Aktualność
Piotr Gontarczyk, Wtorek, 26 marca 2013, 13:58

Jedna z rozwojowych kompilacji systemu operacyjnego Windows Blue, która wyciekła do sieci kilkadziesiąt godzin temu, ujawniła pewne elementy prac ekipy Microsoftu, która przygotowuje aktualizację dla obecnie dostępnego systemu Windows 8. Wiemy już, że Blue wprowadza między innymi parę nowych aplikacji "kafelkowych", a także trochę zmienia strukturę konfiguracji systemu chociażby poprzez udostępnienie w Ekranie Start pewnych opcji, które do tej pory dostępne są tylko z poziomu okienkowego Panelu Sterowania.

W oznaczonej numerem 9364 kompilacji udało się też odnaleźć dowody na to, że Microsoft przygotowuje (wreszcie) menedżer plików, który ma działać w Ekranie Start. Dowodami były pliki nowej aplikacji, która standardowo nie jest aktywna. Nie trzeba było jednak długo czekać na to, aby ktoś ją uruchomił i zobaczył, jak wygląda. Dzięki temu po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak Microsoft wyobraża sobie pracę z plikami w Ekranie Start.

Jak można było się spodziewać, "kafelkowy" menedżer plików ma interfejs przystosowany do obsługi za pośrednictwem ekranu dotykowego. Już teraz dostępne w nim są podstawowe operacje na plikach, umieszczone w wysuwanym z dołu pasku narzędzi. Obecnie możliwości "kafelkowego" menedżera plików są bardzo ograniczone, ale najważniejsze operacje, takie jak na przykład tworzenie folderów czy usuwanie plików, są dostępne.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że menedżer plików Ekranu Start, podobnie jak cały Windows Blue, będzie jeszcze dopracowywany. Trudno jednak stwierdzić, czy wersja finalna będzie mocno różnić się od obecnej, czy może zmiany będą tylko kosmetyczne? Wraz z pojawieniem się informacji o tym, że Microsoft pracuje nad "kafelkowym" menedżerem plików, pojawiły się spekulacje o tym, że gigant z Redmond w przyszłości całkowicie usunie pulpit z systemu operacyjnego Windows RT, który także ma zostać objęty "niebieską" aktualizacją. Z pewnością taki krok byłby totalnie skrytykowany przez użytkowników, gdyby pozostali właśnie bez aplikacji do pracy na plikach.

Źródło: Neowin
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Rungo (2013.03.26, 14:07)
Ocena: 62

0%
Ale paskudny...
hydrox (2013.03.26, 14:08)
Ocena: 69

0%
hhahahahahaahhahahaahahhhaa
marcin_kg (2013.03.26, 14:14)
Ocena: 41

0%
Jest postęp...
adrpl (2013.03.26, 14:15)
Ocena: 55

0%
Jestem ciekawy ile ludzi pracuje nad takim projektem managera plikow. Wiedzac troche jak dziala korporacja domyslam sie, ze caly sztab grafikow, koderow, debugerow no i oczywiscie koordynatorow, senior/junior managerow itp itd. A wyglada to jak narysowane przez przedszkolaka... Jak cos takiego mozna pokazywac jako 'bardzo istotne/nowe lepsze/zmiany w systemie'? Windowsa 95 kazdy chcial miec bo mial dosyc dosa i 3.11 i nie trzeba bylo nikomu wciskac, ze nowe jest lepsze bo bylo bardzo lepsze.
Edytowane przez autora (2013.03.26, 14:19)
HΛЯPΛGŌN (2013.03.26, 14:22)
Ocena: 59

0%
Oni nie mają kompletnie pomysłu na spójne i czytelne gui.
nadro-linux (2013.03.26, 14:22)
Ocena: 30

0%
MS chyba naprawdę chce się za wszelką cenę pozbyć swoich udziałów w rynku systemów operacyjnych dla x86...
Grave (2013.03.26, 14:39)
Ocena: 40

0%
Jak MS będzie dalej na siłę wciskał Modern UI, to chyba przekonam się do Maca i OSX-a, który w przeciwieństwie do Windows 8 nie wywołuje efektu wymiotnego.

2013 rok, a MS lansuje białe litery na jednokolorowym tle i jeszcze ma poczucie humoru żeby nazywać to 'nowoczesnością'. Po kilkudziesięciu latach rozwoju cofamy się do epoki DOS-owego Norton Commandera i kart graficznych 2D.

Nikt tego gówna zwanego Windows 8 nie chce, nawet producenci laptopów go nie chcą, bo ludzie nie chcą tego kupować, a Lenovo wręcz wraca do Windows 7.
Edytowane przez autora (2013.03.26, 14:40)
daerragh (2013.03.26, 14:42)
Ocena: 10

0%
te okragle ikonki rodem z windows phone sa tragiczne. do tego ta dluga, chuda czcionka miejscami (tez z wp). masakra
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Jeżeli pasjonujesz się technologiami i sprawnie władasz piórem, zgłaszaj się! 73
W tym celu otwierają drugie, duże studio. 4
Z oknem lub bez. Sharkoon ogłosił dodanie do swojej oferty obudów S1000 i S1000W. 3
Niedrogi monitor dla graczy. 2
Ma to usprawnić aktualizowanie modułów systemu. Dzięki użytkownikowi Twittera o nicku Ducky! 7
Dobry czas na zakup elektroniki. 26
Są LED-y, jest i wentylator na VRM. 13
Microsoft tym razem się nie postarał. 9
Pięciu naszych czytelników prosimy o założenie gogli. No dobra, trzech. OK, kogokolwiek? 27
Niebieska komunikacja na nowo. 6
Odsłonięta albo zamknięta. 8
Grażyna nie leci, bo to nie torebka Wittchen z Lidla. 27
Tragiczny wynik, którego każdy się spodziewał. 30
Przepraszają, ale za plecami krzyżują palce. 54
Niedroga hybryda z Core M3. 21
Bot zobaczył, łapki w górę nie dał. 5
Intel Optane będzie mieć rywala. 27
Czarny Piątek we wtorek. 4
Jeżeli pasjonujesz się technologiami i sprawnie władasz piórem, zgłaszaj się! 73
W Humble Bundle jest niemała gratka dla graczy i fanów heavy-metalu, w postaci gry Brutal Legend, która jeszcze przez kilkadziesiąt godzin będzie dostępna całkowicie za darmo. 9
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane