Aktualności
Aktualności na stronę
« 4 5 6 7 8 9 10 ... 2823 »
Piotr Bulski | 29.03.2007 | 1952 odsłony | 3 komentarze
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE, New York Stock Exchange) przyzna oznaczenie giełdowe "M", nie Microsoftowi, jak się do tej pory uważało, ale firmie stojącej za siecią sklepów Macy's. Wcześniej sądzono, że oznaczenie "M" może być niezłym wabikiem, który miałby skłonić Microsoft do przejścia do NYSE z rynku NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Tam Microsoft opisywany jest czteroliterowym oznaczeniem MSFT.

Tymczasem teraz wiadomo, że "M" może trafić do Federated Department Stores, grupy znanej z popularnej sieci handlowej. Firma chce przejąć oznaczenie po tym, gdy zatwierdzona zostanie zmiana jej nazwy na Macy's Inc. Zmiana nazwy spowodowana jest znacznym udziałem marki Macy's w sprzedaży Federated Department Stores. Do tej pory firma korzysta z oznaczenia "FD".

Na nowojorskiej giełdzie pozostało do wykorzystania jeszcze 10 wolnych oznaczeń z pojedynczymi literami, to: G, I (niektórzy sądzą, że ta litera przeznaczona jest Intelowi), J, L, N, P, U, V, W oraz Z. Obecnie wiele znanych firm wykorzystuje takie oznaczenia, przy czym wymienić warto tu choćby Forda oznaczanego w NYSE znakiem "F", AT&T (T) czy Citigroup (C).
Źródło: SmartMoney.com
Piotr Bulski | 02.06.2003 | 1171 odsłon | Brak komentarzy
Początek czerwca okazał się dobrym momentem dla Intela na zaproponowanie nowych cen na swoje układy przeznaczone dla platformy Centrino, a także prezentację kilku nowych chipów. Pisaliśmy już co nieco o tym wcześniej.

Poniżej znajdziecie tabele z cenami.
Źródło: iXBT
Piotr Bulski | 10.06.2003 | 1045 odsłon | Brak komentarzy
Oszczędne procesory Intela Pentium M znajdą swoje miejsce nie tylko w notebookach z mobilną technologią Centrino. Według informacji serwisu X-Bit Labs procesory zostaną wykorzystane także w serwerach. Ciekawa to informacja, gdyż wcześniej Intel twierdził że układy „M” powstały specjalnie do zastosowania ich w komputerach przenośnych.
Źródło: X-Bit Labs
Piotr Bulski | 14.09.2007 | 3524 odsłony | 13 komentarzy
Firma Apple przedstawiła dzisiaj oficjalnie swoje nowe odtwarzacze rodziny iPod na polskim rynku. Amerykański producent pochwalił się gamą produktów, w tym kolorowymi odtwarzaczami iPod shuffle, wyposażonymi w funkcje wideo odświeżonymi modelami iPod nano, wyposażonymi w dużej pojemności dyski modelami iPod classic oraz najatrakcyjniejszymi w obecnej ofercie, ale i jednymi z najdroższych modelami iPod touch. Te ostatnie prócz znanych z telefonów iPhone dotykowych ekranów z rozwiązaniem multitouch dostały możliwość komunikowania się z siecią w bezprzewodowych sieciach WiFi i korzystanie tym sposobem ot choćby z przeglądarki internetowej.

Nowości, o których można więcej poczytać na stronach producenta wyceniono odpowiednio na 349 złotych za model shuffle (z nowych kolorów obudów model czerwony nie jest oferowany w Polsce), 649 złotych za wersję 4 GB odtwarzacza nano lub 849 złotych za model 8 GB (wersja czerwona także nie jest dostępna w Polsce), 1199 złotych za 80-gigabajtową wersję modelu classic i 1599 złotych za model 160-gigabajtowy oraz 1349 zlotych i 1777 złotych za odpowiednio wersję 8-gigabajtową i 16-gigabajtową modelu touch.

Poniżej kilka ujęć ze spotkania z Apple.
Piotr Bulski | 21.03.2005 | 1613 odsłon | Brak komentarzy
Udział komputerów osobistych ze znakiem Apple lekko rośnie.

Niestety nie dotyczy to wszystkich maszyn ze znakiem jabłka, ale tylko tych przeznaczonych na biurko. Sprzęt przenośny odnotował ostatnio spadek.

Specjaliści z IDC, których wspomina serwis Yahoo! uważają jednak, że wprowadzenie przez firmę nowych propozycji „na biurko”, maluchów z serii Mac mini, pozwoli firmie zyskać kolejnych klientów.

Badania IDC pokazujące kwartalne wyniki Apple na rynku amerykańskim wskazują na udział w wysokości około 2,88 proc. w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku. Maszyny biurkowe Apple w podobnym okresie, ale w roku 2003 zajmowały 2,06 proc. rynku.

Oczywiście, daleko jeszcze jest firmie do wyników osiągniętych w ostatnim kwartale przez dwóch dominujących w Stanach Zjednoczonych sprzedawców „pecetów”, Della i Hewlett Packarda (odpowiednio 34,68 proc. i 20,86 proc.).

Rosnące znaczenie Apple można obserwować też na rynku światowym. Choć tam, udział komputerów z jabłkiem nie przekracza 1,75 proc.
Źródło: Yahoo!
Piotr Bulski | 26.05.2003 | 1316 odsłon | Brak komentarzy
W jednym z poprzednich „newsów” pojawił się mini komputer firmy Shuttle XPC SN41G2, tymczasem serwis Tech Report miał okazję testować komputer SB61G2 – system typu barebone zbudowany w oparciu o najnowszy chipset Intela - i865G.

Mimo zintegrowanej w chipsecie „grafiki” (w i865G wbudowano przecież drugie wydanie Intel Extreme Graphics) Komputer posiada złącze AGP 8X, dające możliwość instalacji nowoczesnej karty graficznej. To w połączeniu z zaletami zastosowania nowego chipsetu Intela sprawia, że konstrukcja może konkurować ze zwykłymi „biurkowymi” maszynami.

Szybka grafika z AGP 8X, Serial ATA, QPB 800 MHz, dwukanałowa obsługa pamięci DDR400, niezłe możliwości „overclockingu”, a wszystko zamknięte w niewielkiej, stylowej obudowie – jak przystało na komputer typu barebone od Shuttle’a. Zobaczcie.
Źródło: Tech Report
Piotr Bulski | 27.08.2007 | 1841 odsłon | 8 komentarzy
Firma Take-Two Interactive zapowiedziała datę wprowadzenia na rynek amerykański kontrowersyjnej gry "Manhunt 2". Tytuł ma być zmodyfikowany tak by zasługiwał na ocenę "M" nadawaną przez organizację ESRB (Entertainment Software Rating Board), dopuszczającą gry do odpowiednich grup wiekowych graczy. Oznaczenie "M" pozwala sprzedawać program osobom w wieku od 17 lat wzwyż. Co zmieni się w grze by ta mogła uzyskać przychylniejsze oznaczenie, nie jest jasne.

Nowojorska firma zdecydowała się opublikować grę 31 października. Program zostanie wprowadzony na trzy platformy, PlayStation 2, PlayStation Portable oraz Nintendo Wii.

Wcześniejsza premiera została odsunięta w czasie po tym, gdy okazało się, że ESRB chce oznaczyć ją symbolem "AO" (Adult Only), praktycznie blokując jej dostęp do amerykańskiego rynku (z tytułów oznaczanych "AO" rezygnują zarówno wielkie sieci handlowe, ale i firmy stojące z głównymi platformami konsolowymi). Najwyższy z możliwych opisów był spowodowany niezwykłą dawką brutalności, którą zaserwować chcieli producenci Manhunt 2 odbiorcom. Gra miała pojawić się w sklepach w lipcu. Także w Europie spotkała się ona z bardzo chłodnym przyjęciem.

Kłopoty z treścią gry to nie pierwszyzna dla Take-Two i Rockstar (odpowiednio, wydawcy i producenta). Wcześniej firma miała już kłopoty m.in. z ukrytymi w grze serii "Grand Theft Auto" treściami o charakterze erotycznym.
Grzegorz Kubera | 23.08.2013 | 13365 odsłon | 23 komentarze

Windows 8 nie oferuje klasycznego menu Start i użytkownicy często szukają narzędzi, które przywracają Start w systemie Microsoftu. Niektóre aplikacje, które przywracają funkcjonalność menu Start, można pobrać i zainstalować samodzielnie. Producenci dochodzą jednak do wniosku, że komputery powinny być sprzedawane już z zainstalowanym menu Start, dlatego tworzą odpowiednie zamienniki.

Źródło: Reuters.com, ArsTechnica.com
Piotr Bulski | 18.01.2006 | 2139 odsłon | 3 komentarze
Japońscy naukowcy opracowali prototyp robota, który potrafi tłumaczyć mowę na język migowy. 80-centymetorwe ramię robota może pokazywać słowa jak i proste frazy. Keita Matsuo oraz Hirotsugu Sakai stanęli na czele ekipy opracowującej aluminiowe ramię. Podobno pomysł opracowywania takiego robota pojawił się w czasie kiedy odwiedzali oni szkołę dla osób z problemami ze słuchem, w której mogli porozumiewać się z uczniami dzięki osobie tłumaczącej mowę na język migowy. Wtedy to zaczęli się zastanawiać czy podobna komunikacja nie byłaby możliwa dzięki wykorzystaniu robota.

Usłyszane przez prototypowego robota słowa wędrują do komputera sterującego ramieniem. Tam, po przetworzeniu, wydawane są komendy do osiemnastu silników sterujących urządzeniem. Dźwięki tym samym tłumaczone są na ruch zautomatyzowanej kończyny.

Stworzenie systemu zajęło specjalistom dwa miesiące. Ważne okazało się zwiększenie liczby przegubów w ramieniu, co umożliwiło uzyskanie bardziej płynnego ruchu.

Naukowcy sądzą, że w przyszłości tego typu robot może mieć zaprogramowane tysiące słów, a zastosowanie znaleźć np. w charakterze recepcjonistki.
Piotr Bulski | 12.02.2004 | 1561 odsłon | Brak komentarzy
Big Blue zamierza wprowadzić na rynek nowy mini dysk twardy serii Microdrive, którego pojemność sięgnie 4 GB. Odbiorcami tego sprzętu będą głównie posiadacze laptopów (najpewniej ThinkPadów :), poszukujący niewielkich, ale pojemnych narzędzi do przenoszenia danych.

Dysk ma być dostępny od 20 lutego. Mimo, że będzie oznaczony marką IBM, tak naprawdę to produkt japońskiej firmy Hitachi (Hitachi Global Storage Technologies). W zeszłym roku, Japończycy przejęli od IBM interesy związane z produkcją tych „maleństw”. Oferowane w zeszłym roku 1-gigabajtowe dyski IBM również były produktami Hitachi.

Dyski mają być sprzedawane wraz z adapterami, pozwalającymi na instalację tych nośników w złączach PCMCIA. 4-gigabajtowy napęd markowany nazwą Hitachi kosztuje obecnie około 500 dolarów.
Źródło: CNET
Artur Olender | 28.11.2002 | 10736 odsłon | Brak komentarzy
Co powiecie na komputer PC o wymiarach niewiele większych od standardowego napędu CD i wadze 1,5 kg ? Tajwański producent "Procase" proponuje miniaturowy komputer do zastosowań biurowych i internetu. Jeżeli myśleliście, że płyta główna VIA EPIA to szczyt miniaturyzacji, zajrzyjcie na poniższe strony: www.procase.com.tw lub www.kingyoung.com.tw.
Piotr Bulski | 30.09.2004 | 936 odsłon | 1 komentarz
Seagate wprowadza nowe „mobilne” dyski twarde o pojemności 100 GB. Nowości dla notebooków to sprzęt serii Momentus 5400.2.

Momentus 5400.2 to pierwszy napęd dla komputerów przenośnych z pojemnością 100 GB i szybkością obrotową 5,4 tys. obrotów na minutę. Rywale firmy, Toshiba i Hitachi, nie zapowiedzieli jeszcze dostaw swoich odpowiedników dla tej pojemności, pisze X-Bit Labs. Choć Japończycy z Hitachi przyznali siędo dysków o tej samej pojemności, ale z interfejsem Serial ATA :).

Zastosowana w produktach Seagate technologia G-Force Protection, chroni nowe napędy przed wstrząsami do 900 G w czasie spoczynku.

Firma po raz pierwszy w segmencie dysków twardych dla komputerów przenośnych, zaoferowała pięcioletni okres gwarancji na sprzęt.
Źródło: X-Bit Labs
Piotr Bulski | 28.06.2003 | 1311 odsłon | Brak komentarzy
Firma Toshiba America Information Systems zapowiedziała nowe 2,5-calowe dyski twarde o pojemnościach 40 i 80 GB. Model pojemniejszy to MK8025GAS, mniejszy oznaczono symbolem MK4025GAS.

Dysk mniejszy posiada jeden talerz, większy dwa. Tak samo z głowicami, model 40-gigabajtowy ma tylko dwie, a „80” – cztery. Średni czas dostępu w tych dyskach wynosi 12 ms. W obu talerze wirują z prędkością 4200 obrotów na minutę. Toshiba zapewniła swoim urządzeniom pokaźnych rozmiarów bufor wielkości 8 MB.

Oba dyski charakteryzują się wymiarami 69,85 mm na 100 mm na 9,5 mm i wagą od 94 do 98 gramów. Podczas spoczynku napędy prawie nie hałasują generując dźwięki o głośności 24 decybeli, podczas pracy poziom ten podnosi się do 31 decybeli.

Napędy powinny być już dostępne na rynku.
Źródło: iXBT
Piotr Bulski | 27.09.2004 | 1173 odsłony | 6 komentarzy
W Mobile PC sprawdzili zachowanie się komputerów przenośnych po zainstalowaniu im pakietu serwisowego nr 2 od Microsoftu dla systemu Windows XP.

Testom poddano dziesięć komputerów przenośnych. Po nałożeniu pakietu „łatkowego”, uruchomiono standardowy zestaw benchmarków (Sysmark 2002 Business Productivity Test). Mimo, że niektóre maszyny pokazały podczas testów nieco zwiększoną wydajność, końcowe wyniki nie były zadowalające. Wyniki wskazały średnio na około 9-procentowe obniżenie wydajności w porównaniu do tych systemów, ale wyposażonych w paczkę serwisową nr 1. To nieciekawa sytuacja, zaważyli badający, gdyż SP2 to nie „jakiś tam” zestaw łatek, ale oprogramowanie które raczej trzeba zainstalować (a „must install” bit of software :)).

Zapytani o zdanie przedstawiciele MS stwierdzili, że jak do tej pory nie spotkali się z sygnałami dotyczącymi wpływu pakietu SP2 na szybkość działania komputerów PC.

No to się spotkali :).
Źródło: Mobile PC
Piotr Gontarczyk | 15.07.2011 | 9457 odsłon | 28 komentarzy

Firma ASRock nie czeka na pojawienie się procesorów AMD FX (Bulldozer) i zapowiada już wprowadzenie na rynek nowego modelu płyty głównej, wyposażonej w podstawkę AM3+, przeznaczonej dla najbardziej wymagających klientów. Mowa o płycie ASRock Fatal1ty 990FX Professional.

Źródło: ASRock
Piotr Bulski | 24.02.2006 | 3726 odsłon | 14 komentarzy
Nowy sprzęt miałby składać się nie z podzespołów zamkniętych w modułach. Futurystyczny plan Asusa jak na razie napotyka na technologiczne ograniczenia, jednak jest niezwykle interesujący. Moduły składające się na komputer umieszczone byłyby niczym książki na półce. Zasilanie poszczególnych modułów, zawierających np. twarde dyski, czytniki kart, napędy optyczne, zestawy interfejsów itp. miałoby odbywać się za pośrednictwem zjawiska indukcji. Poszczególne elementy w tej wizji komputera przyszłości miałyby komunikować się między sobą bezprzewodowo.

Użytkownik mógłby zbudować własną, dopasowaną do potrzeb konfigurację dzięki zestawieniu odpowiadających mu modułów.

Prototyp to wyraz tzw. filozofii „modulizacji” (modulisation) Asusa. Rynkowego debiutu pomysłu nie należy spodziewać się jednak prędko. Przed firmą stoją poważne problemy, od których rozwiązania zależy funkcjonowanie tego komputera. Pytania jakie stawia przed sobą firma to m.in. możliwość wykorzystania indukcyjnego zasilania dzięki komunikacji WiFi, ale i zapewnienie odpowiedniej szybkości komunikacji bezprzewodowej między modułami. Poniżej ilustracje.
Źródło: ZDNet
Piotr Bulski | 08.02.2006 | 3867 odsłon | 19 komentarzy
Naukowcy z laboratorium MRL (Media Research Lab) Uniwersytetu Nowojorskiego pracują nad systemem przypominającym ekran dotykowy, który odmiennie od wielu tego typu konstrukcji potrafi kontrolować więcej niż tylko jeden punkt styku ekranu z palcem uzytkownika. Możliwości jakie otwierają się przez twórcami różnego typu urządzeń wykorzystujących tę technologię są niebywale bogate. Wykorzystanie jednocześnie więcej niż jednego palca umożliwia rozbudowanie opcji interfesju użytkownika o nowe funkcje, których zastosowanie jest teraz możliwe np. przy stosowaniu kombinacji ruchów kilku palców. Technologia nie ogranicza się też do wykorzystania przez jednego tylko użytkownika, ale pozwalać może na budowanie systemów wspólnie obsługiwanych dotykowo przez kilka osób.

Film demonstrujący zalety wykorzystania nowej technologii możecie zobaczyć tutaj (gorąco polecamy). Wykorzystany w testach wyświetlacz mierzy 36 cali na 27 cali i rozpoznaje punkty dotyku z rozdzielczością do 0,1 cala. Poniżej kilka fotografii (ale to dopiero film daje możliwość poznania zalet tej technologii).
Piotr Bulski | 16.02.2003 | 1286 odsłon | 1 komentarz
Powstały na bazie eDonkey'a 2000, lecz ze zwiększonym poziomem funkcjonalności i łatwością obsługi, zyskuje coraz to nowe rzesze zwolenników. Wersja 0.26c to zbiór dodatkowych poprawek tworzących program jeszcze bardziej przystępnym. Najnowszego "eMuła", z 15 lutego, możecie pobrać tutaj.
Źródło: Emule-Project
Piotr Bulski | 19.11.2005 | 4111 odsłon | 15 komentarzy
Nadal nie ma popytu na Windows XP N. Wersja N systemu operacyjnego XP, to okrojona na życzenie Unii Europejskiej edycja oprogramowania Microsoftu. Pozbawiono ją odtwarzacza multimedialnego, co miało dać szanse na równiejszą konkurencję firm oferujących podobne odtwarzacze. Być może tak by się i stało, gdyby nie fakt, że niewielu dostawców zainteresowanych jest oferowaniem Windowsa XP bez odtwarzacza multimediów.

Serwis ZDNet wspomina, że czołowi dostawcy komputerów nie interesują się programem. Dodatkowo, po ugodzie między RealNetworks i Microsoftem (o wysokości 460 mln dolarów), praktycznie nikt nie protestuje przeciwko systemowi wyposażonemu w odtwarzacz. Warto przypomnieć, że Windows XP N został wprowadzony na rynek już niemal pół roku temu.

Jeszcze przed wprowadzeniem „okrojonego” systemu, jednym z niewielu producentów, który przyznawał się, iż rozważy możliwość instalowania tego oprogramowania była firma Fujitsu Siemens. Jednak i jej przedstawiciele mówią teraz o braku zainteresowania oprogramowaniem. Ani Lenovo, ani też Dell nie przedstawiły informacji na temat poziomu sprzedaży systemu XP N. Tajemniczy w tej materii pozostał także Microsoft. Swego zdania nie wyraził też pytany przez serwis ZDNet przedstawiciel Komisji Europejskiej. Kiedy o brak zainteresowania systemem pytano w czerwcu tego roku, unijni przedstawiciele wspominali, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wysnuwanie wniosków. Pół roku później najwyraźniej jest już „za późno”.
Źródło: ZDNet
Piotr Bulski | 09.03.2004 | 1313 odsłon | Brak komentarzy
Przyszłość WLAN (Wireless LAN) to 802.11n, pisze za NewsFactor, serwis Noewin. Miałby on przejąć schedę po standardzie 802.11a, który, według cytowanych przez serwis analityków... niebawem zginie.

Jak wspomina Michael Wagner, odpowiedzialny za marketing przedstawiciel firmy Linksys, jedynie około pięciu procent ogólnej sprzedaży sprzętu WLAN stanowią rozwiązania dla standardu 802.11a. Tendencja ta nie wykazała żadnych większych zmian od przeszło dwóch lat. Oznacza to, że w paśmie 5 GHz potrzebny jest „nowy gracz”, ma nim być 802.11n (108 Mb/s).

Jak na razie specyfikacja 802.11n jest jeszcze definiowana przez grupę zadaniową IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Nie wydaje się też by jej ostateczna wersja została przyjęta przez końcem 2006 roku. Możliwe jedna, że w połowie 2006 roku na rynku pokażą się pierwsze „nieoficjalne” rozwiązania tego typu.
Źródło: Neowin
Aktualności na stronę
« 4 5 6 7 8 9 10 ... 2823 »
Aktualności
Wydajnie i drogo. Microsoft ogłosił dzisiaj wprowadzenie do sprzedaży urządzenia 2 w 1 Surface Book 2. 13
Firma postawiła też na mocną specyfikację techniczną. ZTE zapowiedziało smartfona z... dwoma ekranami. 2
Gigabyte stawia na sprawdzone rozwiązania. 7
Kolejne problemy ze sprzętem Google. 9
Obudowa dla wymagających. 5
Obudowa z lakierowanym frontem. 6
Firma obiecuje duży wzrost mocy CPU. 8
Niewielka płyta główna dla chipów Intel Core X. 34
"Poor Volta, ekhm, Vega", chciałoby się rzec. 24
Nie tylko się odbił, ale wręcz przebił najśmielsze prognozy. 70
Szef Apple radzi, w którym kierunku warto się rozwijać. 27
Wieśka dycha to duża okazja. 9
Analitycy prognozują przełom na rynku pamięci masowej. 17
Microsoft reanimuje trupa. Firma wprowadziła właśnie swoją najnowszą przeglądarkę Edge do sklepu Play. 35
To bardzo duże usprawnienie, szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników. 23
Snapdragon 835 pod pokładem. 19
Ktoś chyba się właśnie obudził. 35
Bardziej kolorowy Windows. 15
Było źle i wciąż jest źle. 31
Może na dobre, może na złe. Humble Bundle funkcjonuje już od 2010 roku. 17
Gigabyte stawia na sprawdzone rozwiązania. 7
W tym przypadku liczy się cisza. 9
Nie tylko się odbił, ale wręcz przebił najśmielsze prognozy. 70
Facebook nie jest jedyną platformą rozpowszechniającą fałszywe informacje. 15
Nowa paczka z nowościami. 14
Współtwórcą przeglądarki Opera i współzałożycielem firmy Opera Software. 17
Duże zmiany w BIOS-ach. 131
Trochę dziwak, trochę ekscentryk. 11
Zakrzywiony monitor z FreeSync. 12
Bardziej kolorowy Windows. 15
Facebook