Obudowy i zasilacze
Artykuł
Andrzej Urbankowski, Arkadiusz Zieliński, Piątek, 12 lutego 2010, 16:14

Standard ATX

Standard ATX został wprowadzony przez firmę Intel w 1995 roku. Określał rozmiary płyt głównych, rozmieszczenie podzespołów na płycie (takich jak gniazdo procesora), a także określał wymagania dla obudów i zasilaczy mających współpracować z płytami głównymi. Ze względu na oczywiste zalety bardzo szybko wyparł stary standard AT.

Ostatnie wersje standardu ATX mają numery 2.3 i 2.31 (pojawiły się, odpowiednio, w 2007 i 2008 roku). Jednakże nie wnoszą one nic nowego pod względem dopuszczalnych tolerancji wahań napięć i tętnień w funkcji obciążenia na poszczególnych liniach zasilających w porównaniu z określonymi w wersji 2.2, opublikowanej w 2005 roku. Jest to kluczowa informacja, ponieważ zadaniem PTZ jest sprawdzenie, w porównywalny sposób, właśnie tych parametrów każdego zasilacza. Oto lista dokumentów, z których korzystaliśmy w czasie prac nad PTZ:

  • „ATX12V Power Supply Design Guide Version 2.2”,
  • „EPS12V Power Supply Design Guide Version 2.92”,
  • „Power Supply Design Guideline for 2008. A Server System Infrastructure (SSI) Specification Version 1.0”.

Dwa ostatnie dokumenty dotyczą zasilaczy serwerowych. Poniżej znajdziecie zestawienie dopuszczalnych prądów obciążających linie zasilające dla poszczególnych klas zasilaczy, które figurują w powyższych specyfikacjach, dopuszczalną tolerancję wartości napięć na poszczególnych liniach zasilających oraz dopuszczalne tętnienia i szumy: 

Kliknij, żeby powiększyć

 

 

 

Jakimi kryteriami kierowali się producenci zasilaczy o mocach przekraczających 950 W w celu ustalenia ich podstawowych parametrów elektrycznych – trudno jest nam powiedzieć. Ale zapewne nie obeszło się bez konsultacji z firmą Intel. Praktyczne rozwiązanie tego zagadnienia można znaleźć na tabliczce znamionowej zasilacza Tagan BZ1300, pokazanej w dalszej części artykułu. W stosunku do powyższej tabeli z zestawieniem dopuszczalnych prądów i mocy zmiany są niewielkie i logiczne. Wystarczy porównać wartości.

Ocena artykułu:
Ocen: 41
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane