Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Brzozowski, Środa, 11 lipca 2012, 08:00
...trochę lepiej lub trochę gorzej. Jednak w tym przypadku ważne jest to, jak co komu wychodzi. W szranki stanęło osiem zaawansowanych modeli wyposażonych w obiektywy zapewniające duże zbliżenie i szeroki kąt. Prawie wszystkie to następcy produktów przetestowanych rok temu. Niestety, na plus zmieniło się niewiele: nadal bardzo trudno kupić aparat, który zamiast epatować liczbą megapikseli, funkcji i krotnością zoomu, zapewniałby przyzwoitą jakość obrazu.

Wstęp i założenia

Od lat między producentami aparatów fotograficznych trwa wyścig zbrojeń: kto przekroczy kolejną barierę w postaci liczby megapikseli, kto zrobi aparat z większym zoomem, kto doda więcej funkcji w oprogramowaniu. Wyścig ten nie oznacza, niestety, pogoni za jakością obrazu, wręcz przeciwnie: zdjęcia pochodzące z tych aparatów są coraz gorsze. Fizyki nie da się oszukać: im więcej pikseli na malutkiej matrycy, tym większe zakłócenia obrazu, im większy zakres powiększenia, tym ciemniejszy obiektyw i tym więcej problemów optycznych. Funkcje dostępne w menu może i są ciekawe, ale powoli przejadają się użytkownikom, zwłaszcza że to samo można zrobić szybciej, lepiej i łatwiej, korzystając z komputera. O funkcjach dodatkowych przeczytacie na jednej ze stron naszego wcześniejszego artykułu, a na innej znajdziecie nadal aktualny poradnik wyboru cyfrówki, z którego dowiecie się, na które parametry i funkcje zwracać uwagę, a które są jedynie marketingowym bełkotem.

Matryca typowego kompaktu cyfrowego leżąca na matrycy APS-C, która z kolei spoczywa na karcie Compact Flash.
Tak, naprawdę jest taka malutka

Planując tegoroczny test, postanowiliśmy wybrać aparaty z kategorii cieszącej się największą popularnością w sklepach w okresie przedwakacyjnym, czyli zaawansowane kompakty z dużym zoomem. Kryteria doboru były następujące:

 • cena 800–1300 zł
 • najkrótsza ogniskowa nieprzekraczająca 25 mm
 • zoom powyżej 10×
 • kieszonkowy rozmiar.

Ponieważ w tym zakresie cenowym większość producentów oferuje dwa aparaty zbliżone konstrukcyjnie, ale różniące się ceną (jeden zwykle kosztuje 800–1000 zł, a drugi 1000–1300 zł), zamierzaliśmy przetestować więcej urządzeń. Niestety, z różnych przyczyn plany spaliły na panewce. Canon SX240 HS różni się od przetestowanego SX260 HS jedynie ceną i brakiem GPS-a, nie było więc sensu go testować. Ponadto w stawce miały się znaleźć następujące aparaty spełniające nasze kryteria:

 • Olympus SH-25MR
 • Fuji Finepix F660EXR i F770EXR
 • Sony HX7V
 • Panasonic DMC-TZ25
 • Pentax Optio VS20
 • Ricoh CX6.

Co dostajemy w tej cenie? Właściwie wszystko. Funkcje 3D, panoramy, selektywny kolor, efekty w rodzaju sepii czy lomo są dostępne w każdym z urządzeń. Dopłaty wymagają takie funkcje, jak filmowanie z podwyższoną prędkością, tryby półautomatyczne i ręczny oraz GPS. Za nieco ponad tysiąc złotych można mieć aparat ze wszystkim, co istotne (Canon SX240 HS), większy wydatek to już tylko przysparzanie radości producentowi. Niestety, żaden z aparatów nie obsługuje formatu zapisu RAW, o którym przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule.

Tryb selektywnego koloru w Sony HX10V

Procedura testowa

Procedura testowa i sposób odczytania wyników testu przypominają zeszłoroczne. Dla przypomnienia:

 • wszystkie zdjęcia były robione z automatycznym balansem bieli;
 • zdjęcia plenerowe zostały wykonane z wykorzystaniem najniższej czułości;
 • zdjęcia w studio zostały wykonane przy użyciu statywu, w miarę możliwości przy wyłączonej stabilizacji, w ustawieniach automatycznych (zaprezentowane kadry to kolejno: najniższe ISO, ISO 200 i 800 oraz najwyższa czułość);
 • test flesza został przeprowadzony w garażu, po ciemku, na najkrótszej ogniskowej, w ustawieniach automatycznych, dzięki czemu wiemy, jak aparat radzi sobie z ostrzeniem w ciemności, z balansem bieli i naświetleniem sceny oraz jak zachowuje się automatyka podczas dobierania optymalnej kombinacji czasu naświetlania, czułości i siły błysku;
 • test nocny został wykonany na warszawskiej starówce w ustawieniach automatycznych i przy wyłączonym fleszu; z tego testu dowiecie się, jak aparat poradzi sobie w fotografowaniu nocą;
 • wielkość i jakość zdjęć zostały ustawione na maksimum, efekty specjalne były wyłączone, a opcje wpływające na wygląd obrazu, takie jak ostrość, nasycenie i kontrast – pozostawione w pozycji neutralnej.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Mich486 (2012.07.11, 08:12)
Ocena: 4

0%
Zrobilibyście test zaawansowanych kompaktów bez mega zooma.
Hashi (2012.07.11, 08:20)
Ocena: -1

0%
Jedyny kompakt który zrobił na mnie ostatnio wrażenie to RX100 (tyle ze cena będzie kosmiczna):
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=15113&p=1
emgieb (2012.07.11, 08:29)
Ocena: 4

0%
Zrobimy, spokojna głowa :) Zwłaszcza, że lada chwila ma pojawić się następca Lumixa LX5 i pokazał się Samsung EX2F. Ale na wakacje bardziej uniwersalne dla większości odbiorców są raczej niestety takie kompakty jak przedstawione.
djtomas (2012.07.11, 08:37)
Ocena: 5

0%
ciekawi mnie to jak wypadają aparaty wbudowane w telefon w porównaniu z takimi cyfrówkami, chodzi mi o telefony z 8MP aparatami i dobrą jakością zdjęć jak na telefon

mówię oczywiście o porównaniu w łatwych warunkach, czyli zdjęcia na zewnątrz przy bdb oświetleniu

ZIB2000 (2012.07.11, 08:43)
Ocena: -1

0%
małe pytanko - czy któryś z tych aparatów pozwala na ciągłe fotografowanie po wciśnięciu spustu aż do zapełnienia karty/padnięcia baterii?(a nie tylko klasyczne zdjęcie seryjne w ilości powiedzmy 10 sztuk i koniec)
zy któryś z nich pozwala na ustawienie momentu wyzwolenia flasha?

ps.video panasonica najlepsze ale tu ilość klatek robi swoje - sony najwyraźniej ale widać że z prędkością sobie nie radzi - trzeba było wziąć wyższy model - on ma 50 klatek/s

czy mi się wydaje czy coolpix s pozwala aż na 3 minuty naświetlania?super sprawa

zmieniłbym na coś mojego H20 bo brak mu paru ciekawych efektów a nie chce mi się ślęczeć nad obróbką
Hel1os (2012.07.11, 08:50)
Ocena: 1

0%
Interesującą funkcją, która może przeważyć o wyższości HX10V nad SX260 HS są zdjęcia panoramiczne (Sweep Panorama). Testowałem to na HX20V i efekty są znakomite.
emgieb (2012.07.11, 08:51)
Ocena: 0

0%
@djtomas: zajrzyj do zeszłorocznego testu, specjalnie zrobiłem tam porównanie.
@ZIB2000: większość ma bufor na kilkanaście zdjęć strzelania seryjnego, poza tym weź pod uwagę prędkość karty - 10 fps przy JPG-ach po 5 MB, to jest 50 MB/s i to zapisu... Momentu wyzwolenia, w sensie - pierwsza/ostatnia kurtyna migawki? Nie przyglądałem się, ale przypuszczam, że jeżeli któryś w ogóle, to najwyżej Canon - on miał najwięcej opcji dla użytkownika. Ale wątpię.
@Hel1os: a można też pobrać darmowy Microsoft ICE i to samo zrobić w kompie ;]
gambiting (2012.07.11, 09:52)
Ocena: 1

0%
Z kompaktów z super zoomem brakło mi Sony HX100V. Niby cena taka,że można by już kupić podstawową lustrzankę + obiektyw, ale odpłaca się łatwością obsługi, świetną jakością zdjęć oraz filmów no i 30x zoomem.
ALTON (2012.07.11, 10:40)
Ocena: 0

0%
Ostatnio sprzedałem aparat SONY DSC-HX9V. Zupełnie nieergonomiczne menu. Jakość zdjęć też przeciętna mimo wyśrubowanych parametrów. Plus za obiektyw szerokokątny i rewelacyjną jakość filmów w 1080p 50k MTS. Powiedziałbym, że sprawował się lepiej jako kamera niż aparat.
Adi-C (2012.07.11, 11:04)
Ocena: 3

0%
Oho, kolejny test aparatów na pclabie... Ciekawe czy komcie będzie się czytać tak fajnie jak ostatnim razem :E
http://pclab.pl/kom54808--0.html
'dzie jes fudżi?!'
'dzie je jakaś luszczanka do poruwnania!'
'co to za zdjencia wogule!'
'Nic siem nie znacie amatory jedne, moja babcia robi lepsze testy!11'
'co to za pani f gararzu, gdzie som gumaki??'
itp itd :E
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane