Obudowy i zasilacze
Artykuły
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Michał Grzegorz Wójcik | 24.04.2011 | 290810 odsłon | 154 komentarze
Mogłoby się wydawać, że listwa zasilania sama w sobie jest elementem „ekologicznym”, przecież jest wyposażona w wyłącznik, który w pozycji „zero” odcina od prądu wszystkie podpięte do niej urządzenia. Jednak w praktyce okazuje się, że używamy go bardzo rzadko. A takie postępowanie może słono kosztować, ponieważ pobór mocy „peryferiów” komputerowych czy sprzętu rtv codziennego użytku w trybie czuwania jest niemały. Jak pokazuje polski producent marki Acar, firma HSK Data, można zrobić listwę przeciwprzepięciową, która sama odłącza od zasilania to, co akurat nie musi być włączone. więcej »
Piotr Gontarczyk | 25.07.2007 | 57489 odsłon | 62 komentarze
Miniaturowe konstrukcje komputerów klasy PC towarzyszą nam niemal od początku ery tych ostatnich. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wielu producentów komputerów starało się spopularyzować małe komputerki biurkowe (np. Compaq Deskpro EN, Dell GX110). Niestety brak otwartego standardu i konieczność dostosowywania podzespołów do nowych konstrukcji obudów oraz stosunkowo krótka żywotność poszczególnych modeli skutecznie utrudniały obniżenie kosztów produkcji. Dopiero w 2001 roku pojawiła się realna szansa na zmiany. Wraz z premierą komputerów SV24 firmy Shuttle małowymiarowe komputery (Small Form Factor - SFF) nabrały rumieńców. Wraz z nową koncepcją wyewoluował nowy typ komputerów SFF, oparty o małe płyty główne Micro ATX. więcej »
Piotr Gontarczyk | 04.01.2007 | 75864 odsłony | 59 komentarzy
Firma AeroCool Advanced Technologies powstała w 2001 roku i od pięciu lat stale rozszerza swoją ofertę o kolejne obudowy komputerowe, coolery, zasilacze i panele wielofunkcyjne. Jej kolejne obudowy, jak na przykład AeroEngine i AeroEngine II, zyskały bardzo dużą rzeszę posiadaczy. Zaprezentowane niedawno temu obudowy T40 oraz Masstige, podobnie jak poprzedniczki, skierowane są przede wszystkim w stronę graczy i zapaleńców modyfikacji PC. Pomimo iż grupa docelowa nabywców jest dla Aerocool cały czas podobna, to nietrudno zauważyć pewnej przemiany, coraz bardziej widocznej wraz z kolejnymi produktami. Od stylistyki bardzo krzykliwej, niemal chaotycznej, obudowy Aerocool zdają się coraz śmielej kierować w stronę minimalistyki. Pewnym przykładem tych przemian jest obudowa Aerocool T40, którą dziś wzięliśmy pod lupę. więcej »
Tagi: aerocool, t40
Piotr Gontarczyk | 16.10.2006 | 50563 odsłony | 28 komentarzy
Stajemy się coraz bardziej leniwi. Wszystkie funkcje i możliwości naszych komputerów chcielibyśmy mieć na wyciągnięcie ręki. Ale czy możemy mieć do siebie pretensje? Raczej nie. Poprzez postęp technologiczny niejako sami staramy się, aby coraz więcej rzeczy w naszym życiu dostosowywało się do nas, a nie odwrotnie. Także komputerów osobistych nie ominął syndrom wygodnictwa. Interfejsy programów czy systemów operacyjnych z intuicyjnych stają się coraz bardziej intuicyjne i przyjazne dla użytkownika. Również sprzęt komputerowy rozwija się tak, by naszego lenia dokarmiać. A skoro już przy sprzęcie ułatwiającym życie jesteśmy, przyjrzyjmy się ciekawemu urządzeniu. Akasa AllInOne to wielofunkcyjny panel, którym niejeden leniuszek mógłby się zainteresować. więcej »
Ryszard Sobkowski | 04.04.2007 | 80571 odsłon | 54 komentarze
Niedawno AMD opublikowało propozycję nowego standardu wymiarowego płyt głównych i obudów komputerów PC, nazwanego DTX. Standard to chyba zbyt szumna nazwa dla pomysłu zmniejszania wymiarów płyty ATX przez jej... obcinanie. A do tego właśnie, przynajmniej pozornie, sprowadza się idea DTX. Jednak pod promocją DTX kryje się coś więcej, niż tylko chęć zmniejszania wymiarów. Zacznijmy jednak od początku. więcej »
Tagi: amd, dtx
Maciej Berliński | 23.05.2003 | 17235 odsłon | 11 komentarzy
LANboy, jak sugeruje nazwa, jest obudową przeznaczoną raczej dla miłośników imprez typu "LAN party". Jednak aby była akceptowalna przez tę grupę użytkowników, powinna być ultra lekka, łatwa do transportowania i ciekawie zaprojektowana. Czy w rzeczywistości producent – firma Antec – spełniła oczekiwania użytkowników? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszej krótkiej recenzji. więcej »
Filip Straburzyński | 29.01.2010 | 233865 odsłon | 81 komentarzy

Wśród najlepszych producentów obudów komputerowych można zauważyć pewne tendencje stylistyczne, który nadają ich konstrukcjom rozpoznawalny charakter. I choć oczywiście oferta Anteca, Cooler Mastera, SilverStone'a, Chiefteca czy Lian Li jest bogata i różnorodna, to raczej nie powinno być wątpliwości, jakiej marki jest właśnie oglądana obudowa. Młoda szwedzka firma Fractal Design nie sili się na własną, unikatową estetykę, lecz zaprojektowała swoją pierwszą konstrukcję, czerpiąc ze sprawdzonych wzorców. Wielu mogłoby odebrać takie posunięcie jako próbę kopiowania charakteru np. Anteca z serii Performance One lub Lian Li. Czy tak jest w istocie? No cóż... Ani Antecowi, ani Lian Li nikt wcześniej nie zarzucał, że zżynają z Witruwiusza ;)

więcej »
Kacper Szymczak | 27.08.2012 | 74714 odsłon | 42 komentarze
Antec Performance One to jedna z najbardziej znanych linii obudów. Niektóre modele, m.in. P180 oraz P183, kilka lat temu zapisały się w pamięci jako produkty bardzo solidne, o wysokiej jakości i prostym wzornictwie. Ale ich najważniejszą zaletą było bardzo dobre wyciszenie, które pozwalało dosyć skutecznie ograniczać głośność podzespołów. Dziś na warsztat bierzemy najnowszego członka serii, spadkobiercę kultowych konstrukcji – Anteca P280. więcej »
Piotr Gontarczyk | 11.08.2006 | 69110 odsłon | 78 komentarzy
Mogłoby się wydawać, że producenci obudów komputerowych nie mają nas już czym zaskoczyć. Komputery PC od lat pozostają takie same i dlatego coraz trudniej stworzyć produkt wyróżniający się w tłumie. Jednocześnie nietrudno jest przesadzić z oryginalnością. Co za dużo, to bowiem najczęściej niezdrowo. Firma Antec w tej materii ma już spore doświadczenie i doskonale wie, jak takich sytuacji unikać. Sonata, PlusView 1000 AMG, Super LANBOY czy P160W to niektóre z popularnych obudów tego producenta. Dziś przyjrzymy się dwóm ciekawym konstrukcjom: P180 z serii Performance One oraz PlusView II z serii Speciality. więcej »
Krzysztof Opacki | 22.02.2010 | 212388 odsłon | 139 komentarzy
Po dłuższej przerwie powracamy do testów zasilaczy komputerowych – urządzeń często niedocenianych, marginalizowanych, a jednocześnie mających olbrzymi wpływ na działanie całego komputera. Często okazuje się, że nawet najlepsze komponenty nie zapewnią zadowolenia z zakupu. W szczególności doborem wysokiej jakości zasilacza powinny interesować się osoby kupujące sprzęt z najwyższej półki, które mają zamiar podkręcić procesor oraz kartę graficzną (lub karty) i pamięć. W takich warunkach o powodowanie niestabilności sprzętu można posądzać wiele elementów: od niewydajnych systemów chłodzących poprzez niekompatybilność podzespołów po zasilacz. Opisane już przez nas urządzenie Platforma Testowa Zasilaczy (w skrócie: PTZ) umożliwiło nam bardziej profesjonalne i kompleksowe testowanie zasilaczy. Wcześniej praktycznie nie było możliwości zbudowania komputera do testów zasilaczy o mocach rzędu 1 kW, a testowanie słabszych jednostek wymagałoby skompletowania innego zestawu dla każdego segmentu produktów. Nasz redakcyjny PTZ pozwala na obciążenie w 100% większości modeli i jeśli producent przesadził z parametrami na tabliczce znamionowej, nie zostawiając sobie żadnej rezerwy mocy, błyskawicznie się o tym dowiemy. więcej »
Dawid Grzyb | 05.11.2008 | 146856 odsłon | 57 komentarzy
Dwa lata temu znana i popularna na naszym rynku firma Antec zaprezentowała bardzo dobrze prezentującą się obudowę. Mowa o Antecu Nine Hundred. Produkt okazał się bardzo udany i zaskarbił sobie przychylne opinie wielu recenzentów i, co najważniejsze, również użytkowników. Zmysłowy czarny kolor, dobre odprowadzanie ciepła z samej obudowy, niepodrabialny design i funkcjonalność – wszystko wliczone w odpowiednią, rzecz jasna, cenę, która jednak okazała się dosyć przystępna. Obudowa o nietypowym wyglądzie doskonale nadawała się do moddingu i miała to „coś” – wyróżniała użytkownika. Firma Antec postanowiła pójść za ciosem i jeszcze bardziej dopracować model 900. Czy się udało? Przekonajmy się. więcej »
Piotr Gontarczyk | 22.10.2006 | 37578 odsłon | 27 komentarzy
Znana jeszcze do niedawna pod nazwą Aspire firma Apevia wprowadziła na rynek nowe, małe obudowy, przeznaczone do komputerów salonowych, ale nie tylko. W ich wnętrzu umieścić możemy komputer do typowej pracy biurowej, a nawet do gier. Jeśli tylko zależy nam na estetycznym wyglądzie i możliwie jak najmniejszych wymiarach naszego komputera, to standard micro ATX (mATX) może być doskonałym rozwiązaniem. Dziś przyjrzymy się obudowie X-QPack firmy Apevia, czyli w wykonanej w oparciu o aluminium obudowie nie z jednym, ale aż z trzema oknami. więcej »
Filip Straburzyński | 01.05.2009 | 75627 odsłon | 60 komentarzy

– Starbuck, trzymaj się mojego skrzydła! – warknął w słuchawkach prowadzący. – To może być znowu sztuczka Cylonów. Jeden z myśliwców, nie zważając jednak na ostrzeżenia, obrócił się, ostrym łukiem odbił od zataczającej koła formacji i wziął kurs na nieznany obiekt. – Niech cię szlag! – wyrzucił z siebie nie po raz pierwszy Apollo, ale już jakby bez przekonania. Ton ten Kara znała doskonale, więc uśmiechnęła się tylko krzywo do siebie i wcisnęła przycisk dopalacza. – Daj spokój, Lee! – przekrzykiwała silniki, wciśnięta w fotel. – Wiesz, że tam mogą być nasi! W naszej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na proceduralne dyrdymały! Maleńki myśliwiec zbliżał się do spowitego w ciemności okrętu o pudełkowatym kształcie. Żadnych świateł, żadnego ruchu, tylko gigantyczna, dryfująca w przestrzeni masa. Po chwili Starbuck rozpoczęła wyrównywanie lotu wzdłuż jednej z burt i zwolniła do jednej trzeciej, by przyjrzeć się spodziewanym uszkodzeniom. Podniecenie z odnalezienia kolejnego Battlestara i być może rozbitków wzięło górę – nie zauważyła, gdy weszła w zasięg broni pokładowej obiektu. Potężne niebieskie światło, jakie w tym momencie zalało kokpit myśliwca, obezwładniło pilota. Jedynie dzięki odruchowej kontrze na sterach uniknęła kolizji z kolosem. Apollo westchnął, kciukiem przełączył kanał i jakby od niechcenia powiedział: – Galactica, potrzebujemy wsparcia.

więcej »
Tomasz Jadczak | 10.07.2008 | 68686 odsłon | 47 komentarzy

Czy lubicie firmy, które poza dbaniem o własne profity potrafią zaoferować odbiorcy produkt wygodny w użyciu i w przystępnej cenie... a nawet ekologiczny? Jak takich nie lubić :-) Do ich grona z pewnością można zaliczyć szwajcarską firmę Arctic Cooling. Pamiętacie zapewne systemy chłodzenia serii Freezer – to właśnie ta firma jest ich producentem (jak i wielu innych wentylatorów, a także akcesoriów). Ich dewiza to dobrze i tanio. No tak – czyli mamy świetne szwajcarskie czekolady, dobre żółte sery i dobre akcesoria komputerowe. Czy tak rzeczywiście jest w przypadku tytułowej obudowy, która kryje sporo niespodzianek, pokaże niniejszy test.

więcej »
Sebastian Krzeczkowski | 08.10.2008 | 159308 odsłon | 62 komentarze
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było, gdybyście mogli sobie coś kupić, nawet przez chwilę nie zwracając uwagi na cenę? I gdyby ta rzecz okazała się idealna z zupełnie innego powodu, niż to na początku zakładaliście? Tak właśnie przez moment poczuliśmy się podczas testowania zasilaczy, których moc nie zbliża się nawet na moment do tysiąca, czego nie można powiedzieć o cenie. więcej »
Redakcja | 09.12.2011 | 93264 odsłony | 50 komentarzy
W przeciwieństwie do płyt głównych czy kart graficznych zasilacze nie wyglądają na skomplikowane urządzenia: do metalowego prostopadłościanu z jednej strony wchodzi kabel idący od gniazdka, z drugiej wychodzi kilka cieńszych, a na środku kręci się wentylator. Rzeczywiście nie są tak złożone jak inne podzespoły komputera, ale schemat i zasada działania przeciętnego zasilacza i tak mogłyby niejednego przyprawić o zawrót głowy. więcej »
Krzysztof Opacki | 27.05.2010 | 68658 odsłon | 42 komentarze
W kategorii „rzut oka” zwykle przedstawiamy produkty znacznie odbiegające od tych dostępnych na rynku, ciekawe lub występujące w wersjach limitowanych. Nie inaczej jest tym razem – zasilacz Be quiet! StraightPower CM 600 W to właśnie wersja limitowana i dumnie nosi logo znanego serwisu komputerowego PC Games Hardware. Cała obudowa jest pokryta białą, błyszczącą powłoką, a osłonę wentylatora wykonano z drutów w stalowym kolorze. Czy kupując ten zasilacz, klient otrzyma coś więcej niż tylko wyjątkowy wygląd tego bądź co bądź niewdzięcznego z punktu widzenia stylisty elementu komputera? więcej »
Radosław Stanisławski | 11.01.2016 | 51065 odsłon | 22 komentarze

Chieftec SFX-500-GD-C to niewielki zasilacz typu SFX o sporej, jak na jego wielkość, mocy. Ta bowiem wynosi 500 W. Producent zachwala go za pomocą certyfikatu 80 Plus Gold, którym dotąd mogły się pochwalić racze co lepsze modele ATX. Czy taka niewielka konstrukcja zdoła odpowiednio cicho dostarczyć energię potrzebną do zasilenia mocnego zestawu SFF, złożonego z podkręconego Core i5-4690K i karty graficznej Radeon R9 Nano? Sprawdźmy.

więcej »
Filip Straburzyński | 07.02.2009 | 101727 odsłon | 42 komentarze

Komunikacja lotnicza w kryzysie! W ostatnim czasie nasiliły się przypadki sabotażu na samolotach pasażerskich Boeing 747. Niezidentyfikowani sprawcy zakradają się do hangarów i demontują niezbędne elementy konstrukcji i silników. Dotychczasowe straty linii lotniczych nie zostały jeszcze oszacowane, ale zniknęło na pewno już ponad 200 turbin z jednostek napędowych General Electric, 300 Pratt & Whitney i nawet 1000 ton aluminiowego poszycia kadłuba. Rzecznik prasowy Boeinga podejrzewa nieuczciwe praktyki konkurencyjnego Airbusa. Jednak nie udało się złapać żadnych sprawców, by można to było potwierdzić. Kamery na lotniskach zdołały zarejestrować osoby w białych fartuchach opatrzonych napisem „Mistrz chłodzenia” (ang. Cooler Master). Interpol podejrzewa sektę inżynierów związanych najprawdopodobniej z jednym z przedsiębiorstw produkujących sprzęt komputerowy.

Z innych wiadomości: PZPN proponuje przesunięcie Euro na rok 2013? Od jutra nowa linia autobusowa dla VIP-ów relacji Pałac Prezydencki – Kancelaria Premiera. Cooler Master prezentuje nową, niezwykłą obudowę...

więcej »
Łukasz Marek, Filip Straburzyński | 05.01.2012 | 112059 odsłon | 50 komentarzy
Dobrze sytuowani miłośnicy pecetów dzielą się na wielbicieli miniaturyzacji i zwolenników gigantomanii. Pierwsi starają się upchnąć jak najwydajniejszy sprzęt do jak najmniejszej obudowy, którą z dumą stawiają na biurku. Drudzy tworzą zestawy bezkompromisowe, w których wszystko podporządkowane jest wydajności, chłodzeniu podzespołów oraz głośności bez względu na to, ile sprzęt zajmuje miejsca. Preferują obudowy, które często są nawet dwukrotnie droższe od popularnych modeli kart graficznych. Właśnie trafia na rynek Cooler Master Cosmos II, czyli sprzęt, który jest kwintesencją tego podejścia więcej »
Artykułów na stronę
1 2 3 4 5
Aktualności
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Specjalna wersja dla górników. 50
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Takie „uroki” miniaturyzacji. 35
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Aż trudno uwierzyć, że platforma działała tak długo. 8
Chipy tańsze nawet o ponad 50%. 39
Wszyscy chętni mogą już testować nowości. 14
Lenovo przez blisko dwa lata milczało. 21
Czeka nas zalew przecieków i plotek. 49
Smartfony zaraziły inne platformy. 15
Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. 99
Górnicy tym razem (może) nic nie popsują. 24
Trzy produkty do obliczeń. 14
Funkcja już dostępna w kompilacji testowej. 60
Takie „uroki” miniaturyzacji. 35
Najmniejsza stacja robocza na świecie. 11
Wydajne zestawy dla wymagających użytkowników. 11
Sprzęt dla wymagających graczy. 19
Facebook
Ostatnio komentowane