Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Środa, 24 marca 2010, 06:00

W płaszczyźnie, czyli IPS

Następną ważną techniką matryc LCD jest IPS (ang. In-Plane Switching). Ciekłe kryształy są ułożone tak, że przemieszczają się równolegle względem powierzchni ekranu, podczas gdy w TN są skręcone tak, że w dużej mierze są prostopadłe do ekranu. Zastosowanie IPS to większe kąty widzenia i większa paleta barw, niż w tradycyjnych TFT TN, kosztem większych opóźnień. Te panele pozwalają na wyświetlanie 24-bitowego koloru bez potrzeby korzystania z ditheringu ani innych metod interpolacji barw.

 

Zasada działania matryc IPS w porównaniu z TN (źródło: Sharp)

Typowe wyświetlacze IPS charakteryzują się słabą czernią – można je odróżnić od innych w ten sposób, że pod dużym kątem czarne powierzchnie mają lekko czerwone zabarwienie.

W wyświetlaczach IPS, tak jak w zdecydowanej większości monitorów LCD, stosuje się matryce aktywne z tranzystorami TFT. Z tego względu określa się je też mianem Super TFT, gdyż cechują się ogólnie lepszą jakością obrazu niż wcześniej opracowane TFT TN.

Od czasu powstania pierwszych wyświetlaczy IPS minęło już trochę czasu i opracowano ich zmodyfikowane wersje, takie jak: S-IPS (ang. Super IPS), AS-IPS (ang. Advanced Super IPS) i IPS-Pro (ang. IPS Provectus). Różnią się one jedynie szczegółami, dzięki którym uzyskują krótsze czasy reakcji na sygnał sterujący, a także lepszy kontrast oraz odwzorowanie czerni i kolorów. Ponadto ze względu na sposób ułożenia ciekłych kryształów konieczne jest stosowanie odmiennego układu elektrod sterujących ich położeniem. Specyficzny układ elektrod zwiększa koszty produkcji i zmniejsza efektywną powierzchnię świecącą subpikseli, wpływając negatywnie m.in. na kontrast. Poszczególne odmiany matryc IPS różnią się między sobą m.in. właśnie kształtem i ułożeniem elektrod.

Shadow Kings
Ocena artykułu:
Ocen: 33
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Gry online
Facebook
Download Komputer Świat
Program do usuwania zbędnych plików z dysku twardego.
Jeden z najpopularniejszych emulator napędów optycznych CD, DVD oraz Blu-ray.
Opensource'owy, wieloplatformowy i popularny edytor grafiki rastrowej.
Popularny pakiet biurowy dla systemów Windows, OS X i Linux.
Program do pobierania muzyki z serwis streamingowego SoundCloud.
Popularne narzędzie do tworzenia plików w formacie PDF.
Niezależna gra komputerowa z otwartym światem z sześciennych klocków.
Narzędzie do konwersji materiałów wideo z serwisu YouTube.
Gra komputerowa łącząca w sobie elementy platformowe i zręcznościowe.
Konkursy
CD Projekt Red ogłosił nowy konkurs na modyfikację do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. 13