Inne
Artykuł
Radosław Stanisławski, Sobota, 6 maja 2017, 20:30

QNAP TS-231P – opis konstrukcji

Pora omówić urządzenie firmy QNAP. Model TS-231P ma biało-szarą obudowę. Konstrukcja zewnętrzna jest wykonana właściwie cała z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Ścianki i front są matowe, a w górnej części zastosowano biały, delikatnie błyszczący, płat plastiku. TS-231P może i nie jest najpiękniejszym urządzeniem sieciowym na rynku, ale naszym zdaniem nie będzie szpecić nowoczesnego biura.

W zestawie dołączono zasilacz sieciowy o mocy 65 W, dwa kable Ethernet, instrukcję szybkiej instalacji oraz komplet śrubek do montażu nośników w tackach (zarówno 2,5-, jak i 3,5-calowych). 

W modelu QNAP TS-231P nośniki montujemy od przodu, za pomocą specjalnych, otwieranych tacek. Po wyjęciu tacki i przykręceniu dysku po prostu wkładamy tackę na swoje miejsce, i gotowe. To rozwiązanie umożliwia szybką wymianę nośnika również w czasie, gdy urządzenie jest włączone (Hot-Swap).

Dostęp do wnętrza obudowy tradycyjnym sposobem, przez odkręcenie obudowy, jest możliwy, ale powoduje to utratę gwarancji. Na tylnym panelu znajduje się bowiem papierowa plomba. To bardzo głupie rozwiązanie, bo łatwo sobie wyobrazić wiele sposobów nieumyślnego uszkodzenia tej plomby, na przykład podczas przesuwania NAS-a w szafce czy podłączania sprzętu z wtyczką USB. 

Na przodzie oprócz tacek znajduje się pięć diod informujących o stanie urządzenia, przycisk zasilania, przycisk do wykonywania szybkiej kopii na podłączony z przodu nośnik USB (albo z nośnika) i złącze USB 3.0. To ostatnie cenimy szczególnie, bo w zastosowaniach domowych łatwy dostęp do niego może się okazać dużą zaletą. Na tyle warto wyróżnić aż dwa złącza Ethernet (przydatne do wzbogacania funkcjonalności urządzenia jako most sieciowy lub do agregacji dwóch łączy kablowych). Są też dwa porty USB 3.0 (łącznie mamy zatem do dyspozycji trzy), gniazdo zasilacza i wentylator o niewielkiej średnicy 70 mm, pracujący z prędkością do 4000 obr./min. Na szczęście wentylator w trakcie testów tak dużą prędkość obrotową osiągał tylko podczas włączania sprzętu, zwykle na kilka sekund. W codziennym użytkowaniu rzadko kiedy przekracza ona 1200 obr./min.

Na bocznej ściance producent umieścił naklejkę z kodem QR, odsyłającym do „inteligentnego” adresu WWW strony, która pozwala odnaleźć urządzenie w sieci lokalnej. To dobre rozwiązanie dla osób, którym nie chce się wpisywać w przeglądarkę start.qnap.com ;)

Wnętrze i konstrukcja 

Płyta główna na pierwszy rzut oka robi wrażenie: wydaje się bardziej zaawansowana od płyty z konkurencyjnego Synology DS216j.

 

Przednia część niewielkiego laminatu zawiera najważniejsze elementy. Pierwszy z nich to dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor ARM Annapurna Labs Alpine AL-212, taktowany z częstotliwością 1700 MHz, nad którym spoczywa całkiem duży radiator, odprowadzający ciepło z układu. Na prawo od procesora widać cztery kości pamięci operacyjnej DDR3 produkcji Microna o łącznej pojemności 1024 MB. Jak nietrudno się domyślić, RAM-u nie można rozbudować. Na szczęście 1024 MB spokojnie wystarczą do codziennego – zarówno domowego, jak i półprofesjonalnego – użytku. 

Na płycie zastosowano także 512 MB pamięci nieulotnej NAND, w której znajduje się system operacyjny i/lub jego składniki. To z pewnością pozytywnie wpłynęło na szybkość działania systemu QNAP-a (konkurencyjna konstrukcja Synology przechowuje system w całości na nośnikach montowanych przez użytkownika). Warto zwrócić też uwagę na dwa przewodowe kontrolery sieciowe Atheros AR8035 i kontroler USB 3.0 EtronTech EJ188H IC. 

 QNAP TS-231P – dane techniczne
Procesor

Annapurna Labs Alpine AL-212, 1700 MHz

32-bitowy, 2 rdzenie/ 2 wątki,

Pamięć 1024 MB DDR3, bez możliwości rozbudowy, 512 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala lub 2 × 2,5 cala
 2 × 10 TB (jeden wolumin, maks. 20 TB)
System operacyjny QNAP QTS 4.3.3
Obsługiwane macierze JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe

CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, FTPS, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, iSCSI (LUN i Target), rsync

Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+ (tylko odczyt) 
Inne ciekawe funkcje

centrum monitoringu (darmowa licencja na dwie kamery, maks. 25), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia dla smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, sprzętowe szyfrowanie, agregacja łącza (2 × LAN), Wake On LAN

Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB
Złącza

1 LAN 10/100/1000 Mb/s
2 USB 3.0 (tył)
1 USB 3.0 (przód)

Wymiary i waga 169 mm × 102 mm × 219 mm, 1,28 kg
Cena

ok. 780 zł

Ocena artykułu:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane