
Do naszego laboratorium trafił dysk twardy Western Digital Raptor X. To przedstawiciel trzeciej z kolei generacji dysków Raptor, czyli napędów ATA, których talerze wirują z prędkością obrotową 10.000 obr./min. Nowy Raptor to większa pojemność, większa gęstość upakowania danych, a co za tym idzie - wyższa wydajność. Jak wypadnie na tle swojego poprzednika i typowego napędu Serial ATA, o tym przeczytacie w naszym artykule.
Szczypta historii
Western Digital zdobył sympatię entuzjastów serią dysków twardych Raptor, wprowadzając pod strzechy napędy ATA pracujące z prędkością obrotową 10.000 obr./min. Początkowo seria była przeznaczona do ekonomicznych serwerów, oferując dużą szybkość pracy i niski czas dostępu do danych za mniejsze pieniądze, niż koszt związany z zakupem dysków SCSI. Jak się wkrótce okazało, wielu użytkowników zdecydowało się na montaż takiego dysku w swoim domowym komputerze.
Pierwszym modelem Raptora był wprowadzony w lutym 2003 roku dysk WD360GD z pojedynczym talerzem o pojemności 36 GB, interfejsem Serial ATA 150 i buforem danych o wielkości 8 MB. Nie był to jednak "natywny" dysk SATA, gdyż korzystał ze specjalnego mostka firmy Marvell, który zajmował się tłumaczeniem rozkazów pomiędzy dyskiem a kontrolerem. Mimo że dysk był bardzo szybki, nie zdobył dużego uznania ze względu na niewielką - nawet na tamte czasy - pojemność. W zastosowaniach czysto serwerowych przegrywał również z dyskami SCSI. Brak mechanizmu kolejkowania komend mocno dawał się we znaki, powiększając tym samym kontrast z droższymi napędami, które wykorzystywały bardzo dobrze zrealizowane implementacje TCQ (tagged command queing). Gdy wprowadzono na rynek pierwszego Raptora, Western Digital pracował już nad jego następcą.
Siedem miesięcy później, we wrześniu tego samego roku, przedstawiono kolejny model - Raptor WD740GD. Nowa wersja była pozbawiona najpoważniejszych braków poprzednika, z czego warto odnotować zastosowanie kolejnego talerza, co zaowocowało wzrostem pojemności dysku do 74 GB. Poprawiono również parametry akustyczne napędu, dzięki czemu Raptor WD740GD był pod tym względem konkurencyjny wobec cichych napędów Serial ATA obecnych już na rynku. Ostatnią zmianą było wprowadzenie mechanizmu TCQ, który odpowiadał za kolejkowanie komend, co miało na celu poprawienie osiągów dysku w zastosowaniach stricte serwerowych. Nadal nie był to jednak napęd SATA, a jedynie rozwiązanie hybrydowe (mostek tłumaczący rozkazy) - dysk był w rzeczywistości napędem ATA z wtykami nowego interfejsu szeregowego.
Western Digital Raptor WD740GD
Mimo znacznych zmian, szybko okazało się, że rozwiązanie TCQ w nowym Raptorze nie skalowało się tak dobrze, jak te spotykane w napędach SCSI, zwłaszcza na głębszych poziomach kolejkowania komend, na jakich pracują rzeczywiste serwery. Możliwości dysku ograniczyły także same kontrolery SATA, które wykorzystywały stare funkcje tego typu. W efekcie jedynie garstka kontrolerów firm Silicon Image, HighPoint i Promise była w stanie wykorzystać pełny potencjał Raptora.
Sukces Raptora był raczej niszowy, ale napędy nie mogły zostać zignorowane przez entuzjastów, graczy czy osoby, którym po prostu zależy na wysokiej wydajności podsystemu dyskowego. W wielu konfiguracjach można było spotkać nawet dwa Raptory pracujące w trybie RAID 0. Z czasem usprawniono nieco Raptora WD740GD, wprowadzając na rynek poprawione wersje w kilku rewizjach. Najnowszy model, WD740GD-00FLC0, jest o około 10% szybszy od pierwotnej wersji.
74-gigabajtowy dysk przez dwa lata był flagowym napędem Western Digital. Niedawne wprowadzenie na rynek dysków twardych o pojemności 400 czy nawet 500 GB (wybrane modele Hitachi, Seagate) spowodowało, że nawet najbardziej wymagający użytkownicy stanęli na rozdrożu między wyborem bardzo pojemnego, ale wolniejszego napędu, czy może szybkiego, choć niezbyt pojemnego Raptora. Dodatkowo na rynku upowszechnił się standard Serial ATA 300 (3 Gb/s) i dyski z technologią NCQ (native command queing). Odpowiedzią Western Digital jest najnowszy Raptor, który na rynku pojawi się w dwóch wersjach.
- Intel SSD 330 i Kingston HyperX 3K – test dwóch nośników o 3 tys. cykli zapisu 106
- SSD jako pamięć podręczna – test tzw. cache drives 56
- OCZ Vertex 4 512 GB – test nowego „flagowca” OCZ 71
- Western Digital VelociRaptor 1000 GB – test najszybszego nośnika talerzowego 109
- Intel SSD 520 – test najnowszej konstrukcji o nazwie Cherryville 49
- Seagate Momentus XT, OCZ RevoDrive Hybrid – test nośników hybrydowych 49
- Angelbird Wings PCIe RAID Card – modularny system SSD 43
- Promise Technology Pegasus R4, czyli test jednego z pierwszych urządzeń z interfejsem Intel Thunderbolt 44
- Test 20 nośników SSD o pojemności 100–128 GB 114
- Test 20 nośników SSD o pojemności 100–128 GB 114
- SSD kontra HDD w notebooku 444
- Promise Technology Pegasus R4, czyli test jednego z pierwszych urządzeń z interfejsem Intel Thunderbolt 44
- OCZ Vertex 4 512 GB – test nowego „flagowca” OCZ 71
- OCZ RevoDrive 3 240 GB – SSD na PCI Express 42
- Angelbird Wings PCIe RAID Card – modularny system SSD 43
- OCZ Vertex 3 120 GB – SandForce w natarciu 81
- WD Scorpio Blue 1 TB – 2,5-calowy dysk twardy 46
- Seagate Momentus XT, OCZ RevoDrive Hybrid – test nośników hybrydowych 49
- Test 20 nośników SSD o pojemności 100–128 GB 114
- SSD kontra HDD w notebooku 444
- Intel SSD 330 i Kingston HyperX 3K – test dwóch nośników o 3 tys. cykli zapisu 106
- Seagate Momentus XT, OCZ RevoDrive Hybrid – test nośników hybrydowych 49
- OCZ RevoDrive 3 240 GB – SSD na PCI Express 42
- OCZ Vertex 3 120 GB – SandForce w natarciu 81
- OCZ Vertex 4 512 GB – test nowego „flagowca” OCZ 71
- Western Digital VelociRaptor 1000 GB – test najszybszego nośnika talerzowego 109
- SSD jako pamięć podręczna – test tzw. cache drives 56
- SSD nie musi być "mały" - OCZ Octane w wersji 1 TB 39
- HyperX 3K, czyli nowy SSD firmy Kingston 11
- Western Digital rozpoczyna sprzedaż bardzo cienkich dysków twardych 16
- Intel SSD serii 910 już oficjalnie 31
- Do 256 GB na malutkim nośniku SSD Microna 13
- Wydajność dyskowa na poziomie niemal 1 GB/s - w notebooku MSI! 14
- Dyski twarde stanieją pod koniec kwietnia? Jeśli nawet, to tylko nieznacznie 15
- W tym roku pojawi się jeszcze co najmniej sześć nowych serii SSD Intela 9
- Nowe przenośne 2,5-calowce Western Digital, o pojemności do 2 TB 14
- HMX-QF20 SMART - mała kamera Full HD z modułem WiFi
- Nowy zestaw głośników Microlab M 223U
- Kolejne sprzęty Pioneer z obsługą AirPlay i DLNA
- Wysokiej jakości słuchawki nauszne marki Focal
- Silicon Micro prezentuje nowe okulary Full HD
- Pierwsze mówiące radio HD?
- MPM wprowadza nową płytę indukcyjną MPM-60-IM-03
- Mała i wytrzymała kamera Full HD marki Samsung
- Słuchawki nauszne Pioneer dla miłośników basów
- Spam w kwietniu 2012 r. wg Kaspersky Lab 0
- AirLive G.DUO - Nadal Hitem! 0
- Pendrive USB 3.0 - szybki i tani 4
- Etui Cygnett Action Armband – iPhone na sportowo 0
- Nowe ultrabooki na naszym rynku 1
- Czym jeszcze zaskoczy nas klawiatura? 0
- Agito.pl - duże monitory LCD najpopularniejsze 0
- Znani goście na wernisażu Jana Lebensteina 1
- Monster ma brzmienie, o którym myślał artysta 0
- Prezenty komunijne - tablet zamiast jeża pigmejskiego 4
- Płyty GIGABYTE z serii 6 gotowe do obsługi Ivy Bridge 3
- Najważniejsze POI związane z Euro 2012 w Twojej nawigacji 0
- Mechaniczny gryzoń Leetgion Hellion 0
- Wszystkie mecze EURO na Twoim laptopie 0
- Wielozadaniowy router z własnym zasilaniem 0
- 3System Windows nie może odnaleźć pliku "c:\Documents''14:21 | tigrom
- 5163Porozumienie ACTA14:21 | HDR'o
- 10591Diablo 3 - oficjalny temat14:20 | FallenDeath
- 15Odpowiedzialność za przesyłkę14:18 | Sad_MadMan
- 2Rozbudowa komputera pod montaż filmów14:18 | kij12345
- 4Bezkompromisowa buda pod mATX14:17 | Cooling_PL
- 51Projekt Kontrast14:16 | Barashi_K
- 22MOM, mięso oddzielone mechanicznie14:16 | crush
- 3022Może ktoś pożyczyć 5zł? :E14:16 | bako
- 3Zalman Z9 U314:15 | bic44
- 5163Porozumienie ACTA14:21 | HDR'o
- 10591Diablo 3 - oficjalny temat14:20 | FallenDeath
- 3022Może ktoś pożyczyć 5zł? :E14:16 | bako
- 24661Wszystko na temat Playstation 314:10 | Ferrari
- 744Max Payne 314:06 | Rescan
- 954Klawiatury mechaniczne - dyskusja14:04 | cichaczek
- 1270Forza Motorsport 414:04 | Orange
- 152Opinie o pożyczkobiorcach z tematu " Może ktoś pożyczyć 5zł? :E"14:03 | DirtZ
- 828Jestem GRACZEM i szukam najlepszej dla siebie myszki.14:02 | Meireffer
- 559Diablo 3 - Guest Pass'y13:57 | Baczki











0%
0%
0%
0%
Vendeur, nie wiesz może, jakim cudem mieliśmy podłączyć dysk SCSI do portu Serial ATA?
I co to w ogóle za porównanie z dyskiem o zupełnie innym przeznaczeniu i interfejsie?... Porównanie dotyczy Raptora X i Raptora WD740GD. Seagate Barracuda 7200.8 jest dodany jako przykładowy dysk 7200 obr./min.
0%
I co to w ogóle za porównanie z dyskiem o zupełnie innym przeznaczeniu i interfejsie?... Porównanie dotyczy Raptora X i Raptora WD740GD. Seagate Barracuda 7200.8 jest dodany jako przykładowy dysk 7200 obr./min.
ktory przypadkiem pokazal sie z bardzo dobrej strony
0%
A może by tak test tego cacka
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=22546
0%
A może by tak test tego cacka
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=22546
Ja tez wole miec 500gb z 2 dyskow 250gb i do tego jeszcze RAID 0
0%
Pozdr.