Aktualność
Eryk Napierała, Piątek, 2 marca 2012, 22:28

Redaktorzy serwisu VR-Zone dostali w swoje ręce dwie płyty główne z chipsetem Z77, które firma Gigabyte szykuje dla najnowszych procesorów tego producenta. Są to konstrukcje z zupełnie różnych półek cenowych i o innych rozmiarach.

Obie wzięte pod lupę płyty należą do serii G1.Sniper i są już trzecimi z kolei jej przedstawicielkami. Co ciekawe, producent zrezygnował zupełnie z radiatorów o militarnym kształcie i w zasadzie jedynym czynnikiem wyróżniającym płyty są teraz barwy "maskujące". Imitacja pocisków lub magazynka umieszczona na PCB była bez wątpienia oryginalnym akcentem, ale być może jednak zbyt mało poważnym? Nie wiadomo, co skłoniło Gigabyte do porzucenia poprzedniej stylistyki, ale tak czy inaczej radiator chipsetu ma teraz neutralny i nieprzeciętnie przeciętny kształt prostokąta.

G1.Sniper 3

G1.Sniper 3 to konstrukcja o rozmiarze ATX i produkt z najwyższej półki. Świadczy o tym chociażby imponujący system chłodzenia chipsetu i sekcji zasilania składający się z czterech radiatorów i łączącego je ciepłowodu.

Na PCB nie zabrakło niczego, co jest potrzebne naprawdę wymagającym użytkownikom. Dzięki zastosowaniu dodatkowego układu firmy PLX, 16 linii PCI Express 3.0 wychodzących z procesora Ivy Bridge jest dzielone na 4 sloty x16. Mimo tego łączna przepustowość nadal pozostaje na niezmienionym poziomie, dlatego płyta nie uzyskała certyfikatu Nvidia 4-Way SLI, który wymaga obecności 32 linii PCIe. Bez problemu można za to połączyć cztery Radeony w CrossFire oraz trzy GeForce'y. By zapewnić wystarczającą ilość prądu dla wszystkich kart, do płyty można podłączyć dodatkową wtyczkę zasilania SATA.

Obok znalazły się także dwa sloty PCI Express 2.0 x1, a niedaleko chipsetu także gniazdo mini PCIe/mSATA, które może służyć do podłączenia nośnika z pamięcią flash działającego jak cache dla najczęściej używanych danych w technologii Intel Rapid Storage.

Mimo wykorzystania kontrolera sieci Gigabit Ethernet wbudowanego w chipset Z77, zdecydowano się na umieszczenie także drugiego -- Quallcom Killer NIC, który ma zapewniać mniejsze opóźnienia. Również w przypadku układu dźwiękowego Gigabyte chciało pokazać coś lepszego, dlatego zastosowano chip Creative Sound Core3D 7.1 i to w dodatku otoczony ekranem z miedzi, który ma zmniejszać wpływ innych układów scalonych na pracę DSP.

Dla overclockerów również przygotowano kilka miłych rzeczy: mocną sekcję zasilania znaną z płyt głównych z chipsetem X79, wyświetlacz diagnostyczny, punkty pomiaru napięć, przełącznik BIOS-u i przycisk do jego resetowania oraz guziki Power i Reset umieszczone bezpośrednio na PCB.

G1.Sniper 3 ma poza tym wyjątkowo duży zestaw gniazd i portów, w dodatku najnowszych standardach. Portów SATA III jest aż sześć dzięki zastosowaniu dodatkowego kontrolera firmy Marvell, poza tym dostępne są także cztery porty SATA II. Bez wątpienia imponuje liczba wyprowadzeń dla gniazd zewnętrznych, bo do płyty można podpiąć aż cztery porty USB 3.0 i cztery USB 2.0, a także dwa FireWire.

Równie bogato prezentuje się tylny panel, gdzie perełką jest oczywiście port PS/2, ale znalazły się tam również wszystkie możliwe wyjścia obrazu: D-Sub, DVI, DisplayPort i HDMI, analogowe i cyfrowe (optyczne S/PDIF) wyjścia dźwięku, dwa gniazda RJ-45, a także sześć portów USB 3.0. Warto jednak zauważyć, że Gigabyte nie zastosowało żadnego dodatkowego kontrolera USB 3.0, dlatego prędkość czterech linii obsługiwanych przez chip Z77 zostanie rozdzielona na maksymalnie 10 portów (licząc cztery podpięte do PCB).

G1.Sniper M3

M3 to mniejszy i nieco gorzej wyposażony "snajper". Zapewnia jedynie trzy sloty PCI Express 3.0 x16 i jeden PCI Express 2.0 x1. Ma także słabszą sekcję zasilania i co za tym idzie jej chłodzenie. Gigabyte nie zdecydowało się także na wykorzystanie chipu Killer NIC, jednak nie zrezygnowano z układu Creative Sound Core3D.

Na płycie próżno szukać przycisków do włączania i resetowania komputera, wyświetlacza diagnostycznego czy punktów pomiaru napięć. Poza tym porty SATA są tylko cztery (po dwa SATA III i SATA II), a na PCB znalazły się wyprowadzenia dla dwóch portów USB 3.0 i sześciu USB 2.0. Panel tylny prezentuje się nieźle - można na nim znaleźć cztery porty USB 2.0 i dwa USB 3.0, gniazdo eSATA, jedno gniazdo RJ-45, komplet wyjść obrazu i dźwięku oraz rzecz jasna port PS/2.

Ceny płyt są jak na razie nieznane. Pozostaje czekać do oficjalnej prezentacji, która nastąpi najpewniej podczas targów CeBIT.

Źródła: VR-Zone 1, 2

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
BuShMaN (2012.03.02, 22:40)
Ocena: 9

0%
Dobrze że zrezygnowali z pocisków, magazynków i pistolecików.

Ta G1.Sniper M3 wydaje się bardzo biedna w porównaniu do Maximusa IV GENE-Z/GEN3. Jeśli cenowo będzie porównywalna, to nie wróże jej sukcesów.
HΛЯPΛGŌN (2012.03.02, 22:43)
Ocena: 7

0%
A po co im snajper jak to pole minowe.
fajny Rafałek (2012.03.02, 23:17)
Ocena: -4

0%
Nie ma radiatorów w kształcie miniguna i magazynka? Błeeeeee
HΛЯPΛGŌN (2012.03.02, 23:22)
Ocena: 16

0%
Olafo @ 2012.03.02 23:05  Post: 551286
Na cholerę te ciepłowody? Kolejne mobo z niepotrzebnie rozbudowanym chłodzeniem.

Śpieszę koledze wyjaśnić po co się stosuje ciepłowody. Zadaniem tych rurek jest równomierne przeniesienie ciepła do wszystkich żeberek radiatora, w tym przypadku kilku radiatorów. radiator na chipsecie jest z reguły chłodniejszy niż na mosfetach (a te odwalają ciężką robotę). zatem odciążenie radiatora na mosfetach przyniesie im ulgę i poprawi stabilność sprzętu przy większym obciążeniu. Czy teraz jest to jasne?
.:Proxy:. (2012.03.02, 23:38)
Ocena: 8

0%
O kurcze! Bez żadnego kałasza, minigun'a i porcji nabojów ? :E
Oby nie miało wbudowanego C4 w radiator hehehe, bo teraz wizualnie nareszcie wygląda jak normalne mobo bez tych dziecinnych udziwnień ;)
SebeekS (2012.03.03, 00:05)
Ocena: 3

0%
Czyżby któryś z dizajnerów nareszcie przejrzał na oczy ? :O
Virtus* (2012.03.03, 00:37)
Ocena: 0

0%
Mam nadzieję, że zrobią płytę w formacie E-ATX. IMO już tej 'G1.Sniper 3' przydałby się ten format.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Najdroższy All-in-One na świecie. 41
Z Kaby Lake Refresh i opcjonalnym GPU Nvidii. 6
Zapowiada się całkiem solidny sprzęt. 5
Stal i maty wygłuszające na bokach. 8
Szybsze ładowanie gier. 13
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Kolejna usługa strumieniowania na naszym rynku. 23
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Szybsze ładowanie gier. 13
Moc w najczystszej postaci. 53
Rok sztucznej inteligencji. 10
Sprzęt zostawia konkurencję daleko w tyle. 28
Kolejna świetna gra dla pecetowych graczy. 15
Najdroższy All-in-One na świecie. 41
Rekordowa gra wchodzi w fazę wydania. 15
To jedno z ważniejszych usprawnień nowego systemu Google. Android 8.1. 9
Stal i maty wygłuszające na bokach. 8
Mówi Ci coś nazwa GeForce4? Firma EVGA ma ciekawą gratkę dla prawdziwych fanów staroci. 19
Pod tym ekranem ukrywa się AMD Vega. 23
Firma zanotowała najlepsze zyski od sześciu lat. 8
Dużo tu rowów i dziurek. 10
Szybsze ładowanie gier. 13
Najnowszy partner biznesowy AMD. 16
Montana wiosną ponoć też jest piękna. 19
Walec go przejechał. Zotac przedstawił swój najnowszy komputer dla gracza - MEK1. 7
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane