Dźwięk
Artykuł
Dawid Grzyb, Piątek, 19 listopada 2010, 19:15
Nie tak dawno temu na łamach PCLab.pl ukazał się obszerny artykuł poświęcony słuchawkom dokanałowym z wyższej półki. Porównaliśmy w nim kilkadziesiąt produktów, w części bardzo dobrych, ale nie udało nam się znaleźć słuchawek, które zbliżyłyby się jakością dźwięku do naszego modelu odniesienia. Nie ma się co dziwić, bo Westone 3 to piekielnie dobre IEM-y. Jednak w ręce uszy naszego testera wpadł produkt, który ma szansę dać im niezłego łupnia. Żeby było zabawniej, te spersonalizowane słuchawki to jeden z modeli firmy produkującej właśnie nasze referencyjne dokanałówki. Od razu uprzedzamy, że artykuł nie jest wskazany dla osób nie najlepiej znoszących wysokie ceny.

Szwajcaria słuchawkowego świata

Wiadomo nie od dzisiaj, że produkty zasługujące na miano awangardowych rządzą się swoimi prawami. Przemysł elektroniczny oferuje bardzo dużo gadżetów, na których widok wzrasta poziom adrenaliny we krwi. Jednak aby należycie zmierzyć poziom wyjątkowości konkretnego produktu, wypada pokierować się nie tylko jego ceną. To, co jest drogie, ale dostępne dla każdego, nie zasługuje na miano w pełni awangardowego. Najlepszym przykładem są luksusowe samochody, które różnią się pod względem dostępności. W przypadku niektórych chęć kupienia i pieniądze to nie wszystko. (Na przykład niektóre modele Ferrari są produkowane w ograniczonej liczbie i można je kupić tylko po otrzymaniu specjalnego zaproszenia od producenta). I to właśnie one stoją najwyżej na drabinie produktów elitarnych – są dostępne dla bardzo nielicznych i właśnie dlatego tak wyjątkowe. A mogłoby się wydawać, że dziś status społeczny nie ma aż takiego znaczenia jak 150 lat temu...

Produkt, który trafił w uszy naszego testera, jest równie luksusowy jak wspomniane auta, tylko że w swojej słuchawkowej klasie. Owszem, aby kupić monitory douszne Westone ES3X, nie potrzebujemy specjalnego zaproszenia. Ale też nie sposób ich znaleźć na półkach marketów. Jest z tym trochę zachodu, ale o tym nieco dalej. Pierwsze modele spersonalizowanych monitorów dousznych były przeznaczone wyłącznie dla muzyków. Było tak nie przez przypadek, bo te produkty ze względu na ich cenę i dostępność są słuchawkową niszą. No ale czego to majętny muzyk nie zrobi, żeby tylko poprawić warunki swojej pracy? Nigdy też nie brakowało zwykłych zjadaczy chleba, którzy podobnie jak muzycy bardzo cenią sobie jakość dźwięku, a spersonalizowane słuchawki pod tym względem mocno różnią się od zwykłych dokanałówek.

Byliśmy też bardzo ciekawi, jak ES3X wypadną w porównaniu z naszym modelem odniesienia. Głównie dlatego, że obydwie konstrukcje zostały oparte na tych samych (albo bardzo podobnych) przetwornikach – i w takiej samej liczbie. Trwająca od lat „wojna na liczbę przetworników” wśród producentów spersonalizowanych słuchawek każe jednak zapytać, czy faktycznie efekt jest tym lepszy, im jest ich więcej. Konfrontacja dwóch par monitorów o tej samej liczbie zbalansowanych głośniczków, ale w bardzo różnej cenie na pewno przybliży nas do prawdy.

Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2010.11.19, 19:27)
Ocena: 19
cena chyba z innej galaktyki
Violator (2010.11.19, 19:39)

0%
Krystianlol @ 2010.11.19 19:37  Post: 432580
snorg @ 2010.11.19 19:33  Post: 432576
o lOOOdzie xD

art. sponsorowany ? że wszystko cacy że zadnych wad xD ?


Za taką cenę to ciężko żeby były jakieś wady :D przegięli trochę, kto im da 3,4k za słuchawki ?


Żeby daleko nie szukać - muzycy. I entuzjaści audio, których stać.
Violator (2010.11.19, 19:45)

0%
Krystianlol @ 2010.11.19 19:41  Post: 432584
Tu się nie zgodzę, bo mimo wszystko można dostać lepsze słuchawki za niższą cenę.


Tak :)? A skąd wiesz? Przecież ich nie słuchałeś :)
Opson6667 (2010.11.19, 19:48)
Ocena: 11

0%
Przyznam że nie interesuje się specjalnie słuchawkami, ale to co tutaj zobaczyłem powoduje że już nic mnie nie zdziwi........ Myślałem że dokanałowe 'słuchawki' to 600-800 zł górna granica, jak widać myliłem się. Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa, nie mogę tego przełknąć
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane