Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Sobota, 19 listopada 2011, 12:00

Pierwsze uruchomienie

Xtreamer bez dodatków jest tylko uniwersalnym komputerem typu HTPC. Jak każdy komputer PC wymaga zainstalowania systemu operacyjnego, by faktycznie można było z niego korzystać. W przeciwnym razie można co najwyżej wejść do BIOS-u.

 

Po prostu pecet

 

 

Mimo braku płyt CD i DVD w opakowaniu odpowiedni system operacyjny został dostarczony. Znalazł się on na pendrajwie, po którego podłączeniu – a następnie zrestartowaniu urządzenia – oczom ukazuje się menu wyboru systemu. Oczywiście, możliwe jest też uruchomienie innego systemu, tak jak w dowolnym komputerze PC. System może być też uruchamiany z dysku twardego lub nośnika SSD w formacie 2,5 cala, co pozwala skrócić czas potrzebny urządzeniu na osiągnięcie gotowości do działania.

 

 

Ekran wyboru systemu

 

Dostarczony w zestawie pendrajw zapewnia kilka w pewnym sensie dublujących się opcji. Domyślnym wyborem jest Ultra OS – system operacyjny opracowany na podstawie Ubuntu, specjalnie zoptymalizowany pod kątem Xtreamera, a ponadto wyposażony w programy, które producent uznał za przydatne w tego typu sprzęcie. Wybranie Ultra OS jest zalecane, gdy użytkownik chce korzystać z HTPC jako komputera stacjonarnego.

 

 

Zalecanym trybem przeglądania multimediów jest XBMC. Jest on oparty na popularnej aplikacji do odtwarzania multimediów, uruchamianej z poziomu Ultra OS. Należy jednak zaznaczyć, że wskazanie XBMC w momencie wybierania systemu powoduje załadowanie innej kopii Ultra OS, dodatkowo zoptymalizowanej właśnie pod kątem XBMC. Producent wprost informuje, że nie może obiecać równie dobrego działania multimediów na XBMC uruchomionym przez użytkownika z poziomu zwykłego Ultra OS.

 

 

Alternatywną do XBMC opcją jest Boxee, który także służy do odtwarzania multimediów, ale dodatkowo ma zaimplementowany bardzo wygodny dostęp do wielu serwisów multimedialnych i społecznościowych. Z całą pewnością znajdzie się wiele osób, które wybiorą Boxee zamiast XBMC jako narzędzie do odtwarzania filmów.

Czwartym trybem na liście jest FreeNAS, który pozwala błyskawicznie stworzyć z Xtreamera wydajny i bardzo zaawansowany NAS. Ponieważ jest to samodzielny system operacyjny, uruchamia się on bez Ultra OS. FreeNAS już testowaliśmy na łamach PCLab.pl i nie mamy wątpliwości, że umieszczenie tego programu na nośniku dostarczonym ze sprzętem było dobrym pomysłem.

Ostatni z trybów pozwala samodzielnie zainstalować system Windows, o ile użytkownik posiada licencję i nośnik z tym oprogramowaniem. Ta możliwość spodoba się wszystkim tym, którzy chcieliby Xtreamer traktować jako zwykły komputer i przedkładają „okienka” nad Linuksa.

Spodobało nam się to, że każdorazowo wybrany system staje się domyślną opcją przy następnym uruchomieniu Xtreamera. Dzięki temu, jeśli regularnie używa się go głównie jako Boxee, nie trzeba „polować” na odpowiedni moment, aby wskazać system, którego chce się użyć.

Niezależnie od wybranego trybu komputer obsługuje się za pomocą pilota i bezprzewodowej klawiatury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do niego także zwykłą klawiaturę lub myszkę. Ponadto, generalnie rzecz biorąc, bardziej użyteczna jest klawiatura, gdyż przyciski pilota nie zawsze są sensownie przypisane do poszczególnych funkcji.

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane