Multimedia i gadżety
Artykuł
Piotr Wyszkowski, Piątek, 20 listopada 2009, 14:00

Wrażenia z użytkowania

Urządzenie uruchamia się ponad pół minuty – dość długo, ale nasz odtwarzacz DVD Samsunga robi to znacznie dłużej. Irytujące jest także wyłączanie: nigdy nie wiadomo, czy Xtreamer załapał już sygnał z pilota, czy trzeba nacisnąć przycisk jeszcze raz.

Praktycznie wszystkie filmy, jakie wpadły nam w ręce (w tym sporo HD), były odtwarzane bez problemu. Błędy zdarzają się tylko wtedy, gdy zostanie włączony tryb 1080p – wówczas niektóre pliki mkv nieco się rwą, a filmy o niższych rozdzielczościach (poniżej 720×576) mają irytujące przerwy w dźwięku. Po przełączeniu na 1080i błędy te znikają. Zresztą możliwe, że są one wynikiem przegrzewania się sprzętu po intensywnej eksploatacji albo wciąż niedopracowanego trybu 24-klatkowego, na który narzeka część użytkowników.

Jest możliwość wybrania napisów podczas odtwarzania filmu: możemy przełączać się pomiędzy tymi wbudowanymi i zewnętrznymi. Ponieważ plik z napisami musi mieć tę samą nazwę co film, kilka różnych wersji możemy umieścić wówczas, gdy do katalogu wrzucimy napisy w różnych formatach – srt, ssa itp.

Pewnym problemem jest rozpoznawanie polskich czcionek. Mimo ustawienia Central Europe w kilku filmach z wbudowanymi napisami pojawiały się „krzaki” niezależnie od ustawienia strony kodowej w napisach na Windows 1250 lub ISO 8859-2. Pomogło przestawienie na Polska. Widać część filmów działa z jednym ustawieniem, część z innym. Na szczęście do menu można wejść, nie przerywając oglądania filmu.


Ciekawostką jest możliwość przesuwania niezsynchronizowanych napisów podczas projekcji – krok przesunięcia to 0,1 s.
Odtwarzać można całe płyty DVD – film uruchamiamy, włączając główny plik IFO. Dzięki temu można przegrać na dysk twardy kolekcję płyt bez konieczności konwersji na Xvid czy h.264. Bez problemu odtwarzane są także pliki RMVB.

Aby zawartość katalogów na dysku prezentowała się nieco bardziej atrakcyjnie graficznie, można użyć programu Jukebox, który generuje opisy w postaci obrazków – wrzucone do katalogu są automatycznie wyświetlane przy przeglądaniu zawartości dysku. Jeśli jednak zbierasz egzotyczne filmy, efekty działania tej aplikacji będą co najmniej śmieszne lub nieprzydatne i opisy będzie trzeba generować ręcznie.

Dźwięk filmowy może być odtwarzany wielokanałowo, jeśli taka ścieżka została dołączona do filmu albo zostanie wykonany downmix do zwykłego stereo. Aby uzyskać dźwięk na wyjściu optycznym, trzeba wyłączyć przesyłanie go przez HDMI. Niestety, nie jest możliwe wybranie innej ścieżki dźwiękowej niż ta zintegrowana z filmem.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane