Aktualność
Marek Cekaw, Środa, 6 stycznia 2016, 11:54

Jeśli jeszcze jakiś kierowca nie był przekonany do samochodów z silnikiem elektrycznym, to z pewnością zmienił zdanie po obejrzeniu prezentacji Faraday Future FFZERO1, który został pokazany na targach CES 2016. Auto o mocy 1000 KM może spokojnie stawać w szranki z najszybszymi pojazdami na rynku.

Tesla Motors pokazała, że elektryczne samochody mogą być nie tylko ekologiczne, wygodne, ale też piekielnie szybkie. Jej model Tesla S przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie około 3 sekund, co stawia go na równi ze sportowymi samochodami ze stajni Ferrari czy Lamborghini. Amerykański koncern ma jednak powody do obaw, gdyż wyrasta mu silna konkurencja w postaci firmy Faraday Future.

Faraday Future FFZERO1

Faraday Future FFZERO1

Faraday Future FFZERO1 pojawiło się na targach CES 2016 w Las Vegas. Niestety producent nie był zbyt skory do podzielenia się szczegółami technicznymi, więc wciąż niewiele na jego temat wiemy. Jedyne co jest pewne, to moc 1000 KM, przyspieszenie od 0 do 97km/h w czasie poniżej 3 sekund oraz prędkość maksymalna szacowana na 320 km/h.

Auto zostało wyposażone w modularny napęd składający się z jednego dużego oraz czterech mniejszych silników elektrycznych wraz z zasilającym je zespołem akumulatorów. Co ciekawe, baterie mają być instalowane w modułach, których liczbę producent będzie mógł zwiększać lub zmniejszać, zmieniając w ten sposób nie tylko zasięg pojazdu, lecz także rozstaw jego osi. Powstanie więc kilka różnych modeli, które wprawdzie będą współdzielić architekturę, lecz mają się od siebie różnić.

Faraday Future FFZERO1

Faraday Future FFZERO1

Pokazany na CES 2016 wóz jest wciąż tylko konceptem i nadal nie wiadomo jaki będzie wygląd produkcyjnej wersji, gdyż producent milczy na ten temat. Poznaliśmy za to projekt wnętrza, którym zajmuje się Richard Kim, odpowiedzialny m.in. za wnętrza BMW i3 oraz i8.

Z tego co dało się zauważyć, FFZERO1 będzie pojazdem jednoosobowym, zaś kierowca umiejscowiony jest mniej więcej po środku. Natomiast przed nim znajduje się nowoczesna deska rozdzielcza z miejscem na smartfona przewidzianym w kole kierownicy. W zagłówku znajduje się z kolei system bezpieczeństwa Halo, który w razie wypadku będzie dostarczał kierowcy wodę i tlen do specjalnie zaprojektowanego kasku. Pojazd ma też dysponować trybem autonomicznej jazdy.

Oczywiście należy pamiętać, że wersja produkcyjna, o ile kiedykolwiek powstanie, nie będzie już tak śmiała i zostanie pozbawiona wielu elementów, które znalazły się w prototypie. Pojawia się więc pytanie kiedy możemy spodziewać się FFZERO1 w salonach, lecz na razie pozostaje ono bez odpowiedzi.

Faraday Future FFZERO1

Źródło: Slashgear
Ocena aktualności:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
czolgista778 (2016.01.06, 12:05)
Ocena: 31

0%
Jesli ludzkosc znajdzie sposob zeby takie autko mialo zasieg ok. 700-1000km i/lub zeby dalo sie je zaladowac w ok. 1-2 godziny to auta spalinowe moga calkiem szybko odejsc do lamusa.
Pytanie tylko co zrobi wtedy cale lobby naftowe, moze byc nieciekawie.
Sławekpl (2016.01.06, 12:08)
Ocena: 9

0%
fajnie, autka pasjonują wielu, lepszy taki news niż kolejna zapowiedź Samsunga ;)
oby więcej takich newsów nie tylko związanych z samochodami
amb00 (2016.01.06, 12:14)
Ocena: -2

0%
Oby samochody elektryczne szybko wyparły spalinowe.
ghetto.pimp (2016.01.06, 12:14)
Ocena: 24

0%
W takiej formie to zadna konkurencja dla tesli s... Tylko niewygodne male autko ktorym nie da sie nigdzie pojechac poza torem...
=-Mav-= (2016.01.06, 12:16)
Ocena: 0

0%
Jeśli chodzi o design to z przodu liceum, za to z tyłu muzeum, skopali go maksymalnie. Fajna zabawka, ale jeśli chodzi o szybkie ładowanie takich aut to pozostają chyba tylko ustandaryzowane, wymieniane całymi modułami na 'stacjach benzynowych' baterie.
motiff (2016.01.06, 12:50)
Ocena: 5

0%
Dwie liczby i robi się mokro, hola hola to koncept jakieś sportowe ekstemum z nieograniczonym budżetem...nie ma sensu przechodzić do kategorii aut seryjnych i tanich.
farfarello25 (2016.01.06, 13:11)
Ocena: 4

0%
Vertex16 @ 2016.01.06 12:54  Post: 939186
Z tego co mi wiadomo to ropa skończy sie za około 50lat.Myśle że bez większych przeszkód przejdziemy na samochody elektryczne.


ogólnie ropy jest znacznie więcej, niż na 50 lat... pytaniem jest: co się stanie jeśli skończy się tania i relatywnie łatwo dostępna ropa - ile wtedy będzie kosztował litr benzyny?
Stjepan (2016.01.06, 13:14)
Ocena: 0

0%
Fajnie, ale niech o ma zasięg, ogólnie też fajną technologią są ogniwa paliwowe, Honda i Hyudnay się za to wzięły.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Gry online
Artykuły spokrewnione
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13