Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Niedziela, 1 października 2017, 20:00

Asus ROG Zephyrus GX501VI – klawiatura, płytka dotykowa, głośniki oraz matryca

Asus ROG Zephyrus GX501VI ma tradycyjną klawiaturę wyspową, wyposażoną w trójstopniowe strefowe podświetlenie RGB, którym można sterować za pomocą oprogramowania Asus Aura.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - AURA

Jej nietypowe ułożenie wynika z tego, że laptop jest bardzo cienki (jak na sprzęt dla graczy o takiej konfiguracji). W typowym miejscu kolidowałaby z układem chłodzenia. Klawiatura pracuje cicho, skok klawiszy jest bardzo płytki, ale punkt aktywacji jest wyczuwalny. Niestety, całość lekko się ugina w środkowej i prawej części.

Wygoda pisania i ogólnie użytkowania klawiatury ściśle zależy od tego, czy uda się przyzwyczaić do tego nietypowego rozwiązania. Autorowi tych słów nie przypadło do gustu, nawet pomimo użycia gumowej podstawki pod nadgarstki, która znacznie zwiększa wygodę pracy przy biurku. Szkoda tylko, że nie można jej przyczepić do komputera na przykład za pomocą magnesów. Ponadto stanowczo odradzamy trzymanie tego laptopa na kolanach (jest to bardzo niewygodne).

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - klawiatura

Niestandardowe umieszczenie klawiatury siłą rzeczy wymusiło przeniesienie płytki dotykowej. Ta znajduje się po prawej stronie klawiatury. Jest mała i gładka. Jest precyzyjna i świetnie reaguje na dotyk, ale zbyt mała szerokość utrudnia wygodną obsługę.

Co ciekawe, Asus zastosował rozwiązanie identyczne z tym, które MSI wykorzystało swego czasu w modelu GT80-Titan, czyli możliwość przemiany płytki dotykowej w blok numeryczny. Można to zrobić przyciskiem. Działa to dobrze, ale wrażenie psuje brak reakcji na nacisk, stąd jest to bardziej ciekawostka niż coś użytecznego.

Płytka dotykowa została wyposażona w mechaniczne przyciski, co jest miłą odmianą od najczęściej stosowanej programowalnej detekcji kliknięcia. Przyciski są bardzo dobre: pracują cicho, są przyjemnie twarde i dobrze reagują na użycie. Niestety, te wszystkie plusy nie ratują płytki dotykowej, która jest po prostu zbyt wąska.

Asus ROG Zephyrus GX501VI został wyposażony w dwa głośniki, umieszczone obok klawiatury/ płytki dotykowej po prawej i lewej stronie. Grają zadziwiająco dobrze, jak na rozmiary laptopa. W brzmieniu przeważają tony średnie i wysokie, a niskich nie ma, co jednak nie jest zaskoczeniem. 

 

Asus ROG Zephyrus GX501VI – matryca

Laptop został wyposażony w matrycę IPS firmy AUO o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Panel B156HAN04.2 jest certyfikowany do działania z techniką G-Sync i jest to pierwsza na rynku matryca IPS montowana w laptopach, która może odświeżać obraz 120 razy na sekundę. Wcześniejsze panele 120-hercowe, które mieliśmy w testach, były zbudowane w technice TN. Ponadto testowany laptop jest wyposażony w czujnik światła, który sam reguluje jasność ekranu zależnie od warunków otoczenia. Testy zostały wykonane przy wyłączonej funkcji.

Panel charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 313,4 cd/m2, a pokrycie palet barw sRGB i Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 83,9% oraz 61,3%. Te liczby nie odbiegają od osiągów co lepszych konstrukcji typu IPS bądź TN spośród tych, które znalazły się w naszym ostatnim porównaniu matryc o przekątnej 15,6 cala. Kontrast wynosi 1281 : 1, co jest bardzo dobrą wartością, a wyświetlana biel jest lekko ochłodzona, bo jej temperatura to 7088 K.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - wykres sRGB

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 313,4 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

83,9%
61,3%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,14 cm/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  1281 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 7088 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,49

7,98

Czas reakcji, ze względu na użycie w wyświetlaczu techniki IPS, nie jest najkrótszy. Przełączanie pomiędzy kolorami: czarny – biały – czarny trwa 24 ms. Jest to wartość typowa dla IPS-ów. W tym przypadku 120-hercowa matryca AUO przegrywa ze 120-hercowymi TN, które schodzą poniżej 10 ms. Co ważne, ze względu na użycie techniki G-Sync panel działa na zasadzie flicker free.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - czas reakcji

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - czas reakcji

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane