Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 22 lutego 2010, 18:00

Be quiet! Straight Power CM 580 W – budowa i wnętrze

Be quiet! także jest znaną i cenioną na naszym rynku marką. Zwykle zasilacze tej firmy (jak sama nazwa wskazuje) wykazują się bardzo cichym działaniem oraz bardzo stabilnymi napięciami pod obciążeniem. Nieoficjalnie mówi się, że za serią Straight Power stoi firma FSP Group (bardziej znana u nas jako Fortron). Pudełko w żaden sposób nie odstaje od innych zasilaczy tej marki: jest praktycznie jednolicie czarne i bardzo delikatnie eksponuje zalety produktu. Straight Power CM 580 W otrzymał certyfikat 80 PLUS Bronze.

 

Już od początku w oczy rzuca się nietypowa kratka zasłaniająca 12 cm wentylator. Dzięki swojej opływowej konstrukcji ma się przyczyniać do redukcji szumu, gdy wentylator zasysa powietrze.

 

 

Powierzchnia obudowy jest matowa, a całość polakierowana na grafitowo. Podobnie jak w zasilaczu firmy Antec na jednej ze ścianek znajdziecie wytłoczone logo producenta. Tylna ścianka, wyposażona w wyłącznik, do złudzenia przypomina zasilacze firmy FSP.

 

 

Zastosowany wentylator to firmowa konstrukcja Be quiet!, o dość charakterystycznie wyprofilowanych łopatkach. Jego maksymalna prędkość wynosi 1500 obr./min i według danych technicznych nie powinien generować dźwięku głośniejszego niż 17 dBA. Działa na łożysku olejowym (FDB).

 

Jeśli chodzi o zabezpieczenia prądowe, niczego nie zabrakło. Model jest wyposażony w:

  • OCP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem;
  • OVP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem;
  • UVP – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych;
  • SCP – zabezpieczenie przeciwzwarciowe;
  • OPP – zabezpieczenie przeciążeniowe;
  • OTP – zabezpieczenie termiczne.

Tabliczka znamionowa wygląda tak:

 

Cztery linie 12 V są ograniczone prądowo do 18 A, a maksymalny całkowity prąd o napięciu 12 V to tylko 38 A, co daje maksymalną moc na poziomie 456 W. To znacząco mniej niż w przypadku zasilacza Antec o mocy 550 W i może nie wystarczyć do zbudowania mocnego zestawu z dwurdzeniową kartą graficzną Radeon HD 5890. Nie zrekompensuje tego 150 W łącznej mocy dla linii 3,3 V oraz 5 V – ich znaczenie ciągle maleje.

 

W środku zagęszczenie komponentów jest znacznie mniejsze niż w zasilaczu Antec TP NEW 550 W. Same radiatory są dość małe. Zastosowany wentylator musi zatem zapewniać duży przepływ powietrza. Laminat nie zajmuje całej powierzchni obudowy zasilacza.

 

Transformator Be quiet! SP CM 580 W

 

Główny kondensator tajwańskiej firmy Teapo, o pojemności 420 uF i napięciu 420 V. Może działać w temperaturze nawet 105 stopni Celsjusza

 

 

Jakość lutowania na tylnej płytce jest dobra. Szkoda, że dodatkowe kondensatory filtrujące są zamontowane w dość niepewny sposób

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane