Obudowy i zasilacze
Artykuł
Tomek Surmacz, Środa, 7 września 2005, 13:08

Dane techniczne

SilverStone NightJar wyposażony jest w układ aktywnej korekcji współczynnika mocy (aPFC), który realizuje jednocześnie automatyczne przełączanie pomiędzy napięciem 110 V a 230 V. Wartość współczynnika mocy, dzięki aktywnej korekcji przekracza 0,95. Często słyszy się (również od producentów), że aktywna korekcja współczynnika mocy może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd. W praktyce żadnych oszczędności nie będzie. Układy PFC odpowiedzialne są za niwelację silnie nieliniowego poboru prądu. Niesinusoidalny kształt prądu ma negatywny wpływ na sieć energetyczną i może powodować wzrost temperatury przewodów (co ponosi za sobą konieczność ich pogrubienia), wywołanie niestabilności i inne niekorzystne zjawiska. Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, urządzenia takie jak zasilacze komputerowe muszą być wyposażone w układy PFC. Dla przeciętnego użytkownika nie ma to istotnego znaczenia. Zasilacze wyposażone w aPFC są jednak bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.Z uwagi na specyficzną konstrukcję, dla napięcia 100-120 V moc zasilacza zredukowana jest do 250 W. W Europie standardem jest 230 V, zatem zasilacz będzie oferował pełne 300 W. Maksymalne natężenia dla poszczególnych linii wynoszą odpowiednio:

25 A - +5 V
23 A - +3,3 V
18 A - +12 V

Ponieważ napięcie +3,3 V tworzone jest z linii +5 V, obie linie są od siebie zależne i łączny pobór mocy nie może przekroczyć na nich 180 watów. Współczesne procesory i karty graficzne korzystają z linii +12 V, zatem przekroczenie mocy na dwóch słabszych liniach jest mało prawdopodobe.

W zasilaczu nie zabrakło również szeregu zabezpieczeń:
-OVP (over voltage protection) - zabezpiecza przed zbyt dużym przekroczeniem napięć wyjściowych: +3,3 V; +5 V; +12 V
-OCP (over current protection) - zabezpiecza przed zbyt dużym przekroczeniem nominalnego natężenia dla poszczególnych linii: +3,3 V; +5 V; +12 V
-OPP (over power protection) - zabezpieczenie przeciw przeciążeniu, wyłącza zasilacz gdy pobór mocy na liniach +3,3; +5; +12V przekracza dopuszczalny poziom (zazwyczaj jest to około 110-160 % nominalnych wartości)
-OTP (over temperature protection) - zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Do wyżej wymienionych dochodzi jeszcze popularne zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Wszystkie są wymagane przez normę ATX 1.3, zatem ich stosowanie jest dla producenta obowiązkiem.

W kwestii okablowania, SilverStone NightJar wypada raczej standardowo. Jak już wspomnieliśmy, zasilacz zgodny jest z normą ATX 1.3. Posiada następujące wtyczki:

-ATX 20-pin (510 mm)
-ATX 12V (510 mm)
-Aux 6-pin (wtyczka dla płyt serwerowych, 510 mm)
-6x molex (510 i 760 mm)
-2x fdd (na samym końcu wiązki molexów, 910 mm)
-2x zasilanie Serial ATA (510 mm)Wiązki kabli z wtyczkami ATX 20-pin, ATX 12V oraz AUX posiadają oplot. Reszta kabli jest goła. Jeśli ktoś chciałby podłączyć zasilacz do nowej płyty głównej, gdzie są gniazdka EPS12V oraz Aux 8-pin, będzie musiał dodatkowo zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. Biorąc pod uwagę wysoką cenę zasilacza, takie drobiazgi powinny być dodane gratis.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane