Smartfony
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Piątek, 28 czerwca 2013, 08:57

Sony (a wcześniej Sony Ericsson) od dawna zdaje się dobrze wiedzieć, czego oczekują użytkownicy smartfonów średniej klasy, dzięki czemu urządzenia tej marki często znajdują uznanie osób szukających sprzętu o dobrym stosunku jakości do ceny. Czy tak samo będzie w przypadku tegorocznej generacji trochę tańszych telefonów z logo tego japońskiego producenta? Odrobinę światła rzuci na tę kwestię poniższy test smartfona Xperia L, wycenionego na mniej więcej 1100 zł, przez co jest on bezpośrednim rywalem... nieśmiertelnego Samsunga Galaxy S II, który nie chce odejść na emeryturę.

Test smartfona Sony Xperia L – budowa, cena i dane techniczne

Charakterystycznym elementem strategii rozwoju Xperii było to, że czołowy model smartfona danej generacji wyznaczał pewien schemat projektowy, którym podążały wszystkie (albo prawie wszystkie) urządzenia stworzone po nim. Dzięki temu od razu było wiadomo, że Xperie S, P i U są ze sobą „spokrewnione”, a oferta wyglądała dość przejrzyście (choć Xperia T, J czy sola, należące do tego samego „pokolenia”, nie miały już zbyt wspólnego z „eską”). Xperia L wygląda trochę jak pochodna Xperii T, z lekką domieszką Xperii Z (jeśli właśnie się zgubiłeś w tych wszystkich literkach, to uspokajamy: nie jesteś sam).

Skojarzenia z Xperią T (albo Xperią arc, jeśli ktoś ma aż tak dobrą pamięć) narzucają się od razu, głównie z powodu wklęsłej tylnej klapki, wykonanej z bardzo miłego w dotyku tworzywa, które prawie się nie brudzi. Odrobina Xperii Z uwidacznia się w wyglądzie dużego i łatwego do zlokalizowania przycisku blokady urządzenia, który został wstawiony trochę powyżej połowy prawej krawędzi obudowy. I to w sumie tyle nawiązań do wcześniejszych smartfonów Sony, bo reszta bryły została wyraźnie stworzona przez kogoś, komu znudziło się rysowanie na desce kreślarskiej kolejnych prostopadłościanów z zaokrąglonymi rogami (albo przez prawników przestraszonych perspektywą pozwów). Dominują tu ostre kąty, kliny i nietypowe kształty, choć na szczęście nie zapomniano o garści zaokrągleń, dzięki którym sprzęt mimo wszystko leży w dłoni całkiem przyjemnie. Całość wygląda bez wątpienia wyjątkowo i na dodatek została upiększona dużą, świecącą na różne kolory diodą, schowaną pod ekranem, ale ostateczna ocena mocno zależy od gustu, bo trudno o mocniej polaryzujący potencjalnych odbiorców projekt. Poza tym mamy wrażenie, że nastąpił tu lekki przerost formy nad treścią, bo te wszystkie „wygibasy” przydają urządzeniu zbędnych gramów i milimetrów, przez co nie jest ono tak małe, jak mogłoby być, mając ekran o przekątnej 4,3 cala (wystarczy spojrzeć na Motorolę RAZR i). Nie do końca przekonała nas też jakość wykonania tego smartfona: początkowo wydaje się spójny i solidny, ale w praktyce nietrudno ścisnąć go w takim miejscu i w taki sposób, aby zaczął skrzypieć. Krótko mówiąc, nie jest źle; Xperia L może się podobać i można ją polubić, ale gdzieś po drodze zabrakło czasu na zadbanie o szczegóły.

BudowaWyposażenie
Wymiary 128,7 × 65 × 9,7 mm Zakresy (MHz)

GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 850/1700/1900/2100

Masa 137 g GPS/Glonass Tak/Tak
Ekran

4,3 cala, 854 × 480

Bluetooth Tak, 4.0
SoC
(CPU + GPU)
Qualcomm MSM8230
2 × 1 GHz Krait
Adreno 305
HDMI Nie
RAM

1 GB
(778 MB dla aplikacji)

Host USB Tak
Pamięć wbudowana

1,57 GB na aplikacje
4 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat z tyłu: 8 MP, autofokus, LED, filmy HD
z przodu: 0,3 MP, filmy VGA
Pojemność akumulatora 1750 mAh Inne NFC, radio FM, aktywna redukcja szumów

Za każdym razem, gdy wypakowujemy nowy smartfon Sony, po głowach chodzi nam jedno pytanie: jak tym razem będą rozmieszczone przyciski i złącza? Naprawdę nie możemy się nadziwić temu, jak wielką... „kreatywność” wykazują projektanci tej firmy i na ile różnych sposobów można porozstawiać te elementy, bo od jakiegoś czasu trudno znaleźć dwa różne modele Xperii, które miałyby wszystko w tych samych miejscach. Może wynika to z troski o klienta, który dzięki takim zabiegom zawsze po wyjęciu nowej Xperii z pudełka może się poczuć jak mały odkrywca? „Elka” ma wszystkie przyciski na prawym brzegu obudowy: w górnej części jest regulacja głośności, która działa trochę zbyt „gumowo”, pod nią znalazł się duży okrągły „wyłącznik”, a bliżej dołu umieszczono dwupoziomowy spust migawki aparatu. Słuchawki można podpiąć do wyjścia umieszczonego na środku górnego brzegu, a wyjście USB z funkcją On-the-Go trafiło na lewy brzeg.

Akumulator można wymienić samemu bez żadnych problemów i bez wykręcania śrubek, co od pewnego czasu jest zjawiskiem zanikającym w telefonach oraz innych gadżetach. Poza tym po zdjęciu tylnej klapki okazuje się, że fantazja projektantów nie skończyła się po zewnętrznej stronie obudowy, bo w przeciwieństwie do większości smartfonów, aby wyjąć kartę SIM, nie trzeba wyciągać akumulatora, ale by wymienić kartę mikro-SD... już tak. Niby drobiazg, ale trudno się nie zastanowić przez chwilę nad tym, kto mógł coś takiego wymyślić.

Xperia L to bardzo specyficzna słuchawka, którą szybko można pokochać albo znienawidzić. Jej wyjątkowy charakter bez wątpienia przypadnie do gustu osobom, które szukają czegoś świeżego i wyróżniającego się z tłumu, ale pragmatycy i zwolennicy klasycznej elegancji wytkną jej braki w solidności i to, że te wszystkie kliny i skosy niepotrzebnie zwiększają wymiary urządzenia.

Smartfon ten ma obecnie pod maską Androida 4.1 z nakładką bardzo zbliżoną wyglądem i funkcjonalnością do tego, co można było spotkać w Xperii Z czy Xperii T.

Shadow Kings
Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
rops (2013.06.28, 09:19)
Ocena: 1

0%
Ciekawe, że obecnie w testach nie ma ani słowa o jakości rozmów, zasięgu, szybkości transferu danych (często pochodna mocy zasięgu, w 'plej' tam gdzie mieszkam, nokia nigdy nie ma 3G, ZTE zawsze, mediadroid prawie zawsze). Jak z jakością dźwięku na słuchawkach? Jaka jakość dźwięku wbudowanych głośniczków, dzieciak da obejrzeć bajkę w samochodzie (czy nie trzeszczą przy dużej głośności)?

Czy jest funkcja routera WIFI, jeśli tak to jak działa, da się z tego korzystać? Jaki transfer na urządzeniu podłączonym w ten sposób (np. laptopie)?

Naprawdę to nikogo nie interesuje?
Edytowane przez autora (2013.06.28, 09:33)
ozox (2013.06.28, 09:36)
Ocena: 11

0%
Nowy Sony smartfon 2013r a nadal nie ma szans z Samsung Galaxy S2 z 2011r. Nowy SII kosztuje 830zł a tu musimy zapłacić 1100zł :-) (z gorszym ekranem i wydajnością), cena tego powinna być 600-700zł.
focus (2013.06.28, 09:39)

0%
@ rops, na część pytań odpowie Mieszko, ja wypowiem się w niektórych.

Jakość rozmów jest sprawdzana, ale Mieszko o tym nie wspomina w sytuacji gdy jakość wpisuje się w standard - nie odstaje jakoś wyraźnie na plus, ani na minus.

Co do zasięgu - niestety nie udało się nam opracować POWTARZALNEJ procedury, która umożliwiałaby badanie tego parametru.
mozilla007 (2013.06.28, 10:10)
Ocena: 4

0%
ozox @ 2013.06.28 09:36  Post: 668569
Nowy Sony smartfon 2013r a nadal nie ma szans z Samsung Galaxy S2 z 2011r. Nowy SII kosztuje 830zł a tu musimy zapłacić 1100zł :-) (z gorszym ekranem i wydajnością), cena tego powinna być 600-700zł.

Jeszcze na niektórych sklepach są dostępne za 999 zł, ale to już naprawdę ciężko znaleźć i wolał bym wziąć S2, zamiast Sonego.
Dominiko_ (2013.06.28, 10:30)
Ocena: 6

0%
Proszę jeszcze o recenzję Xperii SP :)
miekrzy (2013.06.28, 10:56)

0%
rops @ 2013.06.28 09:19  Post: 668566
Ciekawe, że obecnie w testach nie ma ani słowa o jakości rozmów, zasięgu, szybkości transferu danych (często pochodna mocy zasięgu, w 'plej' tam gdzie mieszkam, nokia nigdy nie ma 3G, ZTE zawsze, mediadroid prawie zawsze). Jak z jakością dźwięku na słuchawkach? Jaka jakość dźwięku wbudowanych głośniczków, dzieciak da obejrzeć bajkę w samochodzie (czy nie trzeszczą przy dużej głośności)?

Czy jest funkcja routera WIFI, jeśli tak to jak działa, da się z tego korzystać? Jaki transfer na urządzeniu podłączonym w ten sposób (np. laptopie)?

Naprawdę to nikogo nie interesuje?


Co do zasięgu i szybkości transferu danych. Spójrz proszę na to jak wygląda środowisko testowe modemów 3G: klik
Niestety nie mamy go pod ręką na stałe, a bez tego nie ma jak przeprowadzić powtarzalnego testu. Te rzeczy zależą od zbyt wielu czynników zewnętrznych i to, że dzisiaj w danym miejscu jakiś telefon wyciąga tyle Mb/s albo ma taką siłę sygnału nie oznacza, ze za tydzień, albo o innej godzinie tego samego dnia będzie to wyglądało tak samo. Już kilka razy podchodziłem do tego tematu i za każdym razem kończyło się mniejszym lub większym fiaskiem. Pozostałe rzeczy, to tak jak wspomniał Tomek: jeśli nie ma nic wspomniane o jakości rozmów, wyjścia słuchawkowego, czy wbudowanego głośnika, to znaczy, że działają jak powinny i nie są ani zaletą, ani wadą danego urządzenia. Choć może faktycznie nie powinienem tego pomijać milczeniem.

A co do routera: już każdy smartfon to ma :P

jimbeam @ 2013.06.28 10:26  Post: 668581
Test ogólnie taki se, pisany chyba na kolanie. Ani słowa o gps, nfc czy odtwarzaniu video.

A jak chciałbyś zrobić powtarzalny test GPS, gdy satelity ciągle się ruszają i wszystko zależy od pogody? Jedyne co mogę powiedzieć to to, że działa i nie ma problemów ze znajdowaniem sygnału. Ot i tyle. A pisanie o odtwarzaniu wideo już dawno przestało mieć sens, skoro tablet za 300 złotych pozwala ci na płynne odtwarzanie 1080p, a zgodność z formatami zapewnia ci prawie dowolny darmowy odtwarzacz z Google Play Store. Czasy, gdy smartfony miały problemy z tym są już dawno za nami.
Edytowane przez autora (2013.06.28, 11:01)
rops (2013.06.28, 11:11)
Ocena: -1

0%
Może chociaż napiszcie czy gps dobrze łapie, bo pamiętam z testów talbetów, że z tym jest różnie
CyberanT (2013.06.28, 11:16)
Ocena: 20

0%
rops @ 2013.06.28 09:19  Post: 668566
Ciekawe, że obecnie w testach nie ma ani słowa o jakości rozmów, zasięgu, szybkości transferu danych (często pochodna mocy zasięgu, w 'plej' tam gdzie mieszkam, nokia nigdy nie ma 3G, ZTE zawsze, mediadroid prawie zawsze).

Bo to bardziej zależy od operatora, przypchania sieci i miejsca w którym się znajdujesz niż od konkretnego modelu telefonu. Żeby to zbadać w PCLAB musieliby stawiać własną stację nadawczą GSM gdzieś w pobliżu i testować... Tak samo jak rozmowy, idą transfery. Mam w chacie łącze 30mb po światłowodzie. Czasem kilkuminutowe filmy fullHD z youtuba ładują się w kilkanaście sek, a wczoraj koło 22 nie mogłem załadować filmiku 320x200. I miałbym to opisać w teście komputera/smartfona czy może dostawcę treści - google, czy operatora od którego mam kabel?

rops @ 2013.06.28 09:19  Post: 668566
Czy jest funkcja routera WIFI, jeśli tak to jak działa, da się z tego korzystać?

to masz w instrukcji. Zresztą w smartfonach na androidzie jest udostępnianie wifi praktycznie zawsze, a transfery... to jak pisałem wyżej. Nie da się miarodajnie porównać w naturalnych warunkach. Bo bardziej zależy to od operatora i aktualnego przypchania sieci...

rops @ 2013.06.28 09:19  Post: 668566
Naprawdę to nikogo nie interesuje?
wszystkich to interesuje, ale to nie te testy :)
vibovit (2013.06.28, 11:47)
Ocena: 6

0%
Trzeszcząca i spasiona obudowa, słaby wyświetlacz, słaby aparat, 1100zł, 2013 rok... z czym do ludzi ;) Naprawdę nie rozumiem żeby po tylu latach wydawać telefony wyraźnie gorsze pod każdym względem od archaicznego, lecz wciąż sprzedawanego SGS2 i jeszcze sprzedawać je drożej.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Gry online
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13