Zestawy komputerowe
Artykuł
Wojciech Zawadzki, Radosław Stanisławski, Czwartek, 26 listopada 2015, 08:17

„Jaki komputer (PC) do gier?” „Jaki komputer za…?” „Jaki procesor: AMD czy Intel?” „Jaka karta graficzna: Nvidia GeForce czy AMD Radeon?” „Jaka płyta główna: Asus, ASRock, Gigabyte czy MSI?” Takie pytania pojawiają się bardzo często na forach dyskusyjnych. Okazuje się bowiem, że komputery stacjonarne (tzw. desktopy) w Polsce wciąż się cieszą dużym zainteresowaniem. Są to w końcu najbardziej uniwersalne urządzenia, które służą nie tylko do gier, przeglądania internetu, odtwarzania filmów i wyświetlania zdjęć (czyli szeroko pojętych multimediów), ale też do zastosowań profesjonalnych, takich jak praca biurowa, rendering, edycja i kompresja filmów. W tej publikacji znajdziecie polecane przez redakcję PCLab.pl zestawy komputerowe w określonych przedziałach cen.

Jaki komputer będzie dobry do gier? A także do domu i biura? Oto polecane zestawy

To przede wszystkim propozycja dla naszych mniej zaawansowanych Czytelników, którzy nie mają czasu i/lub siły na regularną lekturę naszych testów procesorów, kart graficznych, płyt głównych, nośników SSD, dysków twardych itd. Co ważne, to zestawienie tworzone jest wspólnymi siłami wszystkich osób pracujących w naszej redakcji. Niemal wszystkie polecane podzespoły i urządzenia testowaliśmy i opisaliśmy na łamach PCLab.pl lub siostrzanej witryny AGDLab.pl. Każdy polecany przez nas produkt został sprawdzony w działaniu i oceniony przez osobę odpowiedzialną za dany dział. Procesorami zajmuje się Radek Stanisławski, kartami graficznymi i pamięcią masową – Łukasz Marek, myszki i klawiatury testuje Łukasz Pilarczyk, tematy audio to domena Dawida Grzyba, a obudowy i zasilacze to specjalność Wojciecha Zawadzkiego, który koordynuje niniejsze zestawienie i dba o jego aktualność.

Tak, tekst będzie regularnie aktualizowany, o czym będziemy informowali w komentarzach (szczególnie w pierwszym). O dużych aktualizacjach dowiecie się również z naszej strony głównej, gdzie artykuł ponownie zagości w bloczku Artykuły. Niestety, w ostatnich miesiącach kurs dolara jest mało korzystny z punktu widzenia kupujących sprzęt elektroniczny – ceny zauważalnie wzrosły, przez co komputer „za 1800 zł” kosztuje dziś ponad 2200 zł. Większość nowości zapowiedzianych na 2015 rok jest już dostępna. Na rynek trafiły nowe zablokowane procesory Core i5 Skylake ze średniego segmentu oraz jednostki Core i3 również wykorzystujące architekturę Skylake. Spadły też ceny pamięci DDR4.

Osoby planujące zakup nowego komputera powinny też rozważyć, czyby nie zainstalować nowego systemu operacyjnego Windows 10, który jest dostępny za darmo dla posiadaczy licencji na Windows 7 lub Windows 8/8.1. Opracowaliśmy również szczegółowe porównanie wydajności tych systemów.

Jaki komputer do gier kupić? A może do biura/domu?

To zestawienie jest kierowane przede wszystkim do tych, którzy oczekują od swojego peceta głównie wysokiej wydajności w grach. Wybór takiego komputera w większości przypadków jest dobry z jednego powodu: w codziennych zastosowaniach, takich jak przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów, oglądanie zdjęć (w tym ich prosta edycja), rozmowy i wideorozmowy za pośrednictwem sieci, komputery te sprawdzają się idealnie, a co najważniejsze, nawet te z niskiego segmentu zapewnią wygodę użytkowania. Komputer do biura od komputera do gier różni się właściwie tylko kartą graficzną. Dlatego w swoich zestawieniach skupiamy się na sprzęcie dla graczy, gdyż jest on najbardziej uniwersalny. Zawsze jednak zaznaczamy opcje alternatywne dla tych, którzy oczekują nieco wyższej wydajności w codziennych zastosowaniach kosztem osiągów w grach. Co ważne, takie zestawy sprawdzą się też w amatorskiej odmianie zaawansowanych, „profesjonalnych” prac.

Multimedia

Jaki komputer dla profesjonalisty kupić?

To zupełnie inne zastosowania, bardzo specyficzne. Komputer dla grafika pracującego w Photoshopie będzie zupełnie inaczej zbudowany niż zestaw dla osoby zajmującej się montażem wideo. Jeszcze innego sprzętu będzie oczekiwał programista, z innego zadowolony będzie architekt. Dlatego dla tej grupy osób stworzyliśmy osobny dział, w którym zamieszczamy wskazówki, jak zbudować komputer, by jak najlepiej spełniał oczekiwania specjalisty w danej dziedzinie.

Nie wiesz, ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na nowy komputer?

Dla takich osób przygotowaliśmy krótki poradnik na stronie „Jakiego komputera potrzebuję? Ile muszę na niego wydać?”, gdzie udzielamy kilku wskazówek, na co zwrócić uwagę i jaki zestaw spełni poszczególne wymagania.

Cena a jakość

„Cena nie idzie w parze z jakością”. Zwykle jest to prawda, ale często jest tak, że produkty dobrej klasy są tylko nieco droższe od tych najtańszych. W swoim zestawieniu staraliśmy się dobierać komponenty tak, by stosunek jakości i wydajności do ceny był jak najlepszy. Pokazuje to dobór polecanych zasilaczy, kart graficznych oraz płyt głównych. Na bieżąco zbieramy informacje na temat ewentualnych wad urządzeń i jeśli jakieś się pojawią, wówczas taki sprzęt nie będzie miał szans pojawić się w zestawieniu.

Jaki komputer do…

Publikacja podzielona jest na podstrony, na których przedstawiamy polecane zestawy komputerowe w określonej cenie. „Zestaw komputerowy” to dla nas obudowa z komputerem bez monitora oraz urządzeń peryferyjnych. Tym elementom poświęcamy osobne strony. Wybór na przykład myszki czy klawiatury jest bowiem kwestią na tyle indywidualną (jedni wolą duże i ciężkie myszki, inni – małe i lekkie), że błędem byłoby sugerowanie konkretnego modelu do wszystkich zestawów.

Shadow Kings
Ocena artykułu:
Ocen: 196
Zaloguj się, by móc oceniać
focus (2013.05.08, 22:42)

0%
2015.02.10
Aktualizacja zestawów z uwzględnieniem nowych cen. Uwzględniliśmy również nowe nośniki SSD, obudowy i monitory.
Edytowane przez autora (2015.02.11, 07:16)
Loofah (2013.05.08, 22:43)
Ocena: 53

0%
AKTUALIZACJA - wykresy wydajności zostały dodane do zestawów do kwoty 2500.


Chciałem napisać że ten osobnik 'Wojciech Zawadzki' to ja!
Miło mi poinformować, że mój wątek z forum, który napisałem dobre 2 lata temu, który zmieniał się z największego wątku na forum o zestawach w Polsce i chyba jednego z największych na świecie (przynajmniej ja nie spotkałem większego, niestety to był gwóźdź do trumny tamtego wątku - bo aktualizowanie go to była tragedia), w wątek w którym dało się bezproblemowo i bardzo szybko złożyć dosyć dobry zestaw (http://forum.pclab.pl/topic/785647-Zestawy...owicz%C3%B3w/), przerodził się to w ten oto artykuł na stronie głównej PCLaba :)
Jeszcze jak już wspomniano nie wszystko jest.

Kilka słów ode mnie w sprawie samego artykułu:
- brakowało mi trochę czasu by w kilku miejscach poszukać lepszych propozycji - wszystkie te które wybrałem i dobrałem (z pomocą focusa :)) są na pewno dobre i godne polecenia, ale sam czuje że mogłem pominąć kilka dobrych propozycji, czy to w zasilaczach, czy obudowach, czy w płytach głównych - niestety ale przy takiej ilości informacji, produktów, mogłem gdzieś zgubić kilka ciekawych propozycji, jak ktoś widzi gdzieś coś takiego to zachęcam do pisania komentarzy. Przyda się to w późniejszych aktualizacjach
- wybrane i polecane obudowy to tylko część które chciałem zamieścić, ale nie mam pojęcia czy przypadkiem dodanie ich więcej nie spowodowałoby tylko większego zamętu jest wybranych kilka bardzo dobrych z każdego przedziału, każda czymś się charakteryzuje - na pewno każdy coś znajdzie dla siebie.
- dałbym głowę że coś jeszcze chciałem napisać, ale jestem padnięty od pracy nad tym artykułem :)

No to chyba tyle, chciałem jeszcze podziękować za możliwość przeniesienia wątku z forum na stronę główną redakcji PCLab (i chyba onetowi też :D) i rozbudowania go z pomocą ekspertów w jeden kompletny i wielki artykuł, coś co kiedyś chciałem zrobić na forum, ale niestety było to raczej nie możliwe dla jednej osoby. Główną podziękowania dla focusa, który włożył w to ogrom pracy, oraz oczywiście dla reszty zaangażowanych osób, bez których nie byłoby połowy podstron :)
Edytowane przez autora (2013.05.09, 18:30)
SunTzu (2013.05.08, 22:50)
Ocena: 17

0%
@up
Gratulacje :)
Na pierwszy rzut oka widać, kogo to robota. Jeszcze przydałoby się dać 'artykuł' o dyskach twardych, którego nikt 'nie chce' przeczytać. Nie jednemu uratował dane. W sumie przydałoby się poszperać, bo Victoria nie działa na x64 :(
Zdecydowanie wart do przyklejenia podobnie jak ten na główną, bo temat liczę, że zawsze będzie aktualny.

Jaki komputer dla profesjonalisty?

Treść strony...


Ciekawe co się pojawi, są profesjonaliści, którzy korzystają tylko z CPU. Są tacy co muszą mieć GPU i 1 mocny wątek CPU. Są tacy co wystarczy GF, a są tacy co muszą mieć Quadro/Radeona.

Tak skrajne zastosowania praktycznie uniemożliwiają stworzenie uniwersalnej konfiguracji.
Edytowane przez autora (2013.05.08, 22:59)
focus (2013.05.08, 22:51)

0%
SunTzu @ 2013.05.08 22:50  Post: 655621
@up
Gratulacje :)


Jaki komputer dla profesjonalisty?

Treść strony...


Ciekawe co się pojawi, są profesjonaliści, którzy korzystają tylko z CPU. Są tacy co muszą mieć GPU i 1 mocny wątek CPU. Są tacy co wystarczy GF, a są tacy co muszą mieć Quadro/Radeona.

Tak skrajne zastosowania praktycznie uniemożliwiają stworzenie uniwersalnej konfiguracji.

Właśnie dlatego nawet nie będziemy próbowali proponować 'gotowców', a jedynie wskażemy na co warto zwracać uwagę. Nie ukrywam, że liczę na Twoją pomoc ;)
cienislaw (2013.05.08, 23:00)

0%
przecieram oczy ze zdziwienia. NARESZCIE!
FarCry3 (2013.05.08, 23:01)
Ocena: 19

0%
Extra wykresy wydajności w zestawie za 1800 złotych. Czy takie wykresy będą też w pozostałych zestawach?
focus (2013.05.08, 23:02)

0%
FarCry3 @ 2013.05.08 23:01  Post: 655625
Extra wykresy wydajności w zestawie za 1800 złotych. Czy takie wykresy będą też w pozostałych zestawach?

Tak, będą takie wykresy w każdym segmencie cenowym.
bad-wolf (2013.05.08, 23:05)
Ocena: 7

0%
cienislaw @ 2013.05.08 23:00  Post: 655624
przecieram oczy ze zdziwienia. NARESZCIE!

Wreszcie coś co będzie pomocne dla mnie :) Nie będę musiał sam wybierać komponentów :E
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Gry online
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13