Zestawy komputerowe
Artykuł
Michał Sieńczyło, Poniedziałek, 28 listopada 2016, 10:00

Jakie głośniki (kolumny) wybrać?

Skoro zawitałeś na niniejszą stronę, wiesz, że potrzebujesz czegoś, co zagra po podłączeniu do komputera, ale najpewniej postanowiłeś, że słuchawki nie są dla Ciebie. Powodów może być wiele. Nie lubisz, gdy coś uciska Ci głowę? Twoje uszy nie tolerują wetkniętych głęboko silikonowych wkładek? A może po prostu wolisz wirtualną scenę stworzoną przez głośniki albo nie szukasz sprzętu do słuchania muzyki na ulicy. Jesteśmy też świadomi tego, że z poczuciem wygody się nie walczy; trzeba wybrać rozwiązanie adekwatne do własnych potrzeb, a grające pudełka to wcale nie jest – w porównaniu ze słuchawkami – półśrodek. Należy te produkty postrzegać jako alternatywną ścieżkę, która również daje masę frajdy, jeśli tylko wybrany sprzęt zapewnia odpowiednio dobre brzmienie.

Kolumn przeznaczonych do komputera jest sporo mniej niż słuchawek, nie da się też ich podzielić na równie dużą liczbę kategorii, co ułatwia wybór. Do zalet kolumn niewątpliwie należy sposób, w jaki prezentują dźwięk; potrafią wykreować naprawdę wiarygodną, realistyczną przestrzeń przed słuchaczem, o ile osie ich głośników krzyżują się w odpowiednim miejscu, to jest tam, gdzie znajduje się głowa. Oczywistą dodatkową zaletą jest znikome obciążenie dla uszu. Owszem, głośne odtwarzanie w ten sposób muzyki dzień w dzień po wiele godzin też z czasem odbije się na zdrowiu, ale i tak znacznie mniej niż odsłuch za pomocą słuchawek, a wygoda użytkowania kolumn jest bardzo duża.

Pamiętajcie też, że kolumny to nie to samo co głośniki, choć tak właśnie często się je nazywa. Głośnik to przetwornik, element drgający, zamieniający prąd na słyszalną falę akustyczną. Stanowi on element kolumn, a te składają się jeszcze z pudła rezonansowego oraz zwrotnicy, pasywnej lub aktywnej.

Kolumny komputerowe można, ujmując rzecz najprościej, jak tylko się da, podzielić na aktywne oraz pasywne. Te pierwsze to konstrukcje, w których w jednej ze skrzynek został zamontowany wzmacniacz, zatem nie trzeba go kupować oddzielnie. Najczęściej wystarczy je połączyć z kartą dźwiękową umieszczonym w zestawie kablem – i po kłopocie. Te drugie też potrzebują wzmacniacza, ale ten trzeba dokupić. Owszem, można natknąć się na komplet, ale w przypadku tanich modeli to raczej rzadkość. Kolumny komputerowe mają niewielkie rozmiary – są przystosowane do tego, żeby bez większych problemów zmieściły się na biurku, chociaż nie jest to regułą, bo zdarzają się też naprawdę duże.

Dalej kolumny komputerowe dzieli się na zestawy 2.0, 2.1 oraz 5.1. Pierwsza grupa to te, które składają się z pary kolumn aktywnych lub pasywnych. W skład drugiej również wchodzą dwie skrzynki, najczęściej pasywne, które podłącza się do innej, niskotonowej, tzw. subwoofera. Zestawy 5.1 także są zaopatrzone w subwoofer, ale wszystkich kolumn jest sześć, co pozwala wygenerować tzw. dźwięk dookolny (inaczej surround). I to w zasadzie tyle. Są też konstrukcje nietypowe, na przykład dwie aktywne kolumienki, z których jedna pozwala podłączyć aktywny niskotonowiec. O ile w przypadku zestawów 5.1 wybór jest oczywisty (niech zwrócą na nie uwagę ci z Was, którzy szukają brzmienia surround), o tyle ten pomiędzy modelami 2.0 a 2.1 jest nieco trudniejszy. Zazwyczaj dobry sprzęt 2.0 w zupełności wystarczy, ale jego użytkownikom często brakuje niskich tonów, zwłaszcza tym, którzy cenią ich dużą ilość, dlatego przy pierwszej okazji przesiadają się na produkty 2.1. Nie ma tutaj uniwersalnej drogi, niech każdy zadecyduje sam, bo w każdej kategorii znajdzie się kilka dobrych opcji oraz sporo słabych. My polecamy zestawy ze wszystkich trzech grup.

Kolumny (głośniki) w cenie do około 100 zł

W tym przedziale cen znalazł się jeden produkt, na który warto zwrócić uwagę: konstrukcja typu 2.1 polskiej firmy Modecom.

Modecom MC-S1

 

Kolumny (głośniki) w cenie do około 300 zł

W tej cenie znalazł się jeden zestaw 2.0 oraz jeden 2.1.

Genius SP-HF1800A

 

Kolumny (głośniki) w cenie do około 500 zł

W tym przedziale zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kolumny 2.0 firmy Microlab, model SOLO 6C. Ma już status kultowego – to naprawdę dobry produkt o znakomitym stosunku jakości do ceny.

Microlab SOLO 6C

 

Kolumny (głośniki) w cenie do około 600 zł

Jeżeli tylko na biurku znajdzie się odpowiednio dużo miejsca, kolumny SOLO 7C zapewnią wręcz fantastyczny stosunek możliwości do ceny. To również jeden z zestawów niejako wyznaczających poziom, do którego stara się dorównać konkurencja. Gorąco Wam je polecamy, bo są warte każdej wydanej złotówki.

Microlab SOLO 7C

 

Kolumny (głośniki) w cenie do około 1000 zł

W tym przedziale możemy wskazać produkty, na które warto zwrócić uwagę.

Microlab SOLO 9C

 

Kolumny (głośniki) w cenie powyżej 1000 zł

Edifier S730D

 

Kolumny (głośniki) 5.1

Do współpracy z komputerem możemy z czystym sumieniem polecić tylko jeden sprzęt, znakomity zestaw Logitech Z-5500. Niestety, jego miejsce zajął model Z906, który jest znacznie gorszy pod wieloma względami. Dlatego, jeżeli uda się gdzieś znaleźć kultowe „zetki” w dobrym stanie, nie ma się co zastanawiać, bo warto za nie dać nawet blisko tysiąc złotych.

Ocena artykułu:
Ocen: 210
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane