Zestawy komputerowe
Artykuł
Michał Sieńczyło, Poniedziałek, 28 listopada 2016, 10:00

Jaką obudowę wybrać?

Obudowa to jeden z najczęściej oglądanych przez nas elementów komputera, dlatego oprócz praktyczności rozwiązań liczy się jakość wykonania. Najdroższy uwzględniony w naszych propozycjach model kosztuje niecałe 550 zł. Powyżej tej kwoty różnice w jakości nie będą warte dopłaty – zwłaszcza w przypadku domowego komputera.

Wszystkie obudowy w zestawieniu mają zasilacz montowany na dole. Umożliwia to lepsze rozmieszczenie kabli. Pożądane jest również przynajmniej jedno złącze USB 3.0 na przodzie. Warto dokładnie się zapoznać z parametrami obudowy. Jej wymiary powiedzą, czy sprzęt zmieści się w przeznaczonym dla niego miejscu. Złącza powiedzą z kolei, ile urządzeń będzie można podłączyć z przodu (z tyłu są dostępne porty w płycie głównej). Wiedza o maksymalnej wysokości radiatora procesora (CPU) czy maksymalnej długości karty graficznej (GPU) pozwoli uniknąć zakupu zbyt dużych części. Waga mówi co nieco o solidności, chociaż jest to tylko jeden z czynników – innym jest na przykład jakość blach.
 

Jaka obudowa do 150 zł

Zalman Z1

Zalman Z1

 

Wymiary: 457 mm × 432 mm × 199 mm
Złącza: 1 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0
Wentylatory: 2 × 120 mm
Maks. wysokość radiatora CPU: 168 mm
Maksymalna długość GPU: 360 mm
Waga: 6 kg
Cena: ok. 130 zł

Najtańsza sensowna obudowa, Zalman Z1, kosztuje trochę ponad 100 zł, a jest daleka od tandety. To dobrze zaprojektowana, niedroga konstrukcja. Przetłoczenia po bokach to jeden z powodów, dla których jest bardzo stabilna – nie wpada w drgania. Dołączone dwa wentylatory w tym przedziale cen też sprawiają, że jest to atrakcyjny produkt. Zadbano również o takie drobiazgi jak filtr przeciwkurzowy w miejscu przeznaczonym do zamontowania zasilacza. Montaż dysków i napędów nie wymaga narzędzi, kable zaś można poprowadzić według uznania. Wyłamywane śledzie PCI można uznać za wadę, lecz to już zależy od użytkownika.

 

Najlepsza obudowa do 200 zł

Zalman Z3 Plus

Zalman Z3 Plus

 

Wymiary: 465 mm × 430 mm × 192 mm
Złącza: 1 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0
Wentylatory: 4 × 120 mm
Maksymalna wysokość radiatora CPU: 162 mm
Maksymalna długość GPU: 360 mm
Waga: 6 kg
Cena: ok. 180 zł

Przednie złącza USB w obudowie Zalman Z3 Plus umieszczono na górnej ściance, czyli w wygodnym miejscu, często wybieranym przez projektantów. To świetnie wykonana konstrukcja z aż czterema wentylatorami w zestawie. Wersja Plus ma również okno z lewej strony, pozwalające rozkoszować się widokiem podzespołów. Zalman Z3 Plus pozwala wybrać sposób poprowadzenia kabli, jak i zastosować chłodzenie cieczą (ma przepusty na węże). W zestawie nie pożałowano filtrów przeciwkurzowych i akcesoriów. Na minus liczymy wyłamywane śledzie i błyszczący plastik na przednim panelu, na którym łatwo pozostawić odciski palców.

 

 

Najlepsza obudowa do 250 zł

SilentiumPC Aquarius X70W

SilentiumPC Aquarius X70W

 

Wymiary: 508 mm × 474 mm × 230 mm
Złącza: 2 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0
Wentylatory: 3 × 120 mm
Maksymalna wysokość radiatora CPU: 175 mm
Maksymalna długość GPU: 415 mm
Waga: 6,8 kg
Cena: ok. 250 zł

SilentiumPC Aquarius X70W ma elegancki wygląd i ciekawe rozwiązania w środku, między innymi sposób montowania nośników danych. To niekrzykliwa obudowa o przemyślanej konstrukcji. Zapewnia dużo miejsca na ułożenie kabli zgodnie z upodobaniami, a do tego trzy duże i ciche wentylatory o średnicy 120 mm oraz możliwość zamontowania wielu dalszych. Po zamontowaniu nośników pozostaje miejsce na przepływ powietrza zasysanego od przodu. Spokojnie zmieści się tu wysoki układ chłodzenia procesora i bardzo długa, wydajna karta graficzna. Montaż SSD to czysta przyjemność.

 

 

Najlepsza obudowa do 300 zł

Corsair 300R

Corsair Carbide 300R

 

Wymiary: 485 mm × 450 mm × 211 mm
Złącza: 2 × USB 3.0
Wentylatory: 1 × 140 mm + 1 × 120 mm
Maksymalna wysokość radiatora CPU: 170 mm
Maksymalna długość GPU: 450 mm
Waga: 7,2 kg
Cena: ok. 285 zł

Model Corsair Carbide 300R jest dostępny już od dłuższego czasu i nadal jest to świetny wybór w tym przedziale cen. To elegancka konstrukcja z plastikowym przodem, stylizowanym na szczotkowane aluminium. Pozwala stworzyć porządny system wentylacji. Umożliwia zamontowanie aż siedmiu wentylatorów, wliczając w to dwa umieszczone w fabrycznej konfiguracji. Zmieszczą się tu niebotycznie długie karty graficzne. Gumowe nóżki doskonale wywiązują się ze swojego zadania. Nie zabrakło też filtrów przeciwkurzowych. Ich rozmieszczenie jest przemyślane, zwłaszcza w okolicy zasilacza i przednich wentylatorów. Całość jest wykonana bardzo solidnie, o czym świadczy również zamocowanie przedniego panelu na metalowych zaczepach. 

 

Najlepsza obudowa do 500 zł

Fractal Design Define R5 Blackout

Fractal Design Define R5 Blackout

 

Wymiary: 531 mm × 462 mm × 232 mm
Złącza: 2 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0
Wentylatory: 2 × 140 mm
Maksymalna wysokość radiatora CPU: 180 mm
Maksymalna długość GPU: 440 mm
Waga: 11,2 kg
Cena: ok. 455 zł

Na usta cisną się słowa: dyskretna elegancja. Fractal Design Define R5 Blackout ma z przodu jednolity panel. Powietrze wpada do obudowy przez otwory po bokach panelu. To piękna konstrukcja zbudowana w minimalistycznym stylu. Obudowa jest dostępna w trzech wariantach kolorystycznych. Czarna odmiana ma kontrastujące z resztą białe śledzie i elementy wnętrza, biała – odwrotnie. Jest jeszcze wersja Titanium – czarna, z innym panelem przednim, i droższy od niej o mniej więcej 30 zł wariant z oknem. Przód obudowy jest zasłonięty panelem z zawiasem, zamykanym na magnes i wyciszonym matą. Powietrze przepływa przez użebrowane paski po bokach. Sposób zarządzania przewodami i inne opcje konfiguracji wnętrza są dobrze pomyślane. Tej obudowie nie można odmówić solidności. Projektantów należy pochwalić także za jej wyciszenie specjalnymi matami. To jednak ma skutek uboczny: świetne wyciszenie oznacza nieco wyższą temperaturę działania podzespołów i rekordowo duży ciężar konstrukcji.Najlepsza obudowa do 550 zł

Corsair Obsidian 750D

Corsair Obsidian 750D

 

Wymiary: 559 mm × 546 mm × 237 mm
Złącza: 2 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0
Wentylatory: 3 × 140 mm
Maksymalna wysokość radiatora CPU: 170 mm
Maksymalna długość GPU: 450 mm
Waga: 10 kg
Cena: ok. 520 zł

Corsair Obsidian 750D to niemalże strzał w dziesiątkę. Gdyby jeszcze miał złącza na górze zamiast z przodu... Ale to już kwestia upodobań. To obudowa nieco większa od Define, chociaż lżejsza. Zastosowano w niej podobne pomysły. Przód jest zasłonięty jednolitym metalowym panelem. Powietrze jest zasysane przez wentylatory na przodzie szczelinami wokół panelu. Otwory do zamontowania dodatkowych wentylatorów z boku i na górze obudowy elegancko zasłonięto. W środku zastosowano ciekawe rozwiązania, zapewniające wygodny montaż podzespołów, i wygospodarowano wystarczająco dużo miejsca na kable.

Ocena artykułu:
Ocen: 210
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane