Obudowy i zasilacze
Artykuły
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Filip Straburzyński | 29.01.2010 | 233865 odsłon | 81 komentarzy

Wśród najlepszych producentów obudów komputerowych można zauważyć pewne tendencje stylistyczne, który nadają ich konstrukcjom rozpoznawalny charakter. I choć oczywiście oferta Anteca, Cooler Mastera, SilverStone'a, Chiefteca czy Lian Li jest bogata i różnorodna, to raczej nie powinno być wątpliwości, jakiej marki jest właśnie oglądana obudowa. Młoda szwedzka firma Fractal Design nie sili się na własną, unikatową estetykę, lecz zaprojektowała swoją pierwszą konstrukcję, czerpiąc ze sprawdzonych wzorców. Wielu mogłoby odebrać takie posunięcie jako próbę kopiowania charakteru np. Anteca z serii Performance One lub Lian Li. Czy tak jest w istocie? No cóż... Ani Antecowi, ani Lian Li nikt wcześniej nie zarzucał, że zżynają z Witruwiusza ;)

więcej »
Filip Straburzyński | 16.01.2010 | 87624 odsłony | 160 komentarzy
Oto film, w którym wracamy do tematu obudów komputerowych i przedstawiamy zupełnie nieznaną, a bardzo ciekawą konstrukcję szwedzkiej firmy Fractal Design. Jednak nie tylko to jest w nim interesujące. Otóż po raz pierwszy mamy przyjemność przedstawić Wam wideorecenzję poprzedzoną własnym intro. Obejrzyjcie i koniecznie skomentujcie, jesteśmy bardzo ciekawi Waszego zdania :) więcej »
Filip Straburzyński | 29.09.2009 | 20804 odsłony | 81 komentarzy
I kolejna wideorecenzja na łamach PCLab.pl. Dziś tematem jest element komputera, który chyba najbardziej nadaje się do tego typu publikacji – obudowa. SilverStone Raven 2 miał premierę bardzo niedawno i postanowiliśmy Wam ją przedstawić jak najszybciej. Z czasem zaprezentujemy Wam obszerniejszą wersję niniejszej recenzji, już w formie tradycyjnej – pisanej. Tymczasem obejrzyjcie nasz materiał wideo i nie zapomnijcie zostawić komentarza z informacją o tym, co chcielibyście zobaczyć w późniejszym artykule :) więcej »
Marcin Bieńkowski | 30.07.2009 | 107885 odsłon | 32 komentarze

UPS-y (ang. Uninterruptible Power Supply), czyli zasilacze awaryjne, są trochę niedoceniane przez wielu użytkowników pecetów. O tym, żeby jakiś kupić, z reguły myślimy dopiero wówczas, gdy przez zanik zasilania tracimy naprawdę ważne dane.

więcej »
Filip Straburzyński | 11.07.2009 | 99273 odsłony | 65 komentarzy
Są na rynku marki, o których niemal zawsze myślimy czysto abstrakcyjnie. Podziwiamy je w internecie, na targach, oglądając prospekty, ale kupujemy je wyłącznie w marzeniach. To tak jak z Rolls-Royce'em, Bentleyem czy Maserati. Nawet gdy będzie nas wreszcie stać, to i tak kupimy Porsche. Lian Li tworzy ekskluzywne obudowy komputerowe, które czasem są może nazbyt ekskluzywne. Ich nabywcy nie tyle mają pieniądze, co wiedzą, że to już swego rodzaju prestiż. I choć ten tajwański producent robi wiele, by zainteresować entuzjastów swoimi produktami, to nadal jest gdzieś na uboczu tego całego zgiełku komputerowych nowinek. Dziś prezentujemy Wam obudowę, która jest bardzo śmiałym, jak na Lian Li, krokiem w kierunku zamożnych graczy. więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 16.06.2009 | 88574 odsłony | 47 komentarzy
Dobry zasilacz musi przede wszystkim mieć wystarczającą moc, by podołać wymaganiom zestawu komputerowego. Oprócz tego powinien cechować się stabilnymi napięciami na liniach zasilających, by nie przyczynić się do uszkodzenia innych komponentów. Następny ważny aspekt to długość przewodów oraz rodzaj i liczba wtyczek. Uświadomienie sobie, że jednak ta sześciopinowa prostokątna wtyczka z droższego o 5 zł modelu jest konieczna, by uruchomić komputer, na pewno nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Miłym akcentem byłaby głośność na akceptowalnym poziomie. Nikt nie lubi przecież krzyczeć do osoby stojącej w odległości 2 m. Jednak najważniejsza jest cena. Bo co komu po zasilaczu, na którego prostu go nie stać? Jak więc zaprezentuje się przedstawiciel nowej serii zasilaczy firmy Tagan? więcej »
Filip Straburzyński | 10.06.2009 | 110959 odsłon | 36 komentarzy

Do niedawna obudowy z serii Centurion kojarzyły się z konstrukcjami typu midi, których cechą szczególną była przede wszystkim solidność i klasyczna, spokojna stylistyka w umiarkowanej cenie. Gdy pojawiły się na rynku, były jednymi z nielicznych w swojej klasie, które wyposażono w dość grubą stal konstrukcyjną: 0,8 lub 1 mm, bezśrubkowy montaż komponentów, pięć zatok 5,25 cala oraz aluminiowy front. Dziś nie są już tak atrakcyjne jak wówczas, a do tego Cooler Master dołączył do rodziny Centurionów konstrukcje jakby z innych segmentów (vide RC-590, czyli tańsza wersja Dominatora RC-690). I choć nazwa „Centurion” przestała być aż tak rozpoznawalna, to konstrukcja z pierwszych modeli tej serii jest wciąż wykorzystywana. Osoby uważnie śledzące rynek mogły dostrzec dziwnie znajome pod względem konstrukcyjnym obudowy w ofercie innych producentów. Różniły się przeważnie frontem i kolorem wykorzystanych wewnątrz elementów z tworzywa sztucznego. Teraz również Cooler Master postanowił wykorzystać na nowo swoją udaną, sprawdzoną konstrukcję.

więcej »
Filip Straburzyński | 01.05.2009 | 75627 odsłon | 60 komentarzy

– Starbuck, trzymaj się mojego skrzydła! – warknął w słuchawkach prowadzący. – To może być znowu sztuczka Cylonów. Jeden z myśliwców, nie zważając jednak na ostrzeżenia, obrócił się, ostrym łukiem odbił od zataczającej koła formacji i wziął kurs na nieznany obiekt. – Niech cię szlag! – wyrzucił z siebie nie po raz pierwszy Apollo, ale już jakby bez przekonania. Ton ten Kara znała doskonale, więc uśmiechnęła się tylko krzywo do siebie i wcisnęła przycisk dopalacza. – Daj spokój, Lee! – przekrzykiwała silniki, wciśnięta w fotel. – Wiesz, że tam mogą być nasi! W naszej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na proceduralne dyrdymały! Maleńki myśliwiec zbliżał się do spowitego w ciemności okrętu o pudełkowatym kształcie. Żadnych świateł, żadnego ruchu, tylko gigantyczna, dryfująca w przestrzeni masa. Po chwili Starbuck rozpoczęła wyrównywanie lotu wzdłuż jednej z burt i zwolniła do jednej trzeciej, by przyjrzeć się spodziewanym uszkodzeniom. Podniecenie z odnalezienia kolejnego Battlestara i być może rozbitków wzięło górę – nie zauważyła, gdy weszła w zasięg broni pokładowej obiektu. Potężne niebieskie światło, jakie w tym momencie zalało kokpit myśliwca, obezwładniło pilota. Jedynie dzięki odruchowej kontrze na sterach uniknęła kolizji z kolosem. Apollo westchnął, kciukiem przełączył kanał i jakby od niechcenia powiedział: – Galactica, potrzebujemy wsparcia.

więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 20.03.2009 | 134831 odsłon | 31 komentarzy
Na rynku zasilaczy komputerowych da się zauważyć dwa trendy: pogoń za mocą i jak najwyższa sprawność urządzenia. O ile ten pierwszy nurt trochę ostatnio zwolnił, o tyle ten drugi w pewien sposób wspierany jest zarówno przez kryzys finansowy, jak i myśl ekologiczną. Co ważne, mimo spadku obrotów sektora komputerowego pojawiają się nowi producenci, starzy powracają po dłuższej chwili z nowymi propozycjami, szczęścia w nowej dla siebie dziedzinie próbują też firmy znane z zupełnie innych technologii. Dzisiaj zebraliśmy po jednym przedstawicielu z każdej z wymienionych grup. więcej »
Filip Straburzyński | 07.02.2009 | 101727 odsłon | 42 komentarze

Komunikacja lotnicza w kryzysie! W ostatnim czasie nasiliły się przypadki sabotażu na samolotach pasażerskich Boeing 747. Niezidentyfikowani sprawcy zakradają się do hangarów i demontują niezbędne elementy konstrukcji i silników. Dotychczasowe straty linii lotniczych nie zostały jeszcze oszacowane, ale zniknęło na pewno już ponad 200 turbin z jednostek napędowych General Electric, 300 Pratt & Whitney i nawet 1000 ton aluminiowego poszycia kadłuba. Rzecznik prasowy Boeinga podejrzewa nieuczciwe praktyki konkurencyjnego Airbusa. Jednak nie udało się złapać żadnych sprawców, by można to było potwierdzić. Kamery na lotniskach zdołały zarejestrować osoby w białych fartuchach opatrzonych napisem „Mistrz chłodzenia” (ang. Cooler Master). Interpol podejrzewa sektę inżynierów związanych najprawdopodobniej z jednym z przedsiębiorstw produkujących sprzęt komputerowy.

Z innych wiadomości: PZPN proponuje przesunięcie Euro na rok 2013? Od jutra nowa linia autobusowa dla VIP-ów relacji Pałac Prezydencki – Kancelaria Premiera. Cooler Master prezentuje nową, niezwykłą obudowę...

więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 01.02.2009 | 71626 odsłon | 91 komentarzy
Dla wielu użytkowników komputerów najważniejsze jest to, aby zestaw był cichy. Systemy chłodzenia wykorzystujące wentylatory mają oczywiście pewne granice głośności, poniżej których już nie da się zejść. Można wtedy zastosować chłodzenie wodne (chociaż na chłodnicy też z reguły umieszcza się wentylatory) lub systemy pasywne. Na rynku nie brakuje takich rozwiązań, są wśród nich także zasilacze. Dzisiaj przedstawiamy jeden z nich. więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 13.11.2008 | 181234 odsłony | 29 komentarzy
Niektóre rzeczy prezentują się zdecydowanie lepiej, gdy są ze sobą połączone, niż gdy doświadcza się ich osobno. Na przykład taki tonik i gin. Osobno potrafią niejednemu wykrzywić twarz, ale gdy je zmieszać, stworzą przyjemnie rozgrzewający napój wyskokowy. Istnieje wiele przykładów takiej idealnej symbiozy, a dwa zasilacze, które za chwilę przedstawimy, byłyby bardzo dobrymi składnikami przepisu w książce „Inżynieria (genetyczna) dla początkujących”. więcej »
Filip Straburzyński | 11.11.2008 | 61316 odsłon | 25 komentarzy

Eos, Aurora, Isztar, Uszas, Zaria... różanopalca bogini poranka. Niemal w każdej mitologii znalazło się miejsce dla subtelnej urody, boskiej kobiety, która zwiastowała nadejście dnia. Jedna z firm zapowiedziała właśnie nową erę i bardzo słusznie rozpoczęła budować swój panteon od tej postaci ze słowiańskiej tradycji. Jej imieniem nazwano obudowę komputerową, która obok flagowego modelu Ra (władca bogów i świata w wierzeniach starożytnego Egiptu) jest pierwszą na rynku obudową marki Ikonik. Nadchodzi zatem nowy czas. Czas, jak głosi hasło Ikonik, budowania ikon na życie... cokolwiek to znaczy. Można założyć przy tym, że nie będą to żadne dewocjonalia ;)

więcej »
Dawid Grzyb | 05.11.2008 | 146856 odsłon | 57 komentarzy
Dwa lata temu znana i popularna na naszym rynku firma Antec zaprezentowała bardzo dobrze prezentującą się obudowę. Mowa o Antecu Nine Hundred. Produkt okazał się bardzo udany i zaskarbił sobie przychylne opinie wielu recenzentów i, co najważniejsze, również użytkowników. Zmysłowy czarny kolor, dobre odprowadzanie ciepła z samej obudowy, niepodrabialny design i funkcjonalność – wszystko wliczone w odpowiednią, rzecz jasna, cenę, która jednak okazała się dosyć przystępna. Obudowa o nietypowym wyglądzie doskonale nadawała się do moddingu i miała to „coś” – wyróżniała użytkownika. Firma Antec postanowiła pójść za ciosem i jeszcze bardziej dopracować model 900. Czy się udało? Przekonajmy się. więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 08.10.2008 | 159308 odsłon | 62 komentarze
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było, gdybyście mogli sobie coś kupić, nawet przez chwilę nie zwracając uwagi na cenę? I gdyby ta rzecz okazała się idealna z zupełnie innego powodu, niż to na początku zakładaliście? Tak właśnie przez moment poczuliśmy się podczas testowania zasilaczy, których moc nie zbliża się nawet na moment do tysiąca, czego nie można powiedzieć o cenie. więcej »
Filip Straburzyński | 01.10.2008 | 74439 odsłon | 26 komentarzy
Czy nie byłoby cudownie przeczytać po raz kolejny, że obudowa komputerowa to element traktowany przez wielu po macoszemu? Przypomnieć sobie czasem, że przecież to jeden z tych komponentów, które decydują o warunkach działania wszystkich pozostałych? Skwitować te rozważania pouczeniem, że trzeba wreszcie zacząć inaczej patrzeć na tę kategorię sprzętu komputerowego? No cóż… Być może byłoby cudownie, ale nie tym razem. więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 28.08.2008 | 121471 odsłon | 50 komentarzy
Jeszcze nie tak dawno zasilacze były dostępne w jedynie słusznym kolorze „gołego aluminium” oraz z dwiema wiązkami (oprócz głównego zasilania) o czterech wtykach typu molex i jednym FDD. Na temat głośności zamontowanego we wnętrzu zasilacza wentylatora nikt się nie rozwodził, bo hałas był tak oczywisty, jak śnieg w zimie czy kolejne BSoD-y Windowsów. Dzisiaj rynek zasilaczy komputerowych rozrósł się do tego stopnia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Mimo to producenci co chwila prezentują jakieś nowości technologiczne, których istnienia nawet byśmy się nie domyślali. więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 09.08.2008 | 130413 odsłon | 56 komentarzy
Kontynuujemy eksplorację świata zasilaczy. Niedawno zaprezentowaliśmy model ODIN GT 800W firmy Gigabyte – firmy, która do niedawna była znana raczej z produkcji płyt głównych czy kart graficznych. Dzisiaj przedstawimy dwa zasilacze firmy Corsair. Również ten producent większości użytkowników znany był zapewne z innej gałęzi rynku (pamięci RAM i flash). więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 14.07.2008 | 75771 odsłon | 32 komentarze
Firma Gigabyte znana jest większości użytkowników komputerów z płyt głównych do procesorów firmy AMD i Intel oraz kart graficznych z układami ATI i NVIDIA. Mało osób zdaje sobie sprawę, że Gigabyte ma w swojej ofercie także szereg innych produktów. Wachlarz urządzeń jest dosyć bogaty: od napędów optycznych, myszek, klawiatur, poprzez urządzenia sieciowe, monitory, zestawy do chłodzenia procesorów, aż po laptopy czy gotowe zestawy komputerowe. Jakiś czas temu w ofercie firmy pojawiły się także zasilacze. Zdecydowany nacisk położono jednak na konstrukcje dla wymagających użytkowników. Z tego względu stworzono linie Superb i ODIN. Dzisiaj zajmiemy się przedstawicielem serii ODIN o mocy 800 W, który otrzymał dodatkowe oznaczenie – GT. więcej »
Tomasz Jadczak | 10.07.2008 | 68686 odsłon | 47 komentarzy

Czy lubicie firmy, które poza dbaniem o własne profity potrafią zaoferować odbiorcy produkt wygodny w użyciu i w przystępnej cenie... a nawet ekologiczny? Jak takich nie lubić :-) Do ich grona z pewnością można zaliczyć szwajcarską firmę Arctic Cooling. Pamiętacie zapewne systemy chłodzenia serii Freezer – to właśnie ta firma jest ich producentem (jak i wielu innych wentylatorów, a także akcesoriów). Ich dewiza to dobrze i tanio. No tak – czyli mamy świetne szwajcarskie czekolady, dobre żółte sery i dobre akcesoria komputerowe. Czy tak rzeczywiście jest w przypadku tytułowej obudowy, która kryje sporo niespodzianek, pokaże niniejszy test.

więcej »
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Aktualności
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Specjalna wersja dla górników. 50
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Takie „uroki” miniaturyzacji. 35
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Aż trudno uwierzyć, że platforma działała tak długo. 8
Chipy tańsze nawet o ponad 50%. 39
Wszyscy chętni mogą już testować nowości. 14
Lenovo przez blisko dwa lata milczało. 21
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Smartfony zaraziły inne platformy. 15
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Górnicy tym razem (może) nic nie popsują. 24
Trzy produkty do obliczeń. 14
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Takie „uroki” miniaturyzacji. 35
Najmniejsza stacja robocza na świecie. 11
Wydajne zestawy dla wymagających użytkowników. 11
Sprzęt dla wymagających graczy. 19
Facebook
Ostatnio komentowane