Aktualności
Aktualności na stronę
Piotr Bulski | 05.11.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
Zespół Queen zamierza sprzedawać swoje najpopularniejsze utwory w sieci.

Grupa wybrała sto swoich najbardziej popularnych „kawałków”, krążących w sieciach P2P. Zamierza je udostępnić na swojej stronie internetowej. Muzyka na stronie zespołu nie będzie dostępna za darmo. Nagrania mają kosztować po około 5 funtów brytyjskich. Miesięcznie, grupa wprowadzi na stronę trzy nowe pliki.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży muzyki trafią na konto fundacji walczącej z problemami AIDS, Mercury Phoenix Trust.

Jak wspomina serwis BBC, od czasu kiedy zmarł lider grupy Freddie Mercury (1991), poziom piractwa muzycznego wzrósł dziesięciokrotnie. Obecnie, Queen to jedna z najpopularniejszych grup wśród pirackiej oferty muzycznej.
Źródło: BBC
Piotr Bulski | 13.09.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
Niechciane listy biją kolejne rekordy. Serwis PC World pisze, za danymi podanymi przez FrontBridge, że około 82 proc. z przetwarzanych przez tę firmę listów, oferującej m.in. usługi zarządzania pocztą elektroniczną, było spamem. Pod koniec sierpnia zdarzyło się nawet, że spam stanowił 90 proc. listów. Skok w ilości pocztowych śmieci spowodowany jest, wspomina firma, m.in. okresem powrotów do szkoły oraz spamem o treściach politycznych.

FrontBridge z około 3,1 mld opracowanych w zeszłym miesiącu wiadomości odrzuciło 2,5 mld. Uznano je za spam. Rok temu spam sięgnął 57 proc. Rekordowe 90 proc. firmie „trafiło” się 30 sierpnia.

Jak kończy PC World, od czasu kiedy firma FrontBridge rozpoczęła swą działalność w 2000 roku, ilość przechwytywanego przez nią spamu wzrosła o 1600 proc.
Źródło: PC World
Piotr Bulski | 07.09.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
ASUSTeK chce zwiększyć swoją aktywność na rynkach do tej pory nie łączonych z firmą. W jego ofercie pokazać mają się nowe modele monitorów oraz odtwarzaczy plików MP3.

Urządzenia te, pod własną marką, firma chce wprowadzać na rynek już w czwartym kwartale tego roku (grające gadgety pokazać mają się w październiku). ASUS nie zdecydował jeszcze, kto zajmie się wytwarzaniem odtwarzaczy muzycznych. W grę wchodzi bądź samodzielna produkcja, albo skorzystanie z usług partnerów.

To jednak płyty główne oraz komputery przenośne stanowią w tym roku i będą stanowić w przyszłym główne źródło przychodów firmy. Ich udział w ogólnej sprzedaży firmy ocenia się na około 30 proc.
Źródło: DigiTimes
Piotr Bulski | 28.08.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
Choroba skóry Winampa skończyła się. Obyło się baz cudownych szamponów. Tym razem działali informatycy.

Programiści odpowiedzialni za projekt Winamp bardzo szybko zareagowali na zgłoszenia dotyczące problemu z bezpieczeństwem maszyn, których użytkownicy korzystają z ich odtwarzacza. System odpowiedzialny za instalację nowych skórek dla programu, mógł jednocześnie stanowić furtkę dla osobników atakujących komputer. Wystarczyłoby, by spreparowali oni odpowiedni plik, udający popularne „skiny”.

Nową (5.05), bezpieczną wersję popularnego odtwarzacza MP3 znajdziecie tutaj.
Źródło: [H]ard|OCP
Piotr Bulski | 14.07.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
Logicznie rzecz biorąc, najwięksi producenci komputerów PC, są równocześnie odpowiedzialni w największym stopniu, za zaśmiecanie środowiska „zużytymi”, starymi maszynami. Hewlett Packard i Dell, ogłosiły kilka dni temu czasowe programy powtórnego przetwarzania komputerów amerykańskich użytkowników.

Hewlett Packard będzie w tej ekologicznej akcji współpracować z siecią Office Depot, w sklepach której użytkownicy będą mogli pozostawiać niechcianą już elektronikę. Tymczasem Dell odbierze „stare graty” od amerykańskich klientów którzy zakupili oznaczony jego marką komputer biurkowy lub przenośny. Dodatkowo, akcja Della ograniczy się do sprzętu komputerowego, podczas kiedy HP interesować będą i telefony komórkowe i kopiarki.

Niestety co dobre, kończy się przeważnie szybko. Akcja HP będzie trwać w Stanach Zjednoczonych od 18 lipca do 6 września. Co nie oznacza, że firmy przestaną zwracać uwagę na problem ekologii. Od lat bowiem liczyć się muszą z silnym naciskiem grup, zwracających szczególną uwagę na to, w jak czystym świecie będą żyć przyszłe pokolenia.
Źródło: Financial Times
Piotr Bulski | 13.07.2004 | 736 odsłon | Brak komentarzy
Amerykański oddział Epsona pokazał nowy model cyfrowego aparatu fotograficznego. PhotoPC L-410 dostał matrycę o rozdzielczości 4 mln pikseli.

Optyka aparatu pozwala na trzykrotne powiększenie fotografowanego obrazu. Do tego dochodzi trzykrotny zoom cyfrowy. Ujęcia kontrolować można dzięki półtoracalowemu ekranowi LCD.

W najwyższej rozdzielczości, aparat może fotografować z szybkością trzech ujęć na sekundę. Fotografowanie z tą szybkością możliwe jest do wyczerpania się wolnej pamięci na karcie flash. Nośnikiem pamięci są karty SD.

W Epsonie znaleźć można też technologię P.I.F. (PRINT Image Framer), za pomocą której na pochwycone zdjęcie użytkownik nałoży jedną spośród ponad stu zapisanych w pamięci ramek – ot, taki graficzny gadget.

Przewidywana cena aparatu to około 400 dolarów.
Źródło: DCVIEWS
Piotr Gontarczyk | 03.01.2009 | 735 odsłon | Brak komentarzy
Premiera nowych kart graficznych Radeon HD 4890 coraz bliżej, a kolejni producenci deklarują gotowość do wprowadzenia ich na rynek pod swoimi banderami. Wśród takich firm jest ASUS.

Jeszcze przed premierą kart referencyjnych firma ta pracuje nad konstrukcją własną. ASUS chce jeszcze bardziej dopieścić sekcję zasilania i uzyskać wyższe niż referencyjne częstotliwości pracy najważniejszych podzespołów. Nie wiadomo jeszcze czy model o którym mowa trafi do serii Matrix, czy może do serii TOP.

Wiadomo natomiast, że przygotowywane karty mają cechować:

  • Ulepszona sekcja zasilania (Digital PWM)
  • Sekcja zasilana 6+2 z dwoma niezależnymi kontrolerami VRM
  • Napięcie zasilania GPU (vGPU) może być regulowane programowo, w zakresie do 1,4 V.
  • Złącze dodatkowego zasilania: 8-pin zamiast 6-pin 
  • Zastosowanie najwyższej jakości kondensatorów ML firmy Fujitsu
  • Zmieniony system zasilania (obecnie nieznany)
Pewne jest też to, że model ten będzie droższy niż karty referencyjne. Te mają kosztować około 250 dolarów.
Piotr Bulski | 10.09.2007 | 735 odsłon | 1 komentarz
Technologia komórkowa skończyła okrągłe 20 lat. 7 września 1987 roku 15 firm porozumiało się w sprawie stworzenia sieci opierającej swe działanie na rozwiązaniach GSM (Global System for Mobile). BBC przypomina, że o ile prace nad specyfikacją technologii GSM trwały już wcześniej, to dzięki umowie z 1987 roku rozpoczęto je nad sieciami wykorzystującymi te pomysły.

Późniejszy rozwój tego rynku musiał zaskoczyć chyba wszystkich. Według GSM Association, by osiągnąć poziom miliarda telefonów w sieciach GSM potrzebowano około 12 lat. Tylko 30 kolejnych miesięcy wystarczyło by zmienić tę wielkość do 2 mld.

Według organizacji GSM Association obecnie na świecie działa ponad 2,5 komórek pracujących w tej technologii. W samych Chinach pracuje 445 mln takich telefonów. Każdego dnia wysyłanych jest około 7 mld przesyłek tekstowych SMS. Najważniejszymi obecnie rynkami dla tej technologii są kraje rozwijające się, gdzie mieszka około 64 proc. ich użytkowników.
Źródło: BBC
Piotr Bulski | 25.06.2007 | 735 odsłon | 2 komentarze
Telefony komórkowe z wbudowanym aparatem fotograficznym mają w tym roku pokonać barierę miliarda sztuk. To wielkość oznaczająca wszystkie wykorzystywane komórki wyposażone w szklane oko, a w prowadzone nie tylko w tym, ale i w minionych latach. Firma Strategy Analytics zauważa znaczny wzrost w sprzedaży tego typu urządzeń, które w 2001 roku pojawiły się na rynku w około 3 mln sztuk, ale już w minionym roku było ich 500 mln.

Analitycy zauważają, że rynek telefonów komórkowych z wbudowanymi aparatami może podążać drogą, którą wcześniej przeszły aparaty cyfrowe. Dostawcy telefonów z aparatami mogą kusić ich obecnych użytkowników nowymi rozwiązaniami, np. większymi możliwościami powiększania, automatycznym nastawianiem ostrości, lepszymi lampami błyskowymi czy sprawniejszymi migawkami. Zmiany mogą dotyczyć także konstrukcji aparatów, w których coraz częściej pojawiać ma się zamiast sensora CCD tańsza matryca CMOS.

Zdaniem Startegy Analytic, w 2011 roku jedna trzecia mieszkańców naszej planety może posługiwać się telefonem z wbudowanym aparatem cyfrowym, a przychody ze sprzedaży tego typu urządzeń sięgną ponad 120 mld dolarów.

Na rynku nadal ma znajdować się miejsce dla urządzeń w cenie około 30-40 dolarów. Będą to telefony pozbawione funkcji fotograficznych. Specjaliści wspominają, że jeszcze przez kilka lat telefony z tego przedziału cenowego ich nie dostaną.
Źródło: Tekrati
Piotr Bulski | 10.04.2007 | 735 odsłon | 2 komentarze
Reklamy w grach wideo będą przynosić coraz więcej. Zdaniem analityków firmy eMarketer do 2011 roku rynek reklam w grach będzie generować 1,938 mld dolarów. W roku 2006 było to niecałe 700 mln dolarów. Roczny wzrost na rynku reklamy w grach (CAGR, Compound Annual Growth Rate) ocenia się na około 23 proc.

Z pieniędzy kierowanych na reklamy umieszczane w grach tylko w Stanach Zjednoczonych około 344 mln dolarów będzie przeznaczone na tzw. 'advergames", czyli gry budowane z myślą o promocji produktu. W minionym roku na tego typu zadania przeznaczono tam około 164 mln dolarów.

Liderem rynku reklamy w grach mają być Stany Zjednoczone. Odpowiadać będą one za niemal miliard (969 mln) z dolarów kierowanych na taką reklamę w 2011 roku.

eMarketer przypomina, że pomysł z reklamami w grach wcale nie jest nowy. Już lata temu w konsolach Atari 2600 można było spotkać się z napisami Marlboro. Nieco później pojawiały się tytuły jak Zool, którego zadaniem prócz sprawdzania zręczności graczy było przedstawianie marki Chupa Chups.

Na rozwój rynku reklamy w grach ma wpływ m.in. popularyzowanie się tej formy rozrywki oraz rosnące wśród reklamodawców przekonanie, że gry mogą być odpowiednią platformą dla ich materiałów. W tym roku wydatki na reklamę w grach mają sięgnąć 1,003 mld dolarów.
Źródło: TG Daily
Piotr Bulski | 30.11.2004 | 735 odsłon | Brak komentarzy
Ciekawym spostrzeżeniem dzieli się z czytelnikami serwis BBC. Zauważa, że kiedy czyta się o odtwarzaczach plików MP3, bez kłopotu znaleźć można informacje o wymiarach urządzenia, pojemności jego pamięci, plikach, z którymi sobie radzi, a nawet dostępnych kolorów obudowy. Tymczasem zwykle niewiele można dowiedzieć się o tym co najważniejsze... jakości odgrywanego dźwięku. A może to wcale nie jest najważniejsze przy kupowaniu odtwarzacza plików MP3?

BBC pisze, że być może ilość ma teraz większe znaczenie niż jakość. Ale tego zapewne chcą i użytkownicy, poświęcając jakość plików muzycznych za możliwość magazynowania setek czy tysięcy zbiorów. Różnica między tańszymi i droższymi urządzeniami grającymi plikami to głównie nie jakość odtwarzania, ale pojemność zainstalowanej wewnątrz pamięci, flash czy na twardych dyskach.

To samo dzieje się z filmami na DVD. Coraz więcej odtwarzaczy radzi sobie z materiałami gorszej jakości, DivX itp. Widać, pisze serwis, że jakość dźwięku czy obrazu nie ma już najwyższego priorytetu.
Źródło: BBC
Piotr Bulski | 23.10.2004 | 735 odsłon | Brak komentarzy
Czy kampanie skierowane przeciwko użytkownikom serwisów P2P rzeczywiście przynoszą skutek w postaci zmniejszonej liczby chętnych do pobierania plików i otrzymania sądowego pozwu?

Serwis CD Freaks przedstawia wyliczenia grupy BigChampagne. Patrząc na cyfry tej ekipy z okresu od sierpnia 2003 roku do października roku obecnego, trudno nie odnieść wrażenia, że popularność sieci P2P... raczej rośnie. A z pewnością dzieje się to w Stanach Zjednoczonych, gdzie działa słynne stowarzyszenie firm nagraniowych.

Tutaj możecie zobaczyć wyliczone przez grupę dane na temat ilości użytkowników serwisów P2P w Stanach Zjednoczonych oraz dane globalne. Czyżby liczby wskazywały na porażkę programu RIAA wyłapywania internetowych piratów?
Źródło: CD Freaks
Piotr Bulski | 05.10.2004 | 735 odsłon | 1 komentarz
AMD ostrzega przed niższym poziomem sprzedaży. Kwartalne przychody firmy mają być niższe od przewidywanych. Głównie jest to zasługa opadającego poziomu sprzedaży układów pamięci, stosowanych w telefonach komórkowych i innych gadgetach.

Wcześniej tę samą melodię grał już Intel, skarżąc się na mniejszą sprzedaż pamięci flash, czy np. procesorów.

Yahoo! zauważa, że w odróżnieniu od Intela, AMD nie zgłaszało problemów ze sprzedażą swoich procesorów. Robert Rivet, CFO (Chief Financial Officer) AMD potwierdził, że procesory AMD sprzedają się dobrze, dzięki rosnącym zamówieniom na układy AMD64.

AMD wraz z innymi producentami chipów twierdzi, że obniżenie wyników finansowych oznaczać może, że siła wzrostu, generowana przez wysoki poziom sprzedaży komputerów PC, komórek i innych urządzeń powoli słabnie.
Źródło: Yahoo!
Piotr Bulski | 18.08.2004 | 735 odsłon | Brak komentarzy
Serwis vnunet.com donosi o dużym wzroście rozsyłanych pocztą elektroniczną listów należących do grupy oznaczanej jako spam, ale dodatkowo, zarażonych wirusami.

Badania na ten temat przeprowadziły laboratoria MessageLabs. W okresie od stycznia do czerwca tego roku zanotowano niepokojąca liczbę przypadków integrowania się działań spammerów i autorów wirusów. Tworzona przez nich mikstura stanowi kolejne poważne zagrożenie dla wszystkich mniej uważnych użytkowników poczty.

Niemal dwie trzecie ze skanowanych przez laboratoria listów kwalifikowana była jako spam. Jeden na dwanaście z nich zawierał dodatkowo wirus. W 2003 roku stosunek ten wynosił jeden wirus na 208 listów. W 2002 roku było to 1 do 392.
Źródło: vnunet.com
Piotr Bulski | 02.08.2007 | 734 odsłony | 1 komentarz
Największy producent telefonów komórkowych na świecie poinformował o otwarciu swojego pierwszego studia projektowego w Indiach. Wspominaliśmy już dzisiaj o nowej fabryce Della w tym kraju, jak widać inni producenci także są żywo zainteresowani zbliżeniem się do obiecujących azjatyckich rynków. Nowe studio projektowe Nokii to efekt współpracy fińskiej firmy z jedną ze szkół projektowych w Bangalore, Srishti School of Art, Design and Technology.

Telefony zaprojektowane w Indiach trafią nie tylko na szybko rozwijający się rynek tego regionu, ale i do odbiorców na całym świecie, wspomina BBC.

Współpraca Nokii w Indiach jest pierwszym z serii planowanych podobnych projektów. Kolejne studio jeszcze w tym roku może zostać otwarte w brazylijskim Rio de Janeiro.

Obecnie w grupie projektantów Nokii działa około 300 osób ponad trzydziestu narodowości, pracujących w czterech głównych ośrodkach w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach, ale i mniejszych, drugorzędnych placówkach firmy.
Źródło: BBC
Piotr Bulski | 29.11.2004 | 734 odsłony | Brak komentarzy
Pokazała się nowa wersja programu RadLinker, przeznaczonego do „grzebania” przy kartach z chipami RADEON. Aplikacja umożliwia też wprowadzanie różnych ustawień sprzętu w zależności od uruchamianej aplikacji. Są to tzw. RadLinki.

Aplikację znajdziecie tutaj.
Źródło: Warp2Search
Piotr Bulski | 25.10.2004 | 734 odsłony | Brak komentarzy
Czesi z PCtuning.cz prezentują zestaw nowych programów poprawiających działanie płyt głównych. Tym razem „na warsztat” będzie można wziąć konstrukcje od firm ABIT, Albatron, AOpen, ASUS, DFI, ECS, Gigabyte, Jetway, MSI, Shuttle, Soyo i Tyan.

Pamiętajcie o zagrożeniach wynikających z flashowania płyty. Jeśli pamiętacie, BIOSy znajdziecie tutaj.
Źródło: PCtuning.cz
Piotr Bulski | 21.09.2004 | 734 odsłony | Brak komentarzy
Filipińskie firmy telekomunikacyjne przewodzą wśród światowych „telekomów” pod względem poziomu przychodów osiąganych z transferowania danych w sieciach komórkowych. Dla tamtejszego operatora, Smart Communications stanowią one 41 proc. zarobionych pieniędzy podczas kiedy drugi z operatorów, Globe Telecom, jest niewiele gorszy – 38 proc.

Filipińskie firmy komórkowe przewodzą liście 32 operatorów, których przychody z transferu danych przekraczają 15 proc., pisze Yahoo!.

Według danych przedstawianych przez serwis, na 50 firm o największych przychodach z transferu danych, 90 proc. wykorzystuje dla potrzeb tego transferu sieci GSM.

Na Filipinach korzystanie z krótkich informacji tekstowych (sms) jest bardzo popularne, ze względu na niskie koszty tej usługi. Cena wysłania jednej wiadomości to około dwa amerykańskie centy.

Według danych z czerwca, Smart obsługuje około 16 mln abonentów, a Globe blisko 10,5 mln posiadaczy komórek. Dziennie na Filipinach wysyła się około 200 mln smsów.
Źródło: Yahoo!
Piotr Bulski | 03.09.2004 | 734 odsłony | Brak komentarzy
Przesunięcia premier Intela staja się powoli regułą. DigiTimes donosi o kolejnym z nich. Tym razem zmienia się data prezentacji układu kodowo zwanego Madison 9M. Chip pokaże się w czwartym kwartale tego roku. Wcześniej, premiera układu miała nastąpić o kwartał wcześniej.

Madison 9M to układ z 9 MB pamięci poziomu trzeciego. Producenci serwerów z Tajwanu wspominają, że układ będzie działać z zegarem 1,6 GHz (wcześniej planowano zegar o 100 MHz szybszy).

Niektóre źródła sugerują, że opóźnienia wynikają z przeniesienia zbyt wielkiej ilości firmowych środków w stronę priorytetowego zadania, stworzenia dwurdzeniowego układu dla komputerów biurkowych, zwanego Smithfield. Chip miałby pokazać się w połowie przyszłego roku, zamiast planowanego wcześniej roku 2006.
Źródło: DigiTimes
Piotr Bulski | 30.08.2004 | 734 odsłony | Brak komentarzy
Przynajmniej jest tak dla Intela. Jak pisze serwis Israel21c, Pat Gelsinger, (Intel CTO, Chief Technology Officer) powiedział, że to właśnie w tym państwie powstają najważniejsze dla firmy produkty, nie licząc technologii opracowywanych w samych Stanach Zjednoczonych.

Zakłady w Izraelu są ważnym elementem w opracowywaniu nowych technologii firmy, znanych obecnie pod hasłem Radio Free Intel. Wizja firmy obejmuje powstanie urządzeń komunikujących się bezprzewodowo, od komputerów osobistych do zegarków. Przyszłość komunikacji bez kabla to zintegrowane chipy pozwalające na łączenie się w technologii 3G, WiFi i WiMAX.

Za słowami Gelsingera mogą pójść poważne środki finansowe. Człowiek ten odpowiedzialny jest za rozdysponowanie pokaźnego budżetu firmy, przeznaczanego rok w rok na rozwój technologii. Serwis ocenia, że to suma około 4-5 mld dolarów.
Źródło: The Inquirer
Aktualności na stronę
Aktualności
NEC zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu monitora MultiSync EA295WMi, przeznaczonego do zastosowań profesjonalnych. 1
Xbox odkryje, że jest pecetem. 6
Nowy zestaw z certyfikatem Hi-Res Audio. 3
Coś dla prawdziwych wyjadaczy. 2
Aktualizacja sprawia pierwsze problemy. 22
Ostatni proces przed wprowadzeniem EUV. 5
Nowa wersja popularnego pakietu biurowego coraz bliżej. 20
Oprogramowanie zadebiutuje z przydomkiem Oreo. 10
Pierwsza stacja robocza będąca urządzeniem 2 w 1. 5
"Poor Volta, ekhm, Vega", chciałoby się rzec. 24
Wieśka dycha to duża okazja. 9
Nie tylko się odbił, ale wręcz przebił najśmielsze prognozy. 70
Szef Apple radzi, w którym kierunku warto się rozwijać. 27
Analitycy prognozują przełom na rynku pamięci masowej. 17
Microsoft reanimuje trupa. Firma wprowadziła właśnie swoją najnowszą przeglądarkę Edge do sklepu Play. 35
To bardzo duże usprawnienie, szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników. 23
Snapdragon 835 pod pokładem. 19
Ktoś chyba się właśnie obudził. 35
Bardziej kolorowy Windows. 15
Było źle i wciąż jest źle. 31
Może na dobre, może na złe. Humble Bundle funkcjonuje już od 2010 roku. 17
Wszyscy gotowi, można zaczynać? 39
W tym przypadku liczy się cisza. 9
Nie tylko się odbił, ale wręcz przebił najśmielsze prognozy. 70
Nowa paczka z nowościami. 14
Duże zmiany w BIOS-ach. 131
Trochę dziwak, trochę ekscentryk. 11
Zakrzywiony monitor z FreeSync. 12
Coś dla prawdziwych wyjadaczy. 2
Wieśka dycha to duża okazja. 9
Bardziej kolorowy Windows. 15
Facebook
Ostatnio komentowane