Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Radek Stanisławski, Mateusz Brzostek, Wtorek, 12 lipca 2016, 13:37
Asus ROG Rampage V Edition 10
Cena od 2007.49 zł do 2505.60 zł

Asus ROG Rampage V Edition 10

Płyta Asus Rampage V Edition 10 należy do rodziny ROG (Republic of Gamers), a więc czołowej rodziny płyt tej firmy. Asus wprowadził do oferty model Rampage V Edition 10 właśnie z okazji 10. rocznicy istnienia marki ROG. W założeniu ta konstrukcja miała być produktem kompletnym: miała umożliwiać bardzo mocne podkręcanie przy zachowaniu najlepszych cech użytkowych oraz doskonałego wyposażenia i wyglądu. Poprzedniczce udało się to bardzo dobrze – zobaczymy, czy i tym razem Asus ma powody do zadowolenia.

 

Model Asus ROG Rampage V Edition 10
Format płyty E-ATX
Podstawka LGA2011-v3
Układ logiki Intel X99
Rodzaj pamięci operacyjnej 8 slotów DDR4 (maks. 128 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (2 ×16, 2 ×8, 1 ×4, 1 x2)
Liczba portów mini-PCI Express 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s 
Liczba złączy SATA Express Brak
Liczba złączy M.2 1 M.2
1 Ultra M.2 
Łączność sieciowa

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz do 1300 Mb/s)

Bluetooth 4.0

2 LAN 1000 Mb/s (Intel I218V i I211-AT)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150
Liczba portów USB 3.0/3.1
(panel I/O)

2 USB 3.1 typ A

2 USB 3.1 typ C

4 USB 3.0

Liczba portów USB 2.0 (panel I/O)
Liczba portów USB 3.0 (wnętrze obudowy) 4
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 1
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 10 USB (w tym 6 USB 3.0, 2 USB 3.1 typu A, 2 USB 3.1 typu C, 2 USB 2.0), PS/2, optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 5 audio, przyciski BIOS Flashback i CMOS CLR
Cena ok. 2800 zł

Asus Rampage V Edition 10 to konstrukcja w rozmiarze E-ATX, który jest bardzo popularnym standardem wśród „ekstremalnych” płyt głównych. Dzięki dodatkowym centymetrom w poziomie na laminacie można swobodniej rozmieścić elementy sekcji zasilania, dodatkowe elementy funkcyjne (np. punkty pomiarowe czy przyciski) oraz sloty pamięci DDR4, które w przypadku płyt X99 zwykle są umieszczone po obu stronach podstawki.

Wygląd nowego modelu Asusa dość mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas producent w swoich czołowych konstrukcjach. Kolorowy, ale praktyczny i stonowany styl czerwonych płyt został zastąpiony przez czarne, abstrakcyjne wstawki. Towarzyszą im podświetlane elementy rozłożone na całej powierzchni laminatu. Podświetlane są blokady slotów PCI-E, osłona portów I/O, radiator chipsetu i sekcji audio oraz prawa krawędź. Nie jesteśmy miłośnikami „świecidełek” (choć szanujemy osoby, które lubią ozdabiać swoją obudowę takimi gadżetami), jednak musimy przyznać, że podświetlenie krawędzi wygląda naprawdę nieźle. 

W tak drogiej płycie głównej nie mogło zabraknąć absolutnie kompletnego wyposażenia sieciowego. Nie dziwi więc zestaw Wi-Fi 802.11 ac, wykorzystujący trzy strumienie przestrzenne (3x3) w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Zwolennicy wirtualnej rywalizacji z użyciem kabla do dyspozycji mają aż dwie gigabitowe karty sieciowe firmy Intel (to układy I218V i I211-AT) oraz Bluetooth 4.0.  

 

Układ zasilający jest oparty na ośmiofazowym systemie cyfrowego zasilania PWM. Podobnie jak w Rampage V Extreme, tak i tutaj jego dostawcą jest International Rectifier, choć oznaczenia marki są zakryte. Całości dopełniają zintegrowane mosfety o dużej wydajności prądowej, rzędu 60 A. Radiatory chłodzące tę sekcję są dość duże, choć nie przesadnie. W trakcie pracy ich temperatura jest do przyjęcia. Radiator bezpośrednio nad podstawką procesora jest bardzo blisko ośmiopinowego gniazda zasilania – na szczęście zatrzask jest skierowany na zewnątrz płyty.  

Chipset X99 udostępnia aż 10 portów SATA 6 Gb/s i płyta Asusa korzysta z tej możliwości. Jest tu również złącze U.2 i jedno M.2 (obsługuje nośniki o długości 60 mm, 80 mm i 110 mm). Złącze M.2, U.2 oraz najniższe PCI Express ×16 współdzielą cztery linie PCI-E. Nośniki U.2/M.2 są zatem podłączane bezpośrednio do procesora. Można wykorzystać jednocześnie tylko jedno z tych dwóch złączy, a jeśli w ostatnim slocie PCI-E zostanie zamontowane jakieś urządzenie, to oba złącza szybkich nośników będą nieaktywne. Poniżej chipsetu umieszczono dodatkowo dwa zewnętrzne złącza USB 2.0 i 3.0, jedno złącze do zarządzania oświetleniem, złącza do OC Panelu oraz, oczywiście, złącza wentylatorów.

Sercem układu dźwiękowego „SupremeFX” jest doskonale znany kodek Realtek ALC1150, a towarzyszą mu cenione kondensatory Nichicon Fine Gold oraz dwa wzmacniacze Texas Instruments RC4580. Układ wzmacniacza obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji (300 omów). Producent chwali się tym, że osłonił system audio przed zakłóceniami elektromagnetycznymi za pomocą specjalnej sekcji ekranującej. Systemowi audio towarzyszy oprogramowanie Sonic Studio II z licznymi dodatkami (to m.in. Sonic Radar II, który ma pomagać w grach). 

Wśród dołączonych w zestawie akcesoriów jest też SupremeFX HiFi – montowana w zatoce 5,25" zewnętrzna karta dźwiękowa. Asus zastosował w niej przetworniki Sabre ES9018K2M (DAC) oraz Cirrus Logic CS5361 (ADC), wzmacniacze operacyjne LM4562 i wzmacniacz słuchawkowy TPA6120. Karta ma gniazdo słuchawkowe w rozmiarze 6,3 mm, dwa 3,5-milimetrowe (dla słuchawek i mikrofonu) i pokrętło głośności, za którym kryje się enkoder przyrostowy (nie potencjometr – regulacja głośności jest cyfrowa).

Na panelu I/O jest chyba wszystko, czego potrzeba: aż 10 portów USB różnego rodzaju, dwa złącza RJ45, kompletny zestaw gniazd audio, wyjścia do anten Wi-Fi oraz złącze PS/2, które przydaje się przy ostrym podkręcaniu. 

Ci, którzy często podkręcają sprzęt w zamkniętej obudowie, na pewno docenią obecność przycisku CMOS CLR do przywracania ustawień fabrycznych. Na wypadek kłopotów z którąkolwiek z dwóch kości z BIOS-em (np. w razie zaniku energii podczas wgrywania nowego UEFI) Asus zapewnił rozwiązanie BIOS Flashback, dostępne już od dawna w co lepszych modelach tej marki, które uratowało niejedną płytę główną.

 

W rogu płyty zamontowano przyciski i przełączniki znane z Rampage V Extreme – funkcjonalność tych dwóch płyt w dziedzinie ekstremalnego podkręcania jest niemal identyczna.

Asus nie żałował akcesoriów, w końcu produkt za niemal 3000 zł musi się wyróżniać na tym polu. W zestawie dołączono mieszczący się w zatoce 5,25 cala dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy wysokiej jakości (z gniazdem w rozmiarze 6,3 mm, dwoma 3,5-milimetrowymi oraz pokrętłem głośności), kartę „Fan Expansion” (można do niej podłączyć dodatkowe cztery wentylatory oraz trzy sondy temperatury, do zamocowania w dowolnym miejscu), plastikową ramkę znacznie ułatwiającą montaż procesora (osobną dla Haswella-E i Broadwella-E), pięć kabli SATA, całą masę mostków SLI do każdej konfiguracji, dwie podkładki pod kubki, naklejki i... pendrive ze sterownikami. To miło, że niektórzy producenci płyt głównych budzą się po latach i orientują, że coraz mniej ludzi korzysta z napędów optycznych. Dlaczego tak długo?

Brakuje za to OC Panelu, który częściowo uzasadniał wysoką cenę Rampage V Extreme. Do nowej płyty dołączono nieco zmienioną wersję tego modułu. Bez problemu można wykorzystać starą wersję (konieczna jest aktualizacja oprogramowania układowego), tylko że kupienie samego OC Panelu jest bardzo trudne. Znaleźliśmy go wyłącznie w zagranicznych sklepach, które w dodatku nie informują, czy oferują starą wersję czy nową.

GALERIA UEFI

Program konfiguracyjny UEFI jest niemal klonem narzędzia z modelu Rampage V Extreme. Różni się tylko schematem kolorów oraz dostępnością funkcji pozwalających kontrolować podświetlenie. Użytkownicy przyzwyczajeni do UEFI Asusa łatwo znajdą wszystkie potrzebne opcje. O możliwościach podkręcania więcej przeczytacie na dalszych stronach.

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane