Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek i Radosław Stanisławski, Sobota, 1 lutego 2014, 15:08

Mantle a wydajność procesorów i kart graficznych (tryb wieloosobowy)

Z punktu widzenia graczy w Battlefield 4 najważniejszy jest bez wątpienia tryb wieloosobowy. Po kilku miesiącach od wydania gry już mało kto się bawi w misjach dla pojedynczego gracza. Tutaj spodziewamy się największych wzrostów wydajności, gdyż jak obiecuje AMD, to z mniejszego obciążenia procesora wynika największa część przewagi, jaką daje Mantle. Jak jest w rzeczywistości? Testy wykonaliśmy na mapie Oblężenie Szanghaju w trybie gry 64-osobowej. Najpierw test konfiguracji z procesorem AMD A10-7850K (Kaveri):

Choć to dopiero pierwszy uzyskany przez nas rezultat, to wygląda to co najmniej obiecująco… W komentarzach będziemy informowali o postępie prac nad artykułem.

Testy wydajności z użyciem procesora Intel Core i3-4330 potwierdziły wynik osiągnięty przez konfigurację z jednostką A10-7850K. Wyraźnie widać znaczącą poprawę wydajności.

Sami przecieramy oczy, ale nawet Pentium bardzo skorzystał na wykorzystaniu Mantle. Nie umiemy też na razie wyjaśnić, dlaczego styczniowa aktualizacja do gry Battlefield 4 tak dużo zmieniła, jeśli chodzi o wydajność dwurdzeniowych procesorów współpracujących z kartą graficzną Nvidia GeForce. Niestety, w trybie z włączonym Mantle zaobserwowaliśmy silne zacięcia animacji. Powinno to zostać wyeliminowane w następnym wydaniu sterowników AMD Catalyst.

Wzrost wydajności zestawu z Core i7-4770K zdecydowanie nie jest tak imponujący. Wynika to głównie z tego, że dotarliśmy już do granic możliwości Radeona R9 290X.

Osiągi podkręconego procesora Core i7-4770K @ 4,5 GHz potwierdzają nasze przypuszczenia: dotarliśmy do kresu możliwości Radeona R9 290X.

Wyniki osiągnięte z użyciem procesora Intel Core i5-4670K potwierdzają nasze obserwacje po przetestowaniu Core i7-4770K.

Również układu AMD FX-8350 nie ominęły korzyści z użycia Mantle.

Prosiliście w komentarzach, aby sprawdzić wydajność choćby jednego APU. Oto osiągi najmocniejszej takiej jednostki: AMD A10-7850K z układem graficznym Radeon R7:

Jak widać, w najniższych ustawieniach graficznych gra z użyciem Mantle jest możliwa nawet w trybie wieloosobowym.

Shadow Kings
Ocena artykułu:
Ocen: 48
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Gry online
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
AGDLab.pl
Wśród nowych wymiennych obiektywów Sony G Master znajdują się trzy modele z mocowaniem typu E do matryc pełnoklatkowych: standardowy obiektyw typu zoom 24-70 mm ze stałą maksymalną przysłoną F2,8, obiektyw stałoogniskowy 85 mm F1,4 oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy 70-200 ze stałą maksymalną przysłoną F2,8.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13