Karty graficzne
Artykuł
Piotr Gołąb, Piątek, 2 grudnia 2016, 18:30

Watch Dogs 2 – wydajność procesorów

Wyniki procesorów (CPU test) – 1920 × 1080 Ultra

Pierwsza część gry Watch Dogs wymagała dość dużo od zasobów procesora. Rozsądnym minimum (zalecanym jednocześnie przez producenta) był tam czterordzeniowy procesor klasy Core 2 Quad Q8400/Phenom X4. Przy premierze Watch Dogs 2 poprzeczka poszła jeszcze wyżej - teraz jako minimum uznano Intel Core i5-2400S lub AMD FX-6120, a więc odpowiednio cztero- lub sześcio-wątkowy procesor. Czy to oznacza, że rozgrywka na popularnych w naszym kraju procesorach Core i3 lub Phenom-ach II X4 nie będzie możliwa? Aby rozwikłać te i inne wątpliwości sprawdziliśmy kilka popularnych jednostek w naszym miejscu testowym. Przypomnijmy, że nasz test polegał na zjeździe z mostu Bay Bridge w stronę Haum Data Center. 

Najczęstsze spadki wydajności wynikające z możliwości przerobowych procesora zauważyliśmy przy silnym ruchu ulicznym. Szybka jazda autostradami lub mostami w wirtualnym San Francisco potrafi zatrzymać obraz na ułamek sekundy nawet na relatywnie mocnym procesorze. Dzieje się tak najpewniej przez dość ograniczony zasięg rysowania w WD2. Gdy tylko przemieszczamy się bardzo szybko po autostradzie i wyprzedzamy kolejne auta, w oddali doładowują się nowe pojazdy. Te z kolei opisane są pewnymi regułami i algorytmami (m.in dotyczącymi ich sposobu poruszania się), a nagłe doładowanie kolejnych obiektów przy szybkiej jeździe sprawia, że na słabszych procesorach w niektórych sytuacjach tego typu powstają przycięcia obrazu. 

Problem ten obserwowaliśmy w zauważalnym stopniu na każdym procesorze Core i3, AMD FX (z wyjątkiem podkręconego do 5 GHz FX-9590) oraz Phenomie II. Dopiero gdy w płycie głównej znajdował się któryś z testowanych przez nas Core i5 lub Core i7 zacięcia te zdarzały się ekstremalnie rzadko. Na procesorach Core i3-6100, FX-9590, FX-8350 i FX-6350 w pozostałych miejscach (tj. tam, gdzie nie ma zbyt wielu szybko wymijanych samochodów) była naszym zdaniem na akceptowalnym poziomie.

Watch Dogs 2 – jaki procesor potrzebny do zabawy? 

Naszym zdaniem, aby w pełni cieszyć się rozgrywką w Watch Dogs 2 trzeba zaopatrzyć się co najmniej w procesor Core i5 (np. Core i5-6400 lub wyższy). Gra na słabszych jednostkach (np. Intel Core i3-6100, FX-6350 czy FX-8350) jest możliwa, ale obarczona sporą ilością zacięć, które w niektórych miejscach mogą irytować a w innych nie. Posiadacze dwumodułowych FX-4300 czy Phenomów II X4 o grze też mogą raczej zapomnieć. Te procesory w WD2 ledwo sobie dają radę i nawet w mało wymagających miejscach łatwo zaznać na nich klatkowania. O grze w ogóle mogą zapomnieć posiadaczy dwurdzeniowych procesorów klasy Pentium i niższych. Na dwurdzeniowych CPU gra w ogóle się nie uruchamia, podobnie jak w innych wymagających hitach ostatnich miesięcy.

Wyniki procesorów (CPU test) – ile rdzeni potrzebne do Watch Dogs 2? 

Analizując powyższe wyniki warto zwrócić uwagę na fakt, iż najwyższej pozycji uplasował się Intel Core i7-5960X. To ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor, który zwykle w grach wypada znacznie gorzej niż nowszy i wyżej taktowany Core i7-6700K. Watch Dogs 2 jest grą, która jest dość dobrze zoptymalizowaną pod kątem wykorzystania wielu rdzeni/wątków. To nie przypadek. Po włączeniu menadżera zadań nie trudno zobaczyć takie zobrazowanie wykorzystania zasobów procesora (mowa o ośmiowątkowym Core i7-6700K!).

Planowaliśmy przygotować wykres prezentujący wydajność po wyłączeniu kolejnych wątków procesora Core i7-5960X (konfiguracje od 2C/2T aż do 8C/16T z włączoną i wyłączoną funkcją Hyper-Threading). Nasze zapały powstrzymał limit aktywacji gry, który po kilkukrotnej zmianie procesora blokuje dostęp do gry na kilkanaście godzin. Być może wrócimy do tego tematu w przyszłości. Z pewnością możecie spodziewać się też, że Watch Dogs 2 na stale zagości w naszej nowej procedurze testowej procesorów. Gier, które dziś w tak znacznym stopniu wykorzystują potencjał wielu rdzeni/wątków wciąż jest zbyt mało. 

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane