Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Sobota, 19 listopada 2011, 12:00

XBMC

W niniejszym artykule nie będziemy opisywać wszystkich szczegółów XBMC, gdyż już niebawem opublikujemy inny, poświęcony właśnie temu systemowi. Zastosowany w Xtreamerze XBMC nie odbiega od tego, który można pobrać z internetu. Wyjaśnimy tylko, że jest to zaawansowany program do odtwarzania multimediów z funkcjami biblioteki multimedialnej z okładkami i informacjami na temat plików, pobieranymi z sieci. XBMC obsługuje też system wtyczek oraz pozwala pobierać i tworzyć skórki, które umożliwiają całkowitą zmianę interfejsu użytkownika. Prezentowane zrzuty ekranowe dotyczą domyślnej skórki – Confluence.

 

Ekran główny XBMC – skórka podstawowa

 

XBMC obsługuje liczne wtyczki dodatkowych witryn

 

Obsługa dodatkowych witryn (na zrzucie powyżej jest to YouTube) nie jest tak atrakcyjnie przygotowana jak w Boxee

 

XBMC i dodatkowe programy

 

Dział ustawień XBMC jest ogromny

 

W skrócie rzecz ujmując, XBMC jest świetnym, atrakcyjnie wyglądającym, dość dobrym z punktu widzenia ergonomii i bardzo uniwersalnym odtwarzaczem multimediów, przystosowanym do współpracy z dużymi ekranami umieszczonymi w dużej odległości i do obsługi za pomocą pilota. Pod względem interfejsu użytkownika i możliwości przebija on praktycznie wszystkie pudełkowe odtwarzacze oparte na uniwersalnych platformach. XBMC nie jest, oczywiście, pozbawiony błędów i często bywa tak, że poszczególne wtyczki okresowo nie działają ze względu na zmiany w funkcjach serwisów, które obsługują, ale mimo to korzystanie z XBMC to głównie przyjemność.

 

Ustawienia podstawowej skórki XBMC – Confluence

 

Moduł pogody w XBMC – dużo ładniejszy niż w zdecydowanej większości odtwarzaczy multimedialnych

 

Klawiatura ekranowa w XBMC też jest ładna

 

Menu ekranowe w XBMC wysuwa się u góry. Szkoda, że przyciski na pilocie, takie jak te do zmiany napisów czy ścieżki audio, nie zostały odpowiednio przypisane – niektóre czynności wymagają sięgnięcia do menu ekranowego

 

Biblioteka XBMC jest jedną z największych zalet tego oprogramowania

 

Sposobów przeglądania multimediów jest wiele

 

Widok plakatów w bibliotece multimediów XBMC

 

Okładki i opisy filmów pobrane automatycznie z internetu. W tle – fanart

 

Widok typu lista z opisem

 

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane