Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Sobota, 19 listopada 2011, 12:00

Ultra OS

System Ultra OS to najbardziej oryginalny element Xtreamera. O tym oprogramowaniu można by napisać bardzo wiele. Testowana przez nas wersja została określona jako Xtreamer Ultra OS – Everest 1.0 i wykorzystywała jądro 2.6.35-27. Podstawowym menedżerem plików w Ultra OS jest Nautilus, działający w środowisku Gnome, zresztą całość oparto na Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, dzięki czemu Xtreamer może korzystać z Ubuntu Software Center.

 

Efektowne animacje okienek przy poruszaniu nimi

 

Efekt „geenie” podczas minimalizowania okienek

 

Interfejs Ultra OS w dużej mierze naśladuje interfejs użytkownika systemu Mac OS – i robi to całkiem nieźle. Tak samo jak w Mac OS X na górze ekranu znajduje się stały, szary pasek zadań, którego zawartość zmienia się w zależności od treści aktywnego okna. Na dole ekranu umieszczono pasek typu dok, który powiększa się po nakierowaniu na niego wskaźnika myszki w identyczny sposób jak w komputerach Mac OS X. Nawet niektóre ikonki są niemal identyczne, czego przykładem jest Files, bezpośrednio wzorowana na typowej dla Apple'a Finder. Po lewej stronie ekranu umieszczono dodatkowy dok, zawierający skróty do popularnych witryn internetowych. W zestawie tym znajdują się skróty do forum Xtreamera, Facebooka, YouTube'a, Grooveshark, Gmaila, Wikipedii, Last.fm i Flickra.

 

 

Aplikacje w dolnym doku to kolejno: Firefox, Chromium, Nautilus, Pidgin, Postler, Skype, Rhythmbox, Cheese Webcam Booth, Eye of Gnome, narzędzie do tworzenia zrzutów ekranowych, Simple Scan, gedit, Calculator, TeamViewer 6, Terminal i Control Center. Zainstalowanych programów jest znacznie więcej i są one dostępne w rozwijanych menu.

 

 

Domyślny zestaw kolorystyczny to „szary”, również wzorowany na Mac OS X. Nawet przyciski zamykania/minimalizowania okienek oraz wskaźnik oczekiwania są identyczne, tylko inaczej rozmieszczone. W efekcie dostarczony z Xtreamerem system jest dosyć ładny, przystępny w użytkowaniu i gotowy do użycia już w chwilę po rozpakowaniu i podłączeniu sprzętu. Oznacza to też, że kupując Xtreamer Ultra, dostaje się gotowy komputer z całkiem fajnym systemem operacyjnym, którego łatwość obsługi sprawia, że nauczenie się jej zajmie niewiele czasu, nawet początkującym (choć rozumnym) użytkownikom. System też nie sprawia praktycznie żadnych trudności. O ile nie da się w nim uruchomić wielu aplikacji typowych dla Windows, to do multimediów, przeglądania internetu i pracy biurowej w zupełności się nadaje.

 

Niestety, często coś nie działało tak, jak powinno

 

Niestety, bardzo niewiele da się zrobić za pomocą dostarczonego w zestawie pilota. Szkoda, że producent nie zaprogramował części przycisków tak, by były użyteczne nawet wtedy, gdy nie jest włączony XBMC. Naszym zdaniem nic nie stało na przeszkodzie, by poszczególnym przyciskom przyporządkować wybrane programy lub choćby jakieś funkcje przeglądarki internetowej, co byłoby bardzo przydatne w razie rozładowania się bezprzewodowej klawiaturki.

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane