Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 2 lutego 2015, 14:00

Windows 10 będzie za darmo dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 - oficjalnie potwierdził Microsoft. Możliwość ta będzie dostępna przez rok od wydania najnowszego systemu Microsoftu. W ten sposób firma z Redmond chce walczyć z fragmentacją swojego produktu. Można przypuszczać, że dzięki temu Windows 10 będzie bardzo szybko zdobywał udziały w rynku.

Plotki o darmowej aktualizacji systemu Windows 10 pojawiały się w sieci od dawna. Terry Myerson na trwającej właśnie konferencji Microsoftu potwierdził, że właściciele systemów Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 otrzymają możliwość przeniesienia się na nowsze oprogramowanie bez żadnych opłat. Będą musieli to jednak zrobić w ciągu roku od wydania Windows 10. Można przypuszczać, że po tym terminie uaktualnienie będzie już płatne.

Windows 10 będzie za darmo

Myerson nie wyjawił zbyt wielu informacji na temat tego, jak wyglądać ma cały proces darmowego udostępnienia Windowsa 10. Powinno zostać to ujawnione w ciągu kilku następnych miesięcy. Dowiedzieliśmy się także, że Microsoft określa swój nowy system jako usługę. Firma chce dostarczać aktualizacje dla swojego oprogramowania tak długo, jak to tylko możliwe. Przedstawiciel firmy z Redmond uważa, że dzięki temu przedłuży to żywotność wielu urządzeń, dzięki czemu deweloperzy będą w stanie dostarczać na nie więcej programów.

Fakt, że Windows 10 będzie dostępny za darmo dla użytkowników Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 oznacza, że zdecydowana większość użytkowników zaktualizuje swój system operacyjny. Oprócz oczywistych zalet jak choćby obsługa najnowszej wersji DirectX 12 (ważna dla graczy), czy długi okres wsparcia (aktualizacje i krytyczne poprawki), oznacza to sporą unifikację oprogramowania posiadanego przez użytkowników. Dzięki temu możemy liczyć na szybsze rozwiązanie problemów związanych np. z niekompatybilnością nowego sprzętu.

Terry Myerson postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące jego sformułowania "Windows 10 jako usługa". Microsoft nie planuje wprowadzać jakiejkolwiek subskrypcji, tak jak ma to miejsce w przypadku Office 365. W tym konkretnym przypadku chodzi natomiast o to, że firma z Redmond planuje udostępnianie większej liczby niewielkich poprawek zamiast dużych rozszerzeń takich jak Service Pack. Uaktualniając za darmo lub kupując Windows 10 będziemy się cieszyć identycznym wsparciem i nie mamy się obawiać tego, że Microsoft przejdzie na model abonamentowy.

Jak już wspomnieliśmy, darmowa aktualizacja dla użytkowników systemów Windows 7 i Windows 8.1 dostępna będzie przez rok od wydania Windows 10. Z dostępnych w sieci informacji wynika, że użytkownik nie będzie mógł przenieść tej licencji na inny komputer. Jeśli więc będziemy chcieli zainstalować Windows 10 na nowym PC, będziemy musieli kupić także „dziesiątkę” lub starszą edycję systemu i dokonać jej aktualizacji. W chwili obecnej nie wiemy niestety, ile kosztował będzie nowy OS Microsoftu.

Windows 10 The Next Chapter - relacja z konferencji Microsoft

Źródło: Microsoft
Ocena aktualności:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
TheMr. (2015.01.21, 19:15)
Ocena: 37

0%
Świetna informacja, jak tylko zobaczę testy 10 to nawet się skuszę.
borizm (2015.01.21, 19:19)
Ocena: 23

0%
'Microsoft określa swój nowy system jako usługę'- no to 'świetnie', bo może to oznaczać, że będzie miał jeszcze więcej praw do systemu zainstalowanego na naszych komputerach - w szczególności będzie mógł tę 'usługę' wyłączyć, a my nie zalogujemy się do własnego komputera, albo zalogujemy się w trybie z utrudniaczami.
liko (2015.01.21, 19:20)
Ocena: 40

0%
Shut up and take my...Oh wait... :>
borizm (2015.01.21, 19:21)
Ocena: 12

0%
Jak znam życie 'darmowa' aktualizacja będzie wiązała się z wyzbyciem się licencji do używania starszego systemu, tzn. odwrotu od 'Windows as a Service' już nie będzie.
losdamianos (2015.01.21, 19:21)
Ocena: 36

0%
racja, i napewno bedzie mnie podgladac przez kamerke no i nasluchiwac tez, zawijam swoj interes i kupuje chromebooka
oh wait....
Sefto (2015.01.21, 19:22)
Ocena: 22

0%
Specjalnie jest rok, żebyś nie mógł przejścia na nowy system przeciągać. Mimo to mi się podoba, lecz mam nadzieję, że niektóre rzeczy (cortana) można na PC wyłączyć, bo mi niepotrzebna po angielsku.

@losdamianos
Wystarczy odrobina tego :
Edytowane przez autora (2015.01.21, 19:28)
DisconnecT (2015.01.21, 19:25)
Ocena: 32

0%
Skoro robią tak odważne decyzje to mam nadzieje że Windows 10 będzie naprawdę godnym następcą 7
Delside (2015.01.21, 19:25)
Ocena: 23

0%
Świetny ruch ze strony Microsoftu zarówno dla konsumentów jak i dla samego MS, znaleźli konsensus na zastąpienie trzech systemów jednym :)
pybek (2015.01.21, 19:26)
Ocena: 14

0%
I taki ruch MS jest git :E
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Gry online
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13