalizowana.
Telvas (2016.01.15, 21:50)
Ocena: 13

0%
...a ponad 1/3 Kitkata... :)

Piątką zbyt długo śmiedziała, żeby coś ją teraz mogło uratować. Poza tym ludzie się nauczyli, że się komórek nie aktualizuje, bo są z tego same problemy (o ironio...). A czemu? Bo nigdy nie można dostac samych bugfixów i secfixów - zawsze próbują ci przez gardło przepchnąć jakieś nowe nikomu nie potrzebne badziewie. A to nowe apki, a to nowy interfejs, a to nowy engine czegoś. A 1000 kolejnych bugów w gratisie.
Edytowane przez autora (2016.01.15, 21:54)
kacper995 (2016.01.15, 23:04)
Ocena: -3

0%
romel2 @ 2016.01.15 19:19  Post: 942228
Ale o co kaman? komu to przeszkadza. Mam komórkę z KitKat i ona z tym systemem umrze. Zmienię na nowszą to będzie miała aktualny system który zostanie z nią już do końca. Przecież KitKat nie wymaga aktualizacji - działa prawidłowo i temat zamknięty. Na starych PCtach też nie ma sensu uruchamiać nowego systemu bo będzie muliło.
akurat 10tka jest mniej wymagajaca od 8 7 a I xp potrafi przebic
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Rok 1996 dzwonił i pytał czy masz go w zakładkach. 40
Na darmowy dodatek trzeba czekać. 0
Chatki dla mikrusów Intela. 0
Producent jest już gotowy. 0
Google pracuje nad dużym usprawnieniem dla swoich aplikacji. 3
Płyta z dołączoną pamięcią Intel Optane. 15
Pełna optymalizacja pod procesory Ryzen. 20
Twórcy w ciekawy sposób zwiastują pojawienie się pecetowej wersji. 6
Google znowu usprawnia usługę Mapy. 7
Jest drożej, niż w przypadku zeszłorocznego modelu Galaxy S7. 22
Twój procesor już nie jest zbyt nowy. 54
Jest drożej, niż moglibyśmy oczekiwać. 36
Rok 1996 dzwonił i pytał czy masz go w zakładkach. 40
Chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać! Zostałem nowym wydawcą portalu PCLab.pl. 165
Niemiecki właściciel zbyt długo ignorował swoich podwładnych. 29
Intel przyspiesza ładowanie wszystkich dział. 88
Twój procesor już nie jest zbyt nowy. 54
Rok 1996 dzwonił i pytał czy masz go w zakładkach. 40
Czy niskobudżetowe GPU nie miały aby wyginąć? 7
Chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać! Zostałem nowym wydawcą portalu PCLab.pl. 165
Pełna optymalizacja pod procesory Ryzen. 20
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane