Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Dziedzic, Czwartek, 13 kwietnia 2017, 15:00

Wielu użytkowników komputera boryka się z problemem właściwego doboru rutera pod kątem typowych domowych potrzeb. Prosty, dość tani ruter Wi-Fi AC1200 jest przeznaczony właśnie do typowych zastosowań domowych. Jako jeden z nielicznych jest wyposażony w port WAN Fiber 1 Gb/s. Czy może zastąpić modem operatorski SFP? 

Netis WF2780F – dane techniczne

SoC RTL8197DN
RAM 128 MB
Pamięć flash 16 MB
Przepustowość Wi-Fi 2,4 GHz 300 Mb/s
Przepustowość Wi-Fi 5 GHz 867 Mb/s
Porty 1 × 1 Gb/s WAN Fiber (Moduł SFP), 1 × 1 Gb/s WAN RJ45, 4 × 1 Gb/s LAN RJ45
Wymiary i masa 210 mm × 136 mm × 31 mm, 392 g
Cena 275 zł

 

Konstrukcja obudowy

Netis WF2780F na pierwszy rzut oka raczej nikogo nie zachwyci. Wygląda dość typowo i nudnie. Jednak najważniejsze jest to, że obudowa jest dobrze spasowana i wykończona. Nie ma w niej ostrych krawędzi ani innych niedoróbek. Na górze umieszczono cztery anteny, po dwie na każde pasmo.

Netis WF2780F nie należy do najmniejszych, bo jego wymiary to 210 mm × 136 mm × 31 mm. Mimo to waży dość mało, 396 g. Bez problemu można więc go zamontować na ścianie, w czym pomogą uchwyty na spodzie urządzenia.

Na przednim panelu znajdują się diody LED, które pomogą w szybkim zdiagnozowaniu stanu urządzenia. Każdy port LAN i WAN ma osobną sygnalizację. Diody pozwalają także szybko sprawdzić, czy aktywne są sieci Wi-Fi, które można wyłączyć przyciskiem z tyłu obudowy. Tak więc projekt jest bardzo minimalistyczny, a zarazem praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Tył urządzenia również jest dobrze zaprojektowany. Umieszczono tu między innymi: wejście zasilania, przycisk wyłącznika, cztery porty LAN i jeden WAN typu RJ-45. Towarzyszy im przycisk WPS, dzięki któremu można szybko połączyć urządzenia z siecią (dłuższe przytrzymanie aktywuje funkcję przycisku resetowania), oraz wyłącznik sieci Wi-Fi. Ostatni po prawej stronie jest port WAN Fiber, specjalny port, w którym można umieścić moduł SFP, by korzystać z dostępu przez światłowód. 

Tak wygląda przykładowy moduł SFP, który można umieścić w porcie WAN Fiber.

Zastosowanie modułu światłowodowego SFP

Wielu operatorów oferuje obecnie tak zwany internet światłowodowy, chwaląc się tym, że dostęp do sieci globalnej jest dostarczany właśnie za pomocą światłowodu. Owszem, wszyscy używają światłowodów, niektórzy nawet doprowadzają do domu sygnał za pomocą światłowodów miękkich, natomiast tylko nieliczni na całej drodze przesyłania sygnału korzystają wyłącznie z techniki światłowodowej. W naszym teście jednak najważniejsze jest to, że w każdym z tych przypadków usługodawca zapewnia urządzenia dostępowe. W przypadku City-Net światłowód po przejściu przez modem jest podłączony do rutera przez wejście optyczne SC/APC.

UPC korzysta z systemu HFC: z centrali sygnał jest transmitowany za pomocą przewodów optycznych, a następnie przekształcany na sygnał odpowiedni do przesłania kablami koncentrycznymi (COAX), które zapewniają przepustowość do 250 Mb/s dla indywidualnego klienta. Taki kabel jest doprowadzany do modemu abonenckiego w mieszkaniu, który dostarcza usługodawca.

Sytuacja w Orange jest bardzo podobna, jednak dodatkowo następuje konwersja z kabla koncentrycznego na światłowód miękki w lokalu klienta.

Zdecydowana większość użytkowników nie wykorzysta więc takiego portu WAN Fiber, zwłaszcza że sam moduł SFP nie należy do najtańszych. Nieliczni operatorzy, którzy faktycznie dostarczają do lokalu sygnał za pomocą światłowodu, i tak potrzebują w pełni zarządzalnego urządzenia, za pomocą którego mogliby kontrolować prędkość dostępową zgodnie z wykupioną usługą.

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
SirEwald (2017.04.13, 15:08)
Ocena: 8

0%
'zwłaszcza że sam moduł SFP nie należy do najtańszych'
moduł SFP 1 Gbps na 20 km kosztuje 60 zł netto, a 10 Gbps 350 zł netto - widać mamy inne pojęcie co to jest nienajtańszy
cHunter (2017.04.13, 15:11)
Ocena: 1

0%
Brak portu USB i tego co on przynosi...
Firekage (2017.04.13, 15:33)
Ocena: 0

0%
SirEwald @ 2017.04.13 15:08  Post: 1056844
'zwłaszcza że sam moduł SFP nie należy do najtańszych'
moduł SFP 1 Gbps na 20 km kosztuje 60 zł netto, a 10 Gbps 350 zł netto - widać mamy inne pojęcie co to jest nienajtańszy


Problem w tym, że...właściwie nie wiadomo, jaki SFP będzie z nim pracować poprawnie. Bawiłem się wieloma modułami SFP, wieloma switchami i routerami z SFP. Niestety, ale z doświadczenia wiem, że mix niekoniecznie będzie w ogóle działać. Niedawno nawet miałem u siebie 3, które w ogóle nie chciały pracować z urządzeniami innego producenta...a tylko ze swoimi.
n00b (2017.04.13, 15:41)
Ocena: 12

0%
Czy autor recenzji routera na pewno nie ma wielu innych sieci WiFi w miejscu testu, które mogłyby zakłócić transfery? Mam ten router, mieszkam na wsi,
na konkretnym zadupiu (Madalińskiego, Brzeziny obok Warszawy) i u mnie dwa razy lepsze transfery.
Kenjiro (2017.04.13, 15:47)
Ocena: 1

0%
A tak z innej beczki, nawiązując do technologii fiber. Czy ktoś zna względnie tani modem fiber, który zadziała z Orange Fiber zamiast badziewnego Livebox/Funbox? Router mam swój, ale brakuje mi modemu FTTH (ONT), tylko który z nich zadziała poprawnie?
Firekage (2017.04.13, 16:09)
Ocena: 2

0%
n00b @ 2017.04.13 15:41  Post: 1056853
Czy autor recenzji routera na pewno nie ma wielu innych sieci WiFi w miejscu testu, które mogłyby zakłócić transfery? Mam ten router, mieszkam na wsi,
na konkretnym zadupiu (Madalińskiego, Brzeziny obok Warszawy) i u mnie dwa razy lepsze transfery.


W sumie, wifi analyzer i ustawienie kanału na sztywno, o ile się da.
Szczota (2017.04.13, 16:43)
Ocena: -1

0%
Firekage @ 2017.04.13 15:33  Post: 1056851
SirEwald @ 2017.04.13 15:08  Post: 1056844
'zwłaszcza że sam moduł SFP nie należy do najtańszych'
moduł SFP 1 Gbps na 20 km kosztuje 60 zł netto, a 10 Gbps 350 zł netto - widać mamy inne pojęcie co to jest nienajtańszy


Problem w tym, że...właściwie nie wiadomo, jaki SFP będzie z nim pracować poprawnie. Bawiłem się wieloma modułami SFP, wieloma switchami i routerami z SFP. Niestety, ale z doświadczenia wiem, że mix niekoniecznie będzie w ogóle działać. Niedawno nawet miałem u siebie 3, które w ogóle nie chciały pracować z urządzeniami innego producenta...a tylko ze swoimi.

Wkladki SFP mozna programowac pod danego producenta. Najlepiej zamawiac zaprogramowane na CISCO i wtedy praktycznie wszedzie dzialaja.
Jak to spory dostawca to idzie sie dogadac zeby ID zmienil
Szczota (2017.04.13, 16:44)
Ocena: 0

0%
Kenjiro @ 2017.04.13 15:47  Post: 1056856
A tak z innej beczki, nawiązując do technologii fiber. Czy ktoś zna względnie tani modem fiber, który zadziała z Orange Fiber zamiast badziewnego Livebox/Funbox? Router mam swój, ale brakuje mi modemu FTTH (ONT), tylko który z nich zadziała poprawnie?

Nie da sie zmienic. Chyba ze orange wyrazi na to zgode i admin autoryzuje taki terminal GPON. Generalnie nie da sie tego zalatwic
Marucins (2017.04.13, 17:11)
Ocena: 1

33%
WiFi dla mniej wymagających ale cena... 275 zł, trzyma poziom :)
Szczota (2017.04.13, 17:16)
Ocena: 7

0%
Marucins @ 2017.04.13 17:11  Post: 1056879
WiFi dla mniej wymagających ale cena... 275 zł, trzyma poziom :)

Poszukaj WF2780 jest to to samo ale bez SFP a cena 140zl jest mocno ciekawa
Zaloguj się, by móc komentować
Facebook
Ostatnio komentowane